Małe znaczki mogą zastąpić kod kreskowy - czas na Bokody

Bokody, jak nazywają je twórcy, mają zawierać tysiące razy więcej informacji niż dobrze wszystkim znany kod kreskowy i można je będzie odczytać za pomocą kamery wbudowanej w telefon komórkowy - informuje serwis "BBC News/Technology".

Małe znaczki mogą zastąpić kod kreskowy - czas na Bokody

30.07.2009 | aktual.: 30.07.2009 14:27

Opracowane przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology etykietki o średnicy 3 milimetrów będą mogły być wykorzystywane na przykład do zapisywania informacji dotyczących wartości odżywczych produktu albo do tworzenia nowych urządzeń do wykorzystania w grach komputerowych. Umieszczona w nich świecąca dioda LED jest przykryta odpowiednią maską i soczewką. Informacja jest zapisana w świetle prześwitującym przez maskę, a jasność zmienia się zależnie od kąta patrzenia. Przewagi nowej technologii to mniejsze wymiary etykiet, możliwość odczytu pod różnymi katami i z większej odległości ( teoretycznie do 2. metrów), a także wykorzystania do tego celu typowego telefonu komórkowego z aparatem fotograficznym.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Bokody możnaby wykorzystywać zarówno w przemyśle, jak i supermarketach. Robiąc zdjęcia wielu produktom można by szybko dokonywać najlepszego wyboru. Także w bibliotece wystarczyłoby zrobić zdjęcie, by telefon wyszukał na wielkim regale książkę, której szukamy. Z kolei zmiana wyglądu bokodu zależna od kąta obserwacji mogłaby znaleźć zastoswanie w systemach motion capture, używanych przy produkcji gier komputerowych czy filmów.

Na razie koszt pojedynczego bokodu jest wysoki (około 5 dolarów), ze względu na układ optyczny i zasilaną diodę LED. Jednak prawdopodobnie uda się stworzyć dużo tańszą wersje pasywną, która tylko odbija światło - kosztowałaby około 5 centów.

Nowa technologia ma zostać zaprezentowana na nowoorleańskiej konferencji Siggraph w przyszłym tygodniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)