Jak należy zachować się podczas burzy?

 
Źródło: PAP | 2013-07-08 (09:42) | 207 opinii
drukuj a a a

(fot. Flickr / Slawek Puklo / CC)

Lato to w Polsce najbardziej burzowy sezon. Warto pamiętać, żeby w czasie burz unikać otwartej przestrzeni, nie stawać pod drzewami, a sprzęt elektryczny chronić instalując w domu odgromniki - radzi dr hab. inż. Marek Szczerbiński z AGH.

"Nie ma miesiąca w roku, w którym w Polsce nie byłoby burz. Najczęściej występują latem. W zimie jest ich znacznie mniej, choć wiążą się z piorunami o większej energii" - mówi dr hab. inż. Marek Szczerbiński, profesor nadzwyczajny z Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Gdy zbliża się burza - radzi ekspert - nie powinno się wychodzić na otwartą przestrzeń. Nie należy też stawać pod drzewami w odległości mniejszej niż 5 m. Kiedy piorun uderzy w drzewo - a przecież pioruny uderzają w najwyżej położony punkt - może nastąpić przeskok iskry na człowieka.

"W Stanach Zjednoczonych dominuje pogląd, żeby w ogóle nie zbliżać się w burzę do drzew, bo jeśli w podłożu znajdują się skały, piorun może się po nich "ślizgać" i powstawać mogą liczące nawet kilkadziesiąt metrów tzw. "węże ogniste". Jednak w warunkach europejskich przyjmuje się, że można stać pod drzewem, ale w odległości większej niż 5 m od pnia. Drzewo może wtedy nawet uchronić człowieka przed uderzeniem pioruna" - wyjaśnia.

Jeśli w czasie burzy jest się na otwartym terenie i nie ma gdzie się schować, dr Szczerbiński radzi, by kucnąć, (żeby nie wystawać zanadto nad teren) a dłonie złączyć na głowie i mieć łokcie odchylone od ciała. Jeśli zdarzy się najgorsze i piorun w nas uderzy, jego iskra będzie wtedy miała szansę przepłynąć po rękach i przeskoczyć na ziemię. Jeśli to możliwe - zaleca naukowiec - należy zakryć przy tym uszy, bo jeśli piorun uderzy gdzieś niedaleko, może ogłuszyć.

Ekspert przypomina, że w Polsce powstał kiedyś nawet projekt piorunochronu turystycznego. Turysta miał nosić ze sobą drucianą siatkę, którą otwierałby nad sobą w czasie burzy. "Rozwiązanie to jednak się nie przyjęło" - dodaje.

Może się też zdarzyć, że w czasie burzy podróżujemy w grupie. Wówczas - według specjalisty z AGH - należy się rozproszyć i zachować między sobą co najmniej 5 m odległości. Gdyby piorun uderzył w zwartą grupę, jego iskra mogłaby się rozprzestrzenić i porazić wiele osób.

Co ciekawe, wśród osób uderzonych przez piorun więcej jest mężczyzn niż kobiet. Zdaniem dr. Szczerbińskiego prawdopodobnie wynika to z różnic w zachowaniach pań i panów. Naukowiec dodaje, że spory odsetek osób uderzonych przez piorun to amerykańscy golfiści, którzy zbyt długo odwlekają moment opuszczenia pola golfowego. Na uderzenia pioruna szczególnie narażeni są też leśnicy oraz rolnicy pracujący na polach.

"Stosunkowo duży odsetek osób trafionych przez piorun wychodzi z tej przygody z życiem, choć są one mocno poturbowane. Przeżyć można dzięki zjawisku bocznikowania. Jeśli mamy na sobie jakiś metalowy przedmiot - naszyjnik, zamek błyskawiczny - ładunek może przepłynąć właśnie po nim, a więc nie po naszym ciele. Choć człowiek ulega wtedy poparzeniu, to może ujść z życiem" - mówi Szczerbiński. Zaznacza jednak, że za dużo metalu nie musi też wcale zwiększać naszego bezpieczeństwa, bo przyciąga wyładowania atmosferyczne.

Przed piorunem warto chronić również urządzenia elektryczne. Jak wyjaśnia badacz, pierwszą linią obrony urządzeń przed piorunem jest piorunochron, który sprawia, że ładunek pioruna nie dociera do budynku przez dach. Ale czasem piorun może uderzyć w linię elektryczną i przez instalację elektryczną dotrzeć do domu nawet z odległości kilkuset metrów.

Dr hab. Szczerbiński zaznacza, że przed takim ładunkiem nie uchronią nas tzw. korki, czyli domowe bezpieczniki. "One działają z opóźnieniem. Zanim korki się spalą, impuls elektryczny zdąży już przeskoczyć" - zaznacza. Przyznaje, że w miarę skutecznym sposobem ochrony jest tzw. ochrona przeciwprzepięciowa - ograniczniki przepięć (zwane też odgromnikami). Badacz podkreśla, że powinien je instalować fachowiec, który dla konkretnej instalacji obliczy potrzebną ochronę. "Jeśli ogranicznik nie będzie odpowiednio skoordynowany z konkretną instalacją i ochroną odgromową, będzie to raczej iluzja niż realne zabezpieczenie" - zauważa.

Gorzej, jeśli ograniczników nie ma. "Jeśli jesteśmy na wsi, gdzie dominują linie napowietrzne, w trakcie burzy nie powinno się oglądać telewizji i należy wyłączyć z gniazdka komputer, bo zagrożenie jest jest wtedy zwiększone. Natomiast w mieście zagrożenie jest znacznie mniejsze, ale też istnieje. Przepisy jednak nie przewidują tu wyłączania urządzeń w trakcie burzy. To kwestia naszej decyzji, czy decydujemy się przyjąć niewielkie lecz niezerowe ryzyko uszkodzenia urządzeń instalacji przez piorun" - podsumowuje specjalista.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

-/sw/sw

Zobacz: Lifehacking - proste sposoby na ułatwienie sobie życia

Listwy przeciwprzepięciowe w najniższych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 132 85.71%
nie 22 14.29%

Opinie (207)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

13
2
~x-x 2013-07-13 (23:33) 3 lata 2 miesiące 16 dni 17 godzin i 35 minut temu

według dyrektyw UE dzisiaj kolego zamiast gromnicy zapalasz skręta z maryśki i kładziesz się obok swojego geyboya i stawiasz mu odgromnik !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
6
~pp 2013-07-09 (12:59) 3 lata 2 miesiące 21 dni 4 godziny i 9 minut temu

szkoda ze sie nieda zlapac pioruna 1 bluskawica to prawie rok pradu dla najwiekszego miasta na swiecie

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
0
~melka 2013-07-14 (12:55) 3 lata 2 miesiące 16 dni 4 godziny i 13 minut temu

Czy jest jakiś sposób żeby ukierunkować pioruny? Chętnie bym skierował w odpowiednim czasie na Wiejską

odpowiedz

4
7
~alumin z Lublina 2013-07-14 (11:26) 3 lata 2 miesiące 16 dni 5 godzin i 42 minuty temu

Należy wstąpić do PiS i nic cię już nie spotka ...gorszego.

odpowiedz

12
0
~asdsdasasd 2013-07-09 (19:24) 3 lata 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 44 minuty temu

Pamiętam byłem kiedyś na rybach i nadeszła burza z nienacka, stałem po środku rzeki brodząc, woda nie nie była głębsza niż do kolan, do brzegu miałem kawałek, zanim zwinąłem wędkę i zdążyłem dojść na brzeg to prało juz piorunami dość konkretnie, kiedy byłem może jakieś 5 m od brzegu zobaczyłem błyska na tafli wody a po sekundzie może dwóch sekundach potężny huk, do dziś to wspominam bo zdaje sobie sprawe że byłem bliski śmierci, rąbło kilka metrow odemnie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

13
2
~szwagier 2013-07-14 (00:45) 3 lata 2 miesiące 16 dni 16 godzin i 23 minuty temu

byłem dzisiaj u marioli z włocławka i sobie optarłem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
3
~gromowładny 2013-07-13 (18:06) 3 lata 2 miesiące 16 dni 23 godziny i 2 minuty temu

Mnie pioruny grzecznie