Unia Europejska chce zakazać fotografowania budynków

Unia Europejska chce zakazać fotografowania budynków

Unia Europejska chce zakazać fotografowania budynków
Źródło zdjęć: © Kham Tran / CC
22.06.2015 16:18, aktualizacja: 23.06.2015 10:46

Aktualnie według europejskiego prawa każdy może wykonać zdjęcie panoramy miasta, na którym znajdują się charakterystyczne dla niego budowle, i wykorzystywać je w dowolnych celach – również komercyjnych. Ale niedługo może się to zmienić. Dyskusję nad zmianą obowiązujących przepisów zaplanowane jest na 9 lipca.

Sprawa dotyczy tzw. "wolności panoramy", czyli regulacji w prawie autorskim, według których zdjęcia dzieł wystawionych na stałe na widok publiczny (w tym różnego rodzaju instalacje czy obiekty architektoniczne) można publikować i dowolnie wykorzystywać bez zgody autorów tych dzieł. Regulacje takie obowiązują w części państw Unii Europejskiej, w tym m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz również w Polsce. Nie obowiązują za to np. we Francji, Grecji czy Włoszech.

Parlament europejski szykuje się zmiany aktualnego stanu rzeczy. Do raportu na temat reformy przepisów chroniących prawa autorskie, który Parlament Europejski będzie dyskutował na sesji plenarnej 9 lipca, wpisano ostatnio następującą poprawkę:

"16. Wzięcie pod uwagę, że komercyjne wykorzystanie fotografii, nagrań wideo i innych obrazów zawierających prace na stałe ulokowane w widocznych miejscach publicznych powinno zawsze podlegać wcześniejszej autoryzacji ze strony autorów lub ich reprezentanta".

Dyskusja nad obowiązującymi przepisami wzięła się z chęci ujednolicenia ich na terenie całej Unii Europejskiej. Początkowa wersja raportu sugerowała zrobienie tego w odwrotny sposób – przez zaadaptowanie wolności panoramy we wszystkich krajach członkowskich. Jednak z trzykrotną przewagą głosów europejska komisja przyjęła odwrotną propozycję – kompletnego zniesienia obowiązujących ustępstw.

Wejście w życie tej propozycji zależy od wyników głosowania, które odbędzie się 9 lipca. Tutaj wszystko zależało więc będzie od poszczególnych europosłów, o zwracanie się do których apeluje m.in. na przygotowanej z tej okazji stronie Wikipedia. Przedstawiciele sieciowej encyklopedii zwracają uwagę, że wprowadzenie w życie tych przepisów oznaczać będzie usunięcie z jej zasobów większości zdjęć, na których znajdują się widoczne w przestrzeni publicznej dzieła sztuki. Zaznaczają również, że trudności i dodatkowe koszty czekają wydawców książek i albumów.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (493)