SMS zamiast papierowej recepty. Bez telefonu nie kupisz tak łatwo leku

SMS zamiast papierowej recepty. Bez telefonu nie kupisz tak łatwo leku

SMS zamiast papierowej recepty. Bez telefonu nie kupisz tak łatwo leku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
29.06.2015 14:15, aktualizacja: 29.06.2015 17:36

Rząd jest o krok od znowelizowania ustawy wprowadzającej cyfrowy obieg dokumentacji medycznej. Nowe przepisy przyniosą zmiany m.in. w sposobie realizacji recept. Ważną rolę zaczną pełnić SMS-y. Jak pacjent ma odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi Rada Ministrów ma przyjąć nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która da zielone światło dla startu Platformy P1 –. serca elektronicznego obiegu danych medycznych. W efekcie od października bieżącego roku przychodnie i szpitale powinny już wystawiać e-recepty. W niedalekiej przyszłości do ich realizacji niezbędny będzie telefon komórkowy. Dlaczego?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy recepta wystawiona przez lekarza będzie automatycznie zapisywać się na indywidualnym koncie pacjenta w systemie P1. Pacjent nie będzie otrzymywać żadnego papierowego potwierdzenia wizyty, które następnie ma pokazać w aptece, by wykupić leki. Zamiast tego otrzyma SMS-em czterocyfrowy kod, który poda aptekarzowi wraz z numerem PESEL. Na tej podstawie wydane zostaną lekarstwa. Co zmiany oznaczają dla pacjenta?

_ Informatyzacja służby zdrowia znacznie poprawi komfort pacjentów i oszczędzi ich czas: będą mogli na przykład sprawdzić online swoje miejsce w kolejce do lekarza oraz zalecenia z ostatniej wizyty. Dzięki SMS-om poradnie będą im przypominać o terminach spotkań z lekarzami. Poza tym recepty będą mieć zawsze w jednym miejscu i skończą się trudności z ich odczytaniem. Wysłany SMS-em kod do realizacji recepty trudniej zgubić. Jej papierowy odpowiednik to dodatkowy przedmiot, o którym musimy pamiętać, natomiast telefon nosimy ze sobą wszędzie. Rezygnacja z papieru oznacza też znaczne oszczędności dla służby zdrowia _ –. mówi Andrzej Ogonowski, ekspert rynku SMS w SMSAPI - firmie specjalizującej się w masowych wysyłkach SMS.

Pojawia się pytanie, czy wobec zmian każdy pacjent musi sobie kupić telefon komórkowy? Jak zapewniają przedstawiciele Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia (CSiOZ), operatora Platformy P1. niekoniecznie. Andrzej Ogonowski także uspokaja:

_ Standardowe recepty jakie znamy dziś mają całkowicie zniknąć po 1 sierpnia 2017 r. i zostać zastąpione kodem autoryzacji SMS, ale dla mniejszości osób nieposiadających obecnie telefonu nadal możliwe będzie wydrukowanie kodu na papierze. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której osoby w bardzo podeszłym wieku muszą nagle kupić telefon i nauczyć się z niego korzystać. Jednak liczba telefonów komórkowych w Polsce z roku na rok wzrasta i w ciągu kilku lat odsetek osób nieposiadających telefonu powinien się zmniejszyć, by zniknąć całkowicie za 10-15 lat. _

Zanim cyfrowy obieg danych medycznych zacznie w pełni funkcjonować miną jeszcze dwa lata. Całkowite przejście na elektroniczną dokumentację jest planowane na sierpień 201. roku. Do tego czasu równolegle będą funkcjonować dwa rodzaje recept. Okres przejściowy ma przyzwyczaić pacjentów do zmian, a także wyeliminować ewentualne niedociągnięcia w systemie informatycznym. Oprócz e-recept resort wprowadzi także e-skierowania i e-zlecenia oraz cyfrowe karty pacjentów. Testy systemu pod kątem obsługi e-skierowań i e-zleceń mają rozpocząć się już w listopadzie 2015 r. Projekt Platformy P1 jest jednym z największych e-projektów realizowanych przez Polskę z funduszy europejskich.

SMS może być stosowany w służbie zdrowia nie tylko do autoryzacji e-recepty. Narzędzie to jest z powodzeniem stosowane w prywatnych placówkach medycznych na całym świecie i coraz częściej wdrażane także w Polsce. Wiadomości tekstowe mogą służyć do informowania pacjentów o możliwości odebrania wyników badań czy też przypominania o terminach wizyt. Możliwa jest także dwukierunkowa komunikacja, w tym uruchomienie specjalnego numeru odbiorczego, pod który pacjenci mogą wysyłać SMS-owe prośby o przełożenie wizyty, co oszczędza czas i pieniądze zarówno ich samych, jak i przychodni.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)