Test drukarek ze skanerem - która najlepsza?

 
Źródło: Komputer Świat | 2011-08-04 (16:14) | 0 opinii
drukuj a a a

Czy za 400 złotych można kupić dobrą drukarkę atramentową z funkcją skanera i kopiarki? Zapraszamy do naszego testu!

Urządzenie wielofunkcyjne jest zwykle duże i wymaga sporo wolnego miejsca do obsługi skanera. Wiele osób zastanawia się więc, czy w dobie aparatów cyfrowych oraz poczty elektronicznej warto jeszcze inwestować w skaner lub faks? A może lepiej i taniej będzie, gdy kupimy samą drukarkę? Są to bardzo częste wątpliwości, tylko czy rzeczywiście słuszne.

Jesienią ubiegłego roku przeprowadziliśmy podobny test. Wybraliśmy siedem kombajnów, ale żeby zakwalifikować się do testu, musiały one posiadać kartę Wi-Fi i bezprzewodowo łączyć się z siecią domową. Tym razem testujemy urządzenia nie droższe niż 400 złotych odkładając na bok dodatkowe wymagania. Co ciekawe, za te pieniądze dostaniemy dziś kombajn z Wi-Fi i takie modele także znalazły się wśród testowanych urządzeń wielofunkcyjnych. W ubiegłym roku trudno byłoby zmieścić się w takim budżecie, zakładając że nie życzymy sobie zbyt wielu kabli na biurku.

Przetestowaliśmy siedem niedrogich urządzeń wielofunkcyjnych:

- Brother DCP-J315W
- Canon PIXMA MG5150
- Canon PIXMA MP280
- Epson Stylus Office BX320FW
- Epson Stylus SX420W
- HP Officejet 4500
- Lexmark S405 Interpret

Tabelę ze szczegółowym zestawieniem wyników testu, znajdziecie na ostatniej stronie artykułu. W modułach pod artykułem, prezentujemy najciekawsze urządzenia z ich plusami i minusami.

W tym zestawieniu znalazły się modele w cenach od 200 do 400 złotych. Można je więc śmiało zakwalifikować do produktów klasy podstawowej, a nawet budżetowej. Wyraźnie widać jednak specjalizację urządzeń wielofunkcyjnych na biurowe i domowe. Modele do biura mają wbudowany automatyczny podajnik do skanowania dokumentów (ADF), a często także kolorowy faks. Zaliczymy więc do nich: Epsona Stylus Office BX320FW, HP Officejet 4500 oraz Lexmarka Interpret. W urządzeniach domowych znajdziemy za to ekran LCD pozwalający wybrać, a często nawet wykadrować zdjęcia oraz czytnik kart pamięci i port USB, dzięki którym wydrukujemy zdjęcia bezpośrednio z kamery i aparatu. Tylko najtańszy w domowej stawce - Canon MP280 - nie ma kolorowego ekranu LCD.

Podajnik do skanowania dokumentów (ADF) - przydatny w biurze, niekoniecznie w domu. Jeśli jednak nie musimy za to ekstra dopłacać, to na pewno się przyda. (fot. komputerswiat.pl)

Tusze i jeszcze raz tusze

Urządzenia wielofunkcyjne są tak naprawdę bardzo rozbudowanymi drukarkami, więc kwestia tuszów gra tu istotną rolę - szczególnie w przypadku, gdy chcemy sporo eksploatować nasz kombajn drukująco-skanujący. Wszystkie testowane modele drukują z wykorzystaniem techniki atramentowej i czterech podstawowych kolorów atramentu (CMYK). Nie oznacza to jednak wcale, że wszystkie mają po cztery zasobniki.

HP Officejet 4500 i Canon MP280 używają tylko dwóch nabojów - czarnego i trzykolorowego, ale za to jako jedyne mają głowice drukujące zintegrowane z zasobnikami. Oznacza to co prawda wyższą cenę nabojów, ale i większe bezpieczeństwo. Gdy bardzo rzadko drukujemy i zaschną nam głowice drukujące, wówczas wymieniamy je wraz z kartridżami i urządzenie natychmiast odzyskuje pełną sprawność. Rozwiązanie jest polecane dla osób, które drukują sporadycznie i boją się, że zaschnięty tusz może uszkodzić głowicę drukującą. Nawet jeśli na jakiś czas zapomnimy o drukowaniu, wystarczy wymienić cały kardridż.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: 800 Mbps z sufitu! Optyczny WLAN – przyszłość, czy ciekawostka?

Polub tech.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 3 37.5%
nie 5 62.5%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

  • Dark Orbit Dark Orbit Poradzisz sobie za sterami kosmicznego myśliwca?

Bądź z nami na bieżąco

Programy do pobrania: