3 skuteczne sposoby na fotoradary. Polacy nie dadzą się "doić"!

 
Źródło: WP.PL | 2013-01-17 (13:57) | 1877 opinii
drukuj a a a

(fot. Jacek Turczyk / PAP)

CB radio, antyradar oraz aplikacje na telefony komórkowe to tylko kilka z najpopularniejszych wśród kierowców sposobów na rosnącą ostatnio na polskich drogach liczbę fotoradarów. Wśród sprawdzonych metod radzenia sobie z "suszarkami" znalazły się również rolety zasłaniające tablice rejestracyjne.

Radiowozy ITD od środka

Pośpiech, niewielka liczba dróg ekspresowych i autostrad, a często chwilowa nieuwaga kierowców to powody przekraczania przez Polaków dozwolonych prędkości i bardzo często otrzymywania przez nich wysokich mandatów.

W ostatnich dniach tematem numer jeden wśród kierowców stał się plan Ministra Transportu Sławomira Nowaka dotyczący zwiększenia liczby fotoradarów. Rząd, dbając o bezpieczeństwo obywateli postawił na sprawdzone rozwiązanie - zwiększenie liczby radarów, dokumentujących drogowe wykroczenia kierowców. Z decyzją, która ma wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa oraz na zmniejszenie liczby wypadków na polskich drogach nie zgadza się część kierowców. Porównywarka cen Nokaut.pl postanowiła przy tej okazji sprawdzić za pomocą jakich urządzeń kierowcy bronią się przed fotoradarami.

Zainteresowanie CB radiem wzrosło o jedną piątą

Antyradary i radia CB (Citizen-Band) znane są kierowcom od wielu lat. W przypadku pierwszego urządzenia dozwolone jest jedynie jego posiadanie i przewożenie. Urządzenie to, po podłączeniu pozwala na wykrycie fal radiowych emitowanych przez sprzęt pomiarowy patrolu drogowego i nadaje sygnał, który uniemożliwia prawidłowy pomiar prędkości pojazdu. Zgodnie z polskim prawem jego używanie jest zabronione i karane mandatem nawet do 5 tys. złotych, dlatego też większość kierowców decyduje się na zgodne z prawem CB radio. Co więcej, ceny zakupu obu urządzeń znacząco się różnią, co również przekłada się na ich popularność wśród polskich kierowców.

Kierowcy coraz częściej poszukują specjalistycznego sprzętu CB. Interesują ich zwłaszcza anteny zapewniające duży zasięg. Decydują się na popularne "radyjka", gdyż zapewniają one dostęp do informacji nie tylko o fotoradarach i kontrolach drogowych, ale również korkach czy zdarzeniach drogowych itd. Kierowcy cenią sobie możliwość komunikacji z innymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego zamiast nawigacji i antyradarów wybierają CB radio.

Zgodnie z danymi porównywarki Nokaut.pl najczęściej poszukiwanymi producentami CB Radia są: President, Uniden i Manta. W ostatnim miesiącu znacząco, bo aż o 20 proc. wzrosło zainteresowanie CB radiem wśród użytkowników, w porównaniu do poprzedzającego go miesiąca w 2012 roku.

Sposób na uniknięcie mandatów. ITD nie może nic zrobić

Bardzo duży wzrost zainteresowania w ostatnich tygodniach zanotowały również produkty związane z nawigacją. W porównaniu do analogicznego okresu w 2012 roku użytkownicy aż o 24 proc. zwiększyli intensywność swoich poszukiwań, przy czym poszukiwania te wyraźnie przybrały na sile w drugim tygodniu stycznia. Wśród najpopularniejszych nawigacji znalazły się modele takich producentów jak Goclever, TomTom, Modecom, Mio oraz Garmin.

Aplikacje komórkowe sposobem na radar

Poza urządzeniami, które wymagają montażu wewnątrz auta na rynku dostępne są również aplikacje mobilne, które informują nie tylko o korkach i zagrożeniach na trasie ale również o fotoradarach w najbliższej okolicy. Można do nich zaliczyć polskie aplikacje: Speed Alarm czy Yanosik.

Ten pierwszy to społeczność kierowców, którzy wzajemnie ostrzegają się m.in. o kontrolach radarowych. Program po pobraniu na telefon, wykorzystuje łącze internetowe, dzięki czemu przekazuje kierowcy informacje o ewentualnych zagrożeniach w czasie rzeczywistym. Yanosik zaś wykorzystując GPS, informuje o możliwych utrudnieniach na drodze, przy czym za zagrożenie uznaje: wypadek drogowy, inspekcję drogową, oznakowany patrol policji oraz patrol nieoznakowany.

