Co piąty Polak nigdy nie korzystał z internetu - wyniki badania Eurostat

Co piąty Polak nigdy nie korzystał z internetu - wyniki badania Eurostat

Co piąty Polak nigdy nie korzystał z internetu - wyniki badania Eurostat
Źródło zdjęć: © newnow - Fotolia.com
19.12.2014 13:30, aktualizacja: 19.12.2014 15:38

28% Polaków w wieku 16-74 lata nigdy nie używało Internetu - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Przez ostatnie 8 lat wskaźnik ten spadł w Polsce prawie o połowę, ale ciągle jesteśmy w ogonie Europy.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował wyniki badania, dotyczącego wykorzystania i dostępu do internetu w Unii Europejskiej. I chociaż wydaje nam się, że rewolucja technologiczna pędzi wokół nas z pełną parą, to jego wyniki nie są wcale dla Polski optymistyczne. Jeżeli chodzi o dostęp do globalnej sieci, to wciąż jesteśmy na dole europejskich rankingów.

Obraz

Na pocieszenie można oczywiście dodać, że odsetek osób, które nigdy nie korzystały z internetu, jest bardzo różny dla poszczególnych członków Unii Europejskiej i niekoniecznie świadczy o zacofaniu danego kraju. "Gorsza" od nas jest pod tym względem m.in. Grecja, Portugalia, a nawet Włochy.

Inny wniosek, który płynie z badania Eurostatu, to widoczna na co dzień rosnąca popularność internetu mobilnego. W mijającym roku z dostępu do sieci poza tradycyjnym miejscem pracy skorzystało 51 procent Europejczyków. W latach 2012-2014 zanotowano tu wzrost aż o 16 proc. Internet w smartfonie jest już dla nas oczywistością.

Świadczy też o tym coraz większa ochota, z jaką korzystamy z możliwości zapisania danych w tzw. "chmurze" – na sieciowych serwerach, z których nasze dokumenty czy zdjęcia dostępne są na wszystkich używanych przez nas urządzeniach. 21 procent mieszkańców Unii Europejskiej przyznało, że skorzystało w 2014 roku z takiego rozwiązania. Odsetek ten jest jeszcze większy w przypadku młodszych użytkowników sieci – w segmencie wiekowym 16 – 24 z takiego udogodnienia skorzystało 35 procent internautów. Można więc z powodzeniem stwierdzić, że "chmura" będzie w przyszłości jeszcze popularniejsza.

Na koniec warto też podkreślić, że aż 44 procent z tych, którzy wiedzieli o istnieniu takich narzędzi, świadomie rezygnowało z ich używania w trosce o prywatność. Widać, że chociaż z chęcią korzystamy ze zdobyczy najnowszych technologii, to potrafimy też ciągle w dużej mierze zachować zdrowy rozsądek. Oby nie uległo to zmianie.

_ DG _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)