Żarówki LED niszczą wzrok! Przerażające wyniki badań

Technologia LED bardzo szybko stała się częścią naszej codziennej rzeczywistości. Producenci wykorzystują ją do produkcji energooszczędnych żarówek, które są prawdziwą rewolucją w naszych domach. Pozwalają sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, ale czy światło LED jest bezpieczne dla ludzi? Naukowcy opublikowali przerażające wyniki badań.

Żarówki LED niszczą wzrok! Przerażające wyniki badań
Źródło zdjęć: © trenttsd / flickr.com / CC

14.05.2013 | aktual.: 26.02.2019 11:57

Choć żarówki LED wciąż są znacznie droższe od tradycyjnych, często decydujemy się na ich zakup. Realne oszczędności przy zastosowaniu LED kuszą do wymiany całego oświetlenia w domu. Jednorazowy zakup w końcu się zwróci, a do innej charakterystyki światła, niż w przypadku tradycyjnych "kul grzewczych" czy świetlówek można się przecież przyzwyczaić.

LED to nie tylko żarówki

Jednak technologia LED w naszych domach to nie tylko żarówki. Z powodzeniem jest ona stosowana również w bardzo modnych supercienkich telewizorach, monitorach komputerowych, laptopach czy telefonach komórkowych. Matryce podświetlane krawędziowo diodami pozwalają tworzyć producentom bardzo smukłe urządzenia, jednak naukowcy biją na alarm i przestrzegają przed wilkiem w owczej skórze, który skutecznie zakrada się do naszych domów.

Przerażające wyniki badań

Uczeni z Uniwersytetu Complutense w Madrycie opublikowali przerażające wyniki badań. Z raportu wynika, że długotrwałe oddziaływanie światła LED może nieodwracalnie uszkodzić ludzki wzrok. Dr Celia Sánchez-Ramos zwraca uwagę, że światło emitowane przez diody LED to głównie fale krótkie, o wysokiej energii, należące do niebieskiego i fioletowego zakresu spektrum światła widzialnego.

Oczy nie są przystosowane do patrzenia bezpośrednio na sztuczne źródło światła Długotrwałe oddziaływanie takiego promieniowania na wzrok jest fatalne w skutkach. A przecież w ciągu dnia mnóstwo czasu spędzamy wpatrzeni w bardzo jasne ekrany telewizorów, komputerów, tabletów czy smartfonów, nie wspominając o wpływie domowego czy ulicznego oświetlenia LED.

- Problem staje się coraz bardziej poważny, ponieważ ludzie żyją dłużej, a dzieci już od najmłodszych lat korzystają z elektroniki - przestrzega dr Sánchez-Ramos. - Oczy nie są przystosowane do patrzenia bezpośrednio na sztuczne źródło światła, ale do widzenia otaczającego nas świata w naturalnym oświetleniu - dodaje.

Dr Celia Sánchez-Ramos w swoich opiniach opiera się na badaniach opublikowanych na łamach naukowych magazynów: „Photochemistry”. i „Photobiology”, których jest zresztą współautorką. Przeprowadzone badania wykazały destrukcyjne działanie promieniowania LED na ludzki nabłonek barwnikowy siatkówki.

Energooszczedne żarówki w ogniu krytyki

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym energooszczędnym źródłom światła zarzuca się negatywne oddziaływanie na ludzi, zagrażające ich zdrowiu. Świetlówki kompaktowe krytykowane są za zawartą w nich rtęć oraz wysoki poziom promieniowania UV, które generują.

Ciekawostka jest fakt, że przeciętny człowiek ma otwarte oczy średnio 6 tys. godzin rocznie. Niestety przez większość tego czasu ludzki wzrok jest narażony na działanie sztucznego oświetlenia. W jaki sposób zadbać o swój wzrok? Naukowcy doradzają używanie na co dzień dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV oraz dietę bogatą w produkty zawierające witaminę A, która powinna nas ustrzec przed uszkodzeniem siatkówki oka.

Źródło: livescience.com, SW, WP.PL

sw/gb/sw

Szukasz nowego i niedrogiego sprzętu RTV i AGD? Sprawdź promocje na stronie MediaMarkt promocje.

zdrowiewiadomościled
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (740)