Koniec brudnych nogawek - rower bez łańcucha

 
Źródło: wp.pl | 2010-09-21 (10:48) | 306 opinii
Koniec brudnych nogawek - rower bez łańcucha
drukuj a a a

Koniec ze smarowaniem rowerowego łańcucha i podwijaniem nogawek spodni, aby się nie brudziły i nie wkręciły w łańcuch. Węgierski zespół projektantów zaprezentował innowacyjny rower bez łańcucha - Stringbike, który dodatkowo można łatwo dostosować zarówno do jazdy miejskiej, jak i sportowej.

W nowym rozwiązaniu, zamiast staromodnego łańcucha zastosowano stalowe linki połączone ze specjalnie zaprojektowanym systemem dźwigni i dysków, które napędzają rower. Wspomniane dyski stanowią kluczowy element całego systemu, ponieważ decydują o charakterystykach jezdnych roweru. Są to elementy wymienne - stosując różne dyski możemy w prosty sposób zamienić nasz rower z wersji miejskiej w trekkingową albo sportową. Sposób działania systemu tarcz i dźwigni przedstawiony jest na poniższym filmie:

Dodatkową, bardzo dużą zaletą nowego systemu jest bardzo szybka zmiana biegów. Zastosowanie stalowych linek pozwoliło na zmienianie biegów nawet pod bardzo dużym obciążeniem lub przy jego braku - gdy nie pedałujemy. W ten sposób, jak zapewniają twórcy rozwiązania, rowerzysta może płynnie i szybko pokonywać nawet kręte miejskie uliczki i nie musi się skupiać na czynności zmiany przerzutek. Oczywiście brak łańcucha to także koniec problemu z jego smarowaniem i brudzeniem nogawek spodni. Co więcej, koła nowego roweru można ustawić asymetrycznie, przez co możliwe jest większe obciążenie lewej lub prawej nogi. To rozwiązanie może być przydatne dla osób niepełnosprawnych lub w treningu zawodowców.

(fot. stringbike.com)

To jeszcze nie wszystko. Zastosowanie nowego systemu stalowych linek pozwala na odłączenie tylnego koła od roweru, bez ingerowania w system napędowy - zajmuje to zaledwie chwilę. Dzięki temu przyjeżdżając do pracy rowerem, możemy zabrać do biura koło i nikt roweru nam nie ukradnie. Odczepienie przedniego koła również jest bardzo proste, co z kolei umożliwia proste przewożenie roweru w samochodzie.

Jak zauważają twórcy Stringbike'a, ich rozwiązanie posiada mniej ruchomych elementów niż klasyczny rower, jest prostsze w montażu i demontażu oraz ma atrakcyjny wygląd. Te cechy powodują, że sprzęt powinien być tańszy w produkcji i jednocześnie atrakcyjny dla kupującego. Ciekawe kiedy zobaczymy Stringbike w polskich sklepach rowerowych?

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 2222 68.01%
nie 1045 31.99%

Opinie (306)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
1
~rowerzysta 2013-07-11 (22:38) 3 lata 2 miesiące 16 dni 5 godzin i 4 minuty temu

PO CO KOMPLIKOWAĆ PROSTE RZECZY???

