Jak skrócić SMS-a? Przewodnik po świecie emotikonów

Jak skrócić SMS‑a? Przewodnik po świecie emotikonów

Jak skrócić SMS-a? Przewodnik po świecie emotikonów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.08.2012 13:53, aktualizacja: 16.08.2012 14:49

W komunikacji SMS funkcjonuje jedna najważniejsza zasada - im krócej tym lepiej. Do perfekcji w pisaniu SMS-ów doszły nastolatki, które często nie rozstają się ze swoim telefonem nawet, gdy śpią. Jeżeli zależy ci na obustronnie zrozumiałej wymianie wiadomości z twoim nastoletnim dzieckiem lub chcesz zaskoczyć znajomych intrygującym SMS-em, przeczytaj ten poradnik.

Dzisiaj jest mi :-)

Historia emotikonów, czyli buziek wyrażających nastrój sięga lat 80. XX wieku. Wtedy po raz pierwszy użyto kombinacji znaków interpunkcyjnych i symboli, które przedstawiać miały dobry i zły nastrój piszącego. Były to dwa emotikony, które są najbardziej popularne również dzisiaj, czyli :-) oraz :-( Od tego czasu buźki wciąż ewoluują, a za ich pomocą można przekazać nawet zdanie: „ciastko dla ciebie”- (>'')>o czy „poczuj się jak lord” - (p-) Dzięki użyciu emotek komunikować można to samo, co za pomocą słów, ale w szybszy sposób. Oczywiście pod warunkiem, że nasz rozmówca rozumie tę SMS-ową mowę.

SMS, który przeszedł do historii
Słowa, których nie uda się wyrazić za pomocą znaków i tak można streścić. Skrót zyskał sławę dzięki SMS-owi, którego przekazywali sobie w styczniu 200. roku mieszkańcy Manili na Filipinach. SMS o treści „Go 2 EDSA. Wear Blk” liczył 20 znaków ze spacjami i poderwał społeczność do protestu przeciwko ówczesnemu prezydentowi. Identyczna wiadomość bez skrótów, czyli „Go to Epifanio de los Santos Avenue. Wear Black” („Idź na aleję Epifanio de los Santos. Ubierz się na czarno”) liczyłaby 49 znaków, ponad dwa razy więcej. Taki sam efekt osiągnięto za pomocą krótszego komunikatu.

Jeżeli do skrótów i emotikonów podejdziemy z dystansem i nie damy się zwariować niesprawiedliwej obiegowej opinii, że SMS-y niszczą polszczyznę, stosowanie buziek będzie dobrą zabawą ćwiczącą także naszą kreatywność. Z kombinacji liter, cyfr i innych znaków zawsze można stworzyć coś oryginalnego.

Słowniczek najpopularniejszych emotikonek i skrótów:

Emotikony
:-D - śmiać się
:-P – pokazywać język
:-/ - niezadowolenie, sceptycyzm
:-* - pocałunek, buziak
:-0 - zaskoczenie
:-x - nic nie powiem
:'( - płacz
<3 - serce

Skróty
THX - thanks, dzięki
CU - see you, do zobaczenia
BTW - by the way, przy okazji
PZDR - pozdrawiam
OCB - o co biega? o co chodzi?
SPOX - spokojnie

Daniel Zawiliński, SerwerSMS.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)