Kontrowersyjne zasłanianie tablic rejestracyjnych

Dla chroniących swoją prywatność kierowców na polskim rynku dostępne są również zdalnie sterowane roletki na tablice rejestracyjne samochodów. Po ich zamontowaniu można nimi zdalnie sterować. Kierowca naciska przycisk na pilocie, a roleta zakrywa tablice samochodu, dzięki czemu odczytanie numeru staje się niemożliwe. Oficjalnie produkt nie służy do ukrycia się przed fotoradarami. Zasłonięcie numerów rejestracyjnych pojazdu jest karane 100-złotowym mandatem. Jak deklarują producenci, roletki mają jedynie zapewnić kierowcy więcej prywatności w przypadku na przykład dłuższego postoju samochodu.

Zobacz: Jak wybrać i kupić płytę indukcyjną?

Jak widać, pomysłów na uniknięcie mandatu za zdjęcie z fotoradaru jest mnóstwo ale warto spróbować najprostszego: jeździć przepisowo. Ostatecznie warto pamiętać, że w tej “walce” chodzi o życie nasze i naszych najbliższych.

Źródło: Informacje prasowe, SW, WP.PL

Taryfikator mandatów i punktów karnych po zmianach

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 1029 93.55%
nie 71 6.45%

Opinie (1877)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~miastowy 2014-09-30 (00:25) 2 lata 1 dzień 18 godzin i 44 minuty temu

Y hasło Jammer Blue Raider

odpowiedz

32
4
~stopitd 2013-01-17 (15:00) 3 lata 8 miesięcy 14 dni 4 godziny i 9 minut temu

Stop Mobilnym Fotoradarom ITD Akcja na Facebooku UWAGA !!! SKANDALICZNY WYNIK KONTROLI MONDEO ITD

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tadeusz 2014-07-07 (10:58) 2 lata 2 miesiące 24 dni 8 godzin i 11 minut temu

pewnie ze bez cbka nie ma sie co ruszac po naszych polskich drogach i to nie tylko po to zeby sie ostrzegac przed policja czy radarami - juz nie raz widzialem jak kierowcy ostrzegali sie przed jakimis wypadkami lub np kiedy tir jechal z przechylona paka od razu interweniowali. ja teraz zastanawiam sie nad cb telefunken bo widzialem ze znow sie pojawily na rynku, jak pracowalem w niemczech wiekszosc tam takie wlasnie mialo.

odpowiedz

1
0
~Malinowski 2014-07-02 (20:02) 2 lata 2 miesiące 28 dni 23 godziny i 7 minut temu

Moim zdaniem CB jest bardzo dobrym sposobem. Szukałem ostatnio jakieś fajnego a nie drogiego modelu i znalazłem takie od Telefunken Sirius-108. Jak przeglądałem na stronie to parametry miało bardzo fajne. A w każdym aucie taki sprzęt się przyda.

odpowiedz

0
0
~ligiusz 2014-06-30 (01:08) 2 lata 3 miesiące 1 dzień 18 godzin i 1 minutę temu

z wszystkich sposob najtanszy i najskuteczniejszy jest : pobranie darmowej apki antyradarowej, mam icoyote, i 0 mandatow na koncie od kiedy z tym jeżdze, a do tego jeździ się sympatycznie :)

odpowiedz

0
0
~lawwer 2014-06-10 (11:22) 2 lata 3 miesiące 21 dni 7 godzin i 47 minut temu

Takie aplikacje jak Rysiek i inne sa własnie doskonałym sposobem na to żeby jednak uniknąć niechcianego zdjęcia podczas naszej podrózy :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~alek 2014-06-07 (08:47) 2 lata 3 miesiące 24 dni 10 godzin i 22 minuty temu

Ale Polacy się nie daja doić. W obliczu tego jaki możemy mieć mandat to wolimy ściągnąc sobie sprawdzoną i pewną aplikacje na telefon jak chociażby nowość od Navi Expert- Rysiek i nie obawiać się o nic tylko skupić na bezpiecznej jezdzie.

odpowiedz

7
2
~afa4747 2013-01-29 (13:49) 3 lata 8 miesięcy 2 dni 5 godzin i 20 minut temu

powinniśmy wszyscy poruszać się po drogach zgodnie z przepisami i tym samym to my wykończymy tych spryciarzy i pozostaną bez tych dodatkowych funduszy,które im brakują afa4747

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
0
~Pelwis 2013-01-29 (20:08) 3 lata 8 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 1 minutę temu

"Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pójść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???" kopiuj i wklej na inne fora ."

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
polone123 2013-03-10 (23:32) 3 lata 6 miesięcy 20 dni 19 godzin i 37 minut temu

tepy pismaku z wp tosamo zdjecie fotoradaru jest na wirus z rosji

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: