Polska i Ukraina zbudują wspólną rakietę nośną?

Polska i Ukraina zbudują wspólną rakietę nośną?

Polska i Ukraina zbudują wspólną rakietę nośną?
Źródło zdjęć: © SpaceX
10.02.2016 11:07, aktualizacja: 10.02.2016 11:19

Polska i Ukraina mają wspólnie rozwijać technologie rakietowe. Jak podaje RMF FM, w Kijowie odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej z obu krajów dotyczące wspólnych projektów kosmicznych.

Pierwszym z nich ma być wspólna budowa lekkiej rakiety nośnej, a rozmowy na ten temat prowadzą szefowie polskiej i ukraińskiej agencji kosmicznej. Niestety, na razie nie podano więcej szczegółów na ten temat, ale można mieć pewne podejrzenia co do tego, jak ta współpraca miałaby wyglądać. I możemy na niej sporo zyskać, ponieważ w tej dziedzinie mamy dużo do nadrobienia.

Jeśli chodzi o polskie możliwości rakietowe, to są one raczej niewielkie –. po zakończeniu w połowie lat siedemdziesiątych programu budowy rakiet meteorologicznych Meteor, w Polsce przez lata nie kontynuowano prac w tym kierunku. Dopiero w roku 2014 Instytut Lotnictwa zainicjował prace badawcze nad eksperymentalną rakietą ILR-33 Bursztyn. Mierząca cztery metry wysokości dwustopniowa rakieta na paliwo płynne ma być wspomagana podczas startu dwoma rakietami bocznymi na paliwo stałe. Głównym celem tego programu jest ponowne zdobycie doświadczeń w budowie silników rakietowych i samych rakiet, a podczas testów, które planowane są na ten rok, rakieta ta ma wznieść się docelowo na wysokość 100 kilometrów, czyli do umownej granicy kosmosu.

Tymczasem Ukraina doświadczenie w produkcji rakiet posiada spore. Przykładowo, zakłady Juzmasz w Dniepropietrowsku produkowały, a obecnie serwisują, międzykontynentalne rakiety balistyczne R-36. (kod NATO – SS-18 Satan). Ich cywilna wersja, nazywana Dniepr, jest wykorzystywana jako komercyjna rakieta nośna, a Ukraina posiada połowę udziałów w spółce, która jest jej operatorem. Oprócz współpracy z Rosją, która obecnie jest coraz bardziej problematyczna, ukraińskie firmy z branży kosmicznej współpracowały już z krajami UE, USA czy z Brazylią.

Pozostaje czekać na rozwój wypadków i mieć nadzieję, że nie skończy się na rozmowach.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Google pracuje nad następcą Cardboard

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)