Setki pirackich Windowsów w Ministerstwie Gospodarki

Setki pirackich Windowsów w Ministerstwie Gospodarki

Setki pirackich Windowsów w Ministerstwie Gospodarki
Źródło zdjęć: © bip.mg.gov.pl
12.07.2012 16:05, aktualizacja: 13.07.2012 11:57

Firma prowadząca audyt w Ministerstwie Gospodarki odkryła nielegalne oprogramowanie.

Ministerstwo Gospodarki ogłosiło przetarg na zakup pakietu legalizującego GGWA – Get Genuine Windows Agreement. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Nic innego, jak licencje systemu operacyjnego Windows. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż chodzi o zalegalizowanie oprogramowania znajdującego się na 200 komputerach należących do tego resortu. W praktyce, oznacza to, iż obecnie Ministerstwo Gospodarki korzysta z oprogramowania nielegalnie.

Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane na stronie Biuletynu Zamówień Publicznych Ministerstwa Gospodarki 9 lipca 201. roku. Jest ono następstwem wyników przeprowadzonego audytu, któremu dobrowolnie poddał się resort. Firma prowadząca audyt, będąca partnerem Microsoftu o statusie „Gold Partner”, odkryła problem na ministerialnych komputerach. Dotyczył on legalności zainstalowanego oprogramowania. W pokontrolnych wnioskach zaleciła zakup licencji pakietu GGWA umożliwiającego korzystanie z licencji grupowej.

Przedmiotem ogłoszonego przetargu jest zamówienie na zakup pakietu legalizującego GGWA - Get Genuine Windows Agreement na 20. sztuk licencji programu Windows 7 firmy Microsoft. Pakiet ma posłużyć zalegalizowaniu licencji (instalacji) systemów operacyjnych wykorzystywanych w Ministerstwie Gospodarki. Jak to w ogóle możliwe, że urzędnicy korzystają z „pirackich” Windowsów? Przyczyną są wieloletnie zaniedbania. Ministerstwo bije się w pierś i stara się naprawić swój błąd.

W przypadku niektórych komputerów licencje wygasły na skutek przeprowadzanych modernizacji sprzętu. Dopóki Microsoft nie złoży doniesienia na policję lub do prokuratury, nie można mówić o przestępstwie. To jednak wyklucza polityka firmy, która zamiast ścigać piratów, zachęca ich do zalegalizowania oprogramowania.

Co ciekawe, Ministerstwo Gospodarki jest jednym z nielicznych resortów, w którym przeprowadzono audyt legalności oprogramowania. Zastanawiamy się, jak wygląda sytuacja w pozostałych resortach. Z pewnością winny bałaganu nigdy się nie znajdzie, a podatnicy po raz kolejny zapłacą za niedopatrzenia urzędników.

źródło: Dziennik

13.07.2012 (9:14) - Aktualizacja:

W odpowiedzi na nasze pytania, otrzymaliśmy informację prasową, w której możemy przeczytać, iż Ministerstwo Gospodarki posiada tylko legalne oprogramowanie. Komunikat ma zupełnie inny charakter, niż nieoficjalne wypowiedzi udzielone przez urzędników dla Dziennika. W jednej z nich możemy przeczytać, iż "niektóre z podejrzanych komputerów mają lata i trudno dziś dociec, kto i kiedy doprowadził do zaniedbania. Nie stawia to nas w dobrym świetle, ale staramy się sytuację wyczyścić." A oto oficjalne stanowisko Ministerstwa:

_ Ministerstwo Gospodarki, jako jeden z nielicznych urzędów administracji państwowej posiada Certyfikat Legalności wystawiony przez firmę Microsoft. W 201. r. resort przeprowadził audyt, w którym oceniono, że posiadane przez MG oprogramowanie jest w pełni legalne. Przeprowadzenie audytu było inicjatywą Ministerstwa Gospodarki, zrealizowaną wspólnie z BSA (Business Software Alliance) i producentami oprogramowania. Celem było uzyskanie certyfikatu potwierdzającego legalność użytkowania programów za wiedzą i zgodą producentów. Ta inicjatywa wynikała ze zmieniających się sposobów licencjonowania i potrzeby optymalizacji kosztów. MG sukcesywnie modernizuje sprzęt komputerowy wykorzystywany przez pracowników resortu do wykonywania zadań służbowych. Ministerstwo Gospodarki wdrożyło zasady zarządzania oprogramowaniem (Software Assets Management), które zostały zdefiniowane m.in. w międzynarodowych standardach ITIL czy ISO/IEC 19770. Urząd regularnie poddaje się również dobrowolnemu sprawdzaniu legalności
oprogramowania. Pierwszy audyt odbył się już w 2009 r. Firma CompNet (status Gold Partnera firmy Microsoft) wykonująca audyt oceniła, że posiadane przez MG oprogramowanie jest w pełni legalne i przekazała MG Certyfikat Legalności. Resort otrzymał też certyfikaty potwierdzające działanie zgodnie z najlepszymi praktykami w obszarze zarządzania licencjami, a także zalecenia usprawniające pracę. Aktualnie, aby zmniejszyć wydatki na oprogramowanie, MG zmienia system licencjonowania wersji OEM na licencję grupową, wykorzystywaną już w ministerstwie. W związku z tym resort planuje zakupić pakiet legalizujący GGWA. Ministerstwo Gospodarki jako instytucja publiczna przestrzega prawa i racjonalnie, oszczędnie wydatkuje pieniądze publiczne. Na bieżąco dba także o to, aby oprogramowanie wykorzystywane w resorcie było w pełni legalne. _

SW/GB/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (404)