Bezpieczne korzystanie z Wi-Fi na wakacjach - 10 przykazań

 
Źródło: WP.PL | 2013-08-08 (11:17) | 47 opinii
drukuj a a a

(fot. psd / flickr.com / CC)

Niezależnie od tego, dokąd zmierzamy, w trakcie wakacyjnych podróży chcemy pozostać online. Połączenie z internetem w roamingu są kosztowne – stawki za 1 MB wynoszą od 2,30 zł brutto (w krajach Unii Europejskiej) do 60 zł brutto (w Egipcie, Tunezji czy Tajlandii). Sposobem na uniknięcie wysokich rachunków jest korzystanie z otwartych sieci Wi-Fi. Jednak jak wynika przeprowadzonego przez firmę F-Secure badania ponad połowa internautów (52 proc.) obawia się, że publiczne sieci bezprzewodowe nie gwarantują odpowiedniej ochrony prywatności. W Polsce odsetek ten wynosi aż 77 proc.

W czasie podróży wygodnie jest korzystać z publicznych hotspotów Wi-Fi w miejscach takich jak hotele czy restauracje. Bezprzewodowy internet jest dostępny bezpłatnie już na ponad 600 lotniskach na całym świecie. Jednak ryzyko, że informacje przesyłane za ich pomocą mogą paść łupem cyberprzestępców, jest bardzo duże. A oznaczać to może utratę haseł do serwisów społecznościowych, skrzynek pocztowych czy nawet loginów do systemów bankowości internetowej. To samo dotyczy używania publicznych komputerów w kafejkach internetowych ze względu na istniejące ryzyko związane z możliwością zainstalowania na nich oprogramowania szpiegującego, które automatycznie przekazuje wprowadzane dane internetowym kryminalistom. Taki proceder ma miejsce nawet przy współpracy z właścicielami lokali, dzieje się tak przede wszystkim w krajach afrykańskich i azjatyckich.

- Jeżeli korzystamy z sieci razem z nieznajomymi to także ryzykujemy, że któryś z nich posiada łatwo dostępne oprogramowanie, przy pomocy którego dowie się o tym, co robimy w sieci – mówi Sean Sullivan z Laboratorium F-Secure. Gdy nie mamy wyjścia i jesteśmy zmuszeni używać publicznych punktów dostępu do komunikacji z najbliższymi, dobrym pomysłem będzie utworzenie odrębnego wakacyjnego konta internetowego. Jeżeli ktoś włamie się na takie konto pocztowe, nie uzyska dostępu do wrażliwych danych, jakie często znajdują się w naszej skrzynce.

Dziesięć Przykazań bezpiecznego korzystania z publicznego Wi-Fi

1. Nie pozwól swojemu urządzeniu automatycznie łączyć się z publicznymi sieciami bezprzewodowymi.

2. Po powrocie do domu wykasuj dane punktów dostępu do sieci WiFi, z których korzystałeś.

3. W czasie podróży nie loguj się do aplikacji, z których nie musisz korzystać.

4. Sprawdź czy sieć, do której się logujesz, na pewno należy do ośrodka, w którym przebywasz. Złodzieje danych tworzą czasem własne sieci zwabiając do nich nieświadomych turystów.

5. Orientuj się, co dzieje się wokół ciebie, zwracaj uwagę na osoby zaglądające ci przez ramię.

6. Do każdego konta używaj unikalnego hasła.

7. W laptopie wyłącz funkcję udostępniania plików i włącz firewall, ustawiając blokowanie połączeń przychodzących.

8. Jeżeli możesz, korzystaj z połączenia VPN (wirtualnej sieci prywatnej), które chroni przesyłane dane nawet w publicznej sieci Wi-Fi.

9. Utwórz własną, osobistą sieć bezprzewodową za pomocą routera podróżnego z przedpłaconą kartą SIM (pre-paid).

10. Upewnij się, że w pasku adresu każdej strony zawierającej twoje prywatne dane znajduje się symbol kłódki i skrót https. Jeżeli ich nie ma, nie wchodź na stronę.

Bezpiecznie płatności w podróży

Coraz więcej osób przyzwyczaja się do korzystania z systemów bankowości online. Z badania przeprowadzonego przez F-Secure wynika, iż 85 proc. internautów z Europy, Ameryki i Azji korzysta z serwisów bankowości elektronicznej za pomocą komputera, natomiast w Polsce 24 proc. używa w tym celu smartfonów. Podstawowe płatności muszą zostać uregulowane bez względu na to czy jesteśmy w podróży czy też nie. Co w takim razie zrobić w sytuacji kiedy musimy dokonać transakcji będąc na wakacjach? Prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie połączenie poprzez mobilną aplikację bankową korzystając z roamingu. Nie jest to najtańsza opcja, ale może okazać się i tak bardziej korzystna od całkowitego wyczyszczenia rachunku. W takim przypadku warto ustawić limit połączenia transmisji danych. Po jego przekroczeniu operator ma obowiązek zablokowania usługi i poinformowania o tym użytkownika.

Bezpieczne dane w podróży

67 proc. uczestników badania F-Secure stwierdziło, że informacje są dla nich ważniejsze od samego urządzenia czyli komputera, telefonu czy tabletu. W Polsce odpowiednio 69 proc. respondentów potwierdziło, iż większą wartość mają ich zdjęcia, wideo, emaile czy dokumenty niż urządzenie. Co ciekawe aż 77 proc. mężczyzn uważa zawartość za ważniejszą, za to tylko 38 proc. kobiet zdecydowanie bardziej ceni sobie komputer czy telefon. Pokazuje to, jak ważne jest zrobienie kopii zapasowej przed wyjazdem na urlop.

Alternatywnym sposobem zabezpieczenia ważnych danych jest skorzystanie z usługi, dzięki której użytkownicy mogą automatycznie zsynchronizować swoje pliki z osobistą chmurą.

Lokalizowanie utraconego lub ukradzionego urządzenia

Nic tak nie psuje wakacyjnego nastroju jak utrata bądź kradzież telefonu. Biorąc pod uwagę, że 61 proc. użytkowników korzysta ze swoich telefonów zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych, jest się czego obawiać. Zgubiony albo skradziony telefon czy tablet oznacza możliwość utraty także istotnych informacji służbowych. Warto zapobiec takiej sytuacji korzystając z aplikacji zabezpieczających, które umożliwiają zdalne zablokowanie i zlokalizowanie urządzenia. W razie konieczności, wszystkie dane można zdalnie usunąć. Należy się także upewnić, że chroniona hasłem blokada ekranu włącza się po upływie krótkiego czasu, np. minuty.

Źródło: Informacje prasowe, SW, WP.PL

Zostań ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa w internecie!

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 27 32.14%
nie 57 67.86%

Opinie (47)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Michał 2013-08-19 (05:23) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 6 godzin i 50 minut temu

Idę kupę

odpowiedz

0
0
~don 2013-08-19 (04:08) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 8 godzin i 5 minut temu

Komputer,internet i cała ta nowa technologia jest dobra i pożyteczna jednak ma jeden feler.Dlaczego nie można usunąć tego czego się nie chce aby zostało.Wygląda to tak jakby konstruktorzy pierwszych samochodów czy nawet rowerów nie zainstalowali hamulców.Proszę państwo jak się nazywacie Hakerzy Geegowcy czy inni nazwy pochodzące z kosmosu o wytłumaczenie jeśli ja kliknę delete to znaczy że tego nie chcę na swoim komputerze ani na żadnym innym serwerze,Facebooku czy innym badziewiu.

odpowiedz

1
1
~andrzej 2013-08-19 (02:49) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 9 godzin i 24 minuty temu

Co za idiotczny text .

odpowiedz

2
1
~wiesscar 2013-08-18 (21:42) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 14 godzin i 31 minut temu

platnosci za rachunki robimy na poczcie, a z internetu kupujemy pakiet u operatora (jest duzo roznych akcji i mozna kupic tanio) i korzystamy z 3G olac WI-FI jestem laikiem czyli dokladnie lamerem odnosnie kompow, komorek i sieci ale co wiedzialem to napisalem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~. 2013-08-19 (01:01) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 11 godzin i 12 minut temu

A gdzie ta panna ze zdjęcia na głównej stronie, oszuści kurna jakieś zone pokazali pewnie już stara zona i gderliwa

odpowiedz

16
6
~Dany 2013-08-12 (13:16) 3 lata 1 miesiąc 15 dni 22 godziny i 57 minut temu

Buahahaha Kolega chyba nie wie co to jest sniffing i jak to działa :D:D Możesz się zabezpieczać jak chcesz używać tony antywirusów i zbędnych gówien, a i tak będą znać twoje hasło do czego aktualnie się zalogujesz i do czego się podłączysz. Krótko jak to działa: Podłączasz się do darmowego wifi a """hacker""" dalej nazywany jako ::sniffer:: już tam jest zalogowany, twoje paczki są wysyłane do routera a router zatruty przez naszego sniffera posły je do niego, który może sobie przeglądnąć co pobierasz i gdzie się logujesz . jakie hasła podajesz na jakich stronach. a twój sygnał idzie dopiero do internetu. Niestety nie odczujesz specjalnego odczuwalnego "zwolnienia" internetu..lub twój antywirus wykryje jakiegoś wirusa jest to atak któego nie odczuje twój komputer. ZWYKŁY ZJADACZ CHLEBA NIE ZABEZPIECZY SIĘ PRZED TYM ATAKIEM Dziękuje Pozdrawiam Programy: Abel & Cain Wireshark

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

48
2
~Dawid 2013-08-12 (09:54) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 2 godziny i 19 minut temu

rece opadaja..... kto to pisal np: 2. Po powrocie do domu wykasuj dane punktów dostępu do sieci WiFi, z których korzystałeś. a jak to sprawi ze telefon bedzie bezpieczny skoro jestes setki/tysiace kilometrow od tej sieci.... prosze

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

50
14
~Karbid 2013-08-12 (11:17) 3 lata 1 miesiąc 16 dni i 56 minut temu

A ja nie mam internetu. Nawet nie wiem co to jest internet i jak to coś działa.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
2
~Jacek 2013-08-18 (23:27) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 12 godzin i 46 minut temu

ja zawsze jeżdże z kablem .Jak nie działa internet, podłączam kabel- wówczas też nie działa, dlatego też nie jeżdzę z komputerem.

odpowiedz

0
4
~gyver7 2013-08-18 (23:09) 3 lata 1 miesiąc 9 dni 13 godzin i 4 minuty temu

Moja nowa szwagierka, 4 lata temu, wchodząc do sklepu ze sprzętem rtv-agd, widząc pralkę spytała mnie co to jest? Nie wiedziałem wtedy czy się śmiać, czy jej współczuć, taka zacofana była.

odpowiedz

Programy do pobrania: