RSS

Sukces e-sądów

 
PAP | 2010-06-22 (10:23) | 1 opinia
a a a

Do dziś do XVI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie, czyli e-sądu, wpłynęło 180 tys. e-pozwów, z czego 142 tys. zaopatrzono już w nakaz zapłaty - informuje "Rzeczpospolita". W 98 proc. spraw nikt się nie odwołał, wyroki nabrały mocy prawnej i nadają się do egzekucji komorniczej.

180 tys. e-pozwów rozpoznał w ciągu pięciu miesięcy działalności pierwszy i jedyny w Polsce e-sąd w Lublinie. Elektroniczna procedura przeznaczona jest dla tzw. spraw upominawczych, które wytaczają głównie dostawcy masowych usług, np. zakłady energetyczne czy operatorzy komórkowi. Chodzi w tych sprawach o należności dobrze udokumentowane, a dłużnikami są zwykle osoby fizyczne, które zazwyczaj nie kwestionują sądowego nakazu. Gdy nie ma odwołania, nabiera on skutku prawomocnego wyroku.

(fot. Jupiterimages)

Tylko w 4 tys. spraw e-sąd nie wydał nakazów i np. oddalił pozew, umarzając postępowanie. Sprzeciwów złożono zaledwie 3229, a więc w nieco ponad 2 proc. spraw. W takich sytuacjach sprawy przekazywane są do zwykłych sądów.

Z powodu wielkiej liczby spraw w e-sądzie na nakaz trzeba czekać mniej więcej miesiąc. Docelowo może być więc niezbędny dodatkowy e-sąd (e-wydział), ale wymaga to jeszcze trochę czasu i analiz - czytamy w gazecie.

Tagi:
oceń
0
0
Podziel się

Zobacz więcej w serwisach WP

Więcej w serwisach WP

Euro 2012

Pytamy.pl


Opinie (1)

Ocena: 0 [0]
~elo_morelo [2010-06-22 13:31]

Fajna sparawa!
Szybko, sprawnie, bez niepotrzebnego chodzenia, jezdzenia i zalatwiania. Bardzo dobra inicjatywa.

odpowiedz

Pojedynek

Galerie

Sonda

Jakiego komunikatora używasz?

















glosuj

Programy do pobrania:

Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska