Internet mógł być polskim wynalazkiem w PRL
"Rzeczpospolita" opisuje, iż Internet, jako globalna sieć mógł powstać w Polsce za czasów PRL. Jak to możliwe? Już w latach 70’ dysponowaliśmy technologią, która umożliwiała łącznie ze sobą wielu komputerów poprzez łącza teletransmisji. Dysponowaliśmy także odpowiednim oprogramowaniem – podała "Rzeczpospolita".
04.05.2009 | aktual.: 05.05.2009 10:48
Dzisiaj za początki Internetu przyjmuje się amerykański projekt finansowany przez agencję ARPA. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w połowie roku 196. zainstalowano pierwszy węzeł sieci, która miała umożliwić łączenie się ze sobą komputerów w taki sposób, że zniszczenie jednego z węzłów sieci umożliwiałoby dalszą pracę. Projektem głęboko zainteresowana była oczywiście armia Stanów Zjednoczonych. W ciągu następnych dwóch lat sieć była ciągle rozbudowywana, a jej członkami stawały się kolejne uczelnie oraz naukowcy. Tak właśnie dziś opisuje się początki globalnej sieci Internet.
Odpowiednik amerykańskiej sieci w Polsce tworzyli pułkownicy Służby Bezpieczeństwa wraz z zewnętrzną firmą. Ich celem było stworzenie systemu informacji o Polakach –. przyszłej i znanej dziś bazy PESEL. Do projektu ściągnięto najlepszych polskich specjalistów, którzy pracowali pod przewodnictwem SB.
Stworzony przez Polaków system był na tyle rozwinięty, że praktycznie z każdego miejsca na świecie możliwe było odczytywanie danych, zarządzanie całym system, czy drukowanie dokumentów. W tamtych czasach nikt nie dysponował tak dalece zaawansowanym systemem, który dodatkowo był szyfrowany.
Amerykanie także jednak nie próżnowali i rozwijali swój system, którego za bazę służyła siec ARPANET. Rozpoczęły się pracę nad wykorzystywanymi do dzisiaj protokołami TCP/IP oraz DNS. TCP to protokół kontroli transmisji, według którego dane przesyłane w Internecie rozbijane są u nadawcy na tzw. pakiety i z powrotem składane w jedną całość u odbiorcy. IP to protokół definiujący sposób adresowania. DNS w dużym uproszczeniu odpowiada za to, że np. nazwa w postaci www.wp.pl jest przekładana na język zrozumiały dla maszyn i wygląda ona tak: 212.77.100.101. W marcu 1989 roku powstał projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. A co się działo w Polsce?
Pod koniec lat 80 – jak donosi „Rzeczpospolita” – prace na projektem zaczęły zwalniać. Kryzys w kraju odciął naukowców od nowoczesnego sprzętu sprowadzanego z zagranicy, a partyjni protegowani trafiający do zespołu projektowego kompletnie się do tego nie nadawali. Prace nad projektem w końcu upadły. Komuniści zmarnowali szansę, aby o Internecie mówiono jako o polskim wynalazku.