odpowiedz

10
2
~ogi 2010-09-22 (22:29) 6 lat 5 dni 5 godzin i 13 minut temu

Ciekawe ale czy bezpieczne
Rozwiązanie wydaje się dość ciekawe, ale zastanawiam się jak z bezpieczeństwem. Pęknięcie podczas jazdy naprężonej stalowej linki, która nie jest niczym zabezpieczona (np. ochronnym kołnierzem) stwarza zwiększone ryzyko odniesienia urazu nogi lub innych części ciała niż w przypadku łańcucha, który aż tak napięty nie jest. Ryzyko to jest podwójne bo linki znajdują się po obu stronach roweru, a łańcuch tylko po jednej. Pęknięcie obu naraz wydaje się mało prawdopodobne ale możliwe, wystarczy wada materiałowa stalowej linki. Kolejnym problemem będzie w miarę użytkowania powstający efekt "strzępienia się" stalowej linki, poprzez pękanie cienkich linek z których jest skręcona (o ile nie jest zbudowana z pojedynczej), zakładam, że tak jest by zachować elastyczność linki. Co do ograniczenia możliwości wkręcenia nogawek to wcale nie byłbym takim optymistą. W przypadku łańcucha jedynym elementem zagrażającym jest sam łańcuch. W przypadku tego rozwiązania dochodzą elementy ruchome w postaci prowadnic linki. Gdy pedał przemieszcza się do przodu, po chwili podążają za nim owe prowadnice, by w pewnym momencie znaleźć się na wysokości łydki. Chwila nieuwagi i można doznać nieprzyjemnego uszczypnięcia przez obracający się dysk prowadzący linkę. W końcu nie każdy rowerzysta ma "cienkie" łydy. Dodatkowo w przypadku awarii tegoż napędu naprawa przez użytkownika roweru w terenie nie będzie już tak łatwa jak w przypadku łańcucha. Do napięcia linki potrzebna będzie spora siła. Chyba, że wymiana linki na nową będzie prosta, czego niestety nie ukazuje umieszona tu prezentacja rozwiązania. Kolejna rzecz, którą zauważyłem to kwestia podjazdu pod wyższy krawężnik. W chwili gdy prawy pedał znajduje się mniej więcej na "godzinie siódmej" prowadnica linki, a w zasadzie część ramienia, jest dosyć mocno wysunięta w przód, co może skutkować uderzeniem o przeszkodę. Oczywiście nie każdy będzie wykorzystywał rower do skakania nad krawężnikiem, ale wszytko może się zdarzyć.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

4
0
~kafziel 2013-07-04 (19:25) 3 lata 2 miesiące 23 dni 8 godzin i 17 minut temu

Równie dobrze mogłyby być paski [klinowe] z zębami. A tu coś bardziej skomplikowanego, pytanie tylko po co. Ano wiadome, żeby się więcej psuło. :D Żeby tam jeszcze hydraulika w tym była jako wspomaganie to ok, a tak to d....

odpowiedz

4
0
~hans 2013-07-03 (20:40) 3 lata 2 miesiące 24 dni 7 godzin i 2 minuty temu

nigdy

odpowiedz

4
2
~smar 2010-09-22 (10:46) 6 lat 5 dni 16 godzin i 56 minut temu

smaruje sie...
Łańcuch rowerowy jednak się smaruje! tylko nie zwykłym smarem a specjalnym, innym na deszcz innym na suchy trecking. Jak nie posmarujesz to zardzewieje i będzie skrzypiał. Smaruje się głównie sworznie (nadmiar trzeba wytrzeć, tak żeby z zewnątrz był suchy), smaruje preparatami z teflonem albo grafitem - żeby piasek nie przylegał.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
3
~ZUch 2013-06-27 (20:34) 3 lata 3 miesiące 7 godzin i 8 minut temu

Mam rower amerykanski napedzany nie lancuchem ale walkiem bardzo prosty i tez nie brudzi nogawek

odpowiedz

4
4
~Adaś 2013-06-27 (20:10) 3 lata 3 miesiące 7 godzin i 32 minuty temu

to ci wynalazek. wystarczy zastosować wał kardana z lekkich stopów albo kompozytów i po problemie. po cholerę wyważać otwarte drzwi?

odpowiedz

16
7
~fred 2010-09-27 (10:24) 6 lat 17 godzin i 18 minut temu

Czy to kolejny sukces ekipy Tuska?
następnym będzie rower bez pedałów

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
0
~cizy 2013-06-09 (20:55) 3 lata 3 miesiące 18 dni 6 godzin i 47 minut temu

Ten system ma jedną wadę - pracuje tylko przy nacisku na pedał, a współczesne rowery poprzez bloki pozwalają także na przenoszenie napędu przy ciągnięciu. Oznacza to, że w sporcie to nie przejdzie, ale dobrze, że ktoś pracuje nad nowymi pomysłami...

odpowiedz

1
2
~cyclista 2013-05-31 (16:24) 3 lata 3 miesiące 27 dni 11 godzin i 18 minut temu

I te stalowe linki będą współpracować z kasetą, jak łańcuch? Wierzę, ale w Mariacką Wieżę, bo ją na własne oczy widziałem.

odpowiedz

Programy do pobrania: