Wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat MMS-ów

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat MMS‑ów

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat MMS-ów
Źródło zdjęć: © sxc.hu
21.02.2011 12:51, aktualizacja: 21.02.2011 13:27

Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów - zgodnie z tym przysłowiem lepiej czasem z telefonu wysłać multimedialną wiadomości MMS niż kilka SMS-ów. Nie zawsze jednak obywa się to bez problemów. Zobaczmy, jak ich unikać

Wiadomości MMS pozwalają w łatwy i szybki sposób przekazać informacje, których nie da się opisać słowami w SMS-ie czy podczas rozmowy telefonicznej. Dzięki MMS-om możemy więc podzielić się ze znajomymi oddalonymi od nas setki kilometrów na przykład wyjątkową chwilą uchwyconą wbudowanym w komórkę aparatem. Jednak w przeciwieństwie do wiadomości tekstowych, MMS-y sprawiają sporo kłopotów - często mamy problemy z ich wysyłaniem oraz odbieraniem.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Dowiedzmy się, jak odpowiednio przygotować telefon, aby można było cieszyć się tą przydatną usługą w swojej komórce, a także ile tak naprawdę kosztuje wysyłanie MMS-ów oraz jakie dane możemy umieścić w multimedialnej wiadomości.

Które komórki obsługują MMS-y

Usługę MMS polscy operatorzy wprowadzili kilka lat temu, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze telefony z wbudowanym aparatem cyfrowym i obsługą pakietowej transmisji danych (GPRS). Dlatego większość obecnie sprzedawanych komórek pozwala zarówno na wysyłanie, jak i odbieranie wiadomości multimedialnych. Tylko najprostsze modele, nieobsługujące GPRS, nie pozwalają na korzystanie z tej usługi.

Zdarzają się jednak także nowoczesne komórki, które nie dysponują obsługą MMS bez dodatkowych modyfikacji lub instalowania specjalnych aplikacji wspomagających (czasem niezbędna jest aktualizacja wewnętrznego oprogramowania). Dobrym przykładem jest tutaj zaawansowany smartfon Nokia N900. który bez dodatkowych programów nie umożliwia zarówno wysyłania, jak i odbierania wiadomości obrazkowych.

Dlaczego telefon nie odbiera MMS-ów

Najczęstszą przyczyną nieodbierania MMS-ów oraz problemów z ich wysyłaniem przez naszą komórkę jest brak właściwej konfiguracji usługi w ustawieniach telefonu. Urządzenia kupione wprost od operatora są odpowiednio skonfigurowane i przygotowane do obsługi MMS w danej sieci - nie musimy ingerować w ich ustawienia. Jeśli jednak komórkę kupiliśmy z drugiej ręki lub zmieniliśmy operatora, często konfigurację musimy przeprowadzić samodzielnie.

Obraz
© Gdy nasz telefon nie obsługuje MMS-ów, o wysłanej do nas wiadomości multimedialnej zostaniemy poinformowani SMS-em. W jego treści znajdziemy adres strony, na której możemy obejrzeć otrzymaną wiadomość oraz numer i hasło, które wprowadzamy w formularzu witryny (1). Po chwili wiadomość zostanie wyświetlona na stronie (2). (fot. www.komputerswiat.pl)

Najłatwiej do tego celu wykorzystać specjalne zdalne konfiguratory, które znajdziemy na stronach internetowych operatorów. Umożliwiają one przesłanie odpowiednich ustawień na telefon w postaci wiadomości SMS - jak z nich skorzystać, przeczytamy w ramce na następnej stronie.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: MWC 2011: Graliśmy na Xperii Play

Obraz

Co można wysłać MMS-em

To, jakie elementy możemy wysłać wiadomością MMS, zależy od naszego modelu telefonu. Zwykle komórki pozwalają załączyć tekst, grafikę, zdjęcia, dźwięk oraz krótkie filmy. Niektóre telefony za pomocą MMS pozwalają również przesyłać dowolne pliki, na przykład gry JAVA, kontakty, informacje o spotkaniu czy dane o lokalizacji. Wszystkie te elementy mogą znajdować się w jednym MMS-ie - wystarczy stworzyć wiadomość składającą się z kilku slajdów. Ograniczeniem jest jedynie maksymalna pojemność wiadomości, która limitowana jest przez operatora.

Ile kosztuje wysłanie MMS-a

Za korzystanie z usługi MMS nie płaci się abonamentu. Koszt naliczany jest podobnie jak w wypadku SMS-a - jednorazowo za każdą wysłaną wiadomość (od 1. groszy w zależności od operatora i taryfy, z której korzystamy). Za odbieranie MMS-a na swoją komórkę nie ponosimy żadnych opłat.

O wysokości kosztów za wysyłaną wiadomość MMS decyduje jednak jej rozmiar. Cena MMS-a podawana przez operatorów dotyczy standardowej wiadomości nieprzekraczającej określonego rozmiaru danych, na przykład 10. kB w sieci Orange, Plus i Era oraz 300 kB w wypadku Play. Jeśli zatem skomponowany przez nas MMS zawiera dane przekraczające ten rozmiar, to wówczas operator naliczy opłatę za kilka wiadomości. Maksymalny dopuszczalny rozmiar MMS-a we wszystkich polskich sieciach komórkowych wynosi 300 kB.

MMS za granicą

Korzystanie z MMS-ów za granicą rządzi się nieco innymi prawami. Większość operatorów w roamingu nalicza bowiem opłatę nie tylko za wysłanie wiadomości (na przykład w Plusie to koszt aż 3,4 złotego), ale także za jej odebranie. Czasem koszt otrzymania MMS-a może być bardzo wysoki - w Plusie to aż 3 złote! Jak się więc ustrzec przed obciążeniem kosztami związanymi z odbieraniem wiadomości multimedialnych, gdy przebywamy poza granicami kraju? Na szczęście w ustawieniach większości telefonów możemy włączyć opcję, aby nasza komórka nie odbierała MMS-ów poza siecią macierzystą. Warto to zrobić przed wyjazdem.

Obraz
© Wysyłanie i odbieranie wiadomości MMS za granicą możliwe jest tylko w wybranych sieciach partnerskich naszego operatora. Ich listę znajdziemy na jego stronie internetowej (fot. www.komputerswiat.pl)

Jeśli jednak zależy nam na korzystaniu z MMS-ów za granicą, warto dokładnie sprawdzić u swojego operatora, ile taka usługa będzie nas kosztowała i gdzie będziemy mogli z niej skorzystać.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: MWC 2011: Graliśmy na Xperii Play

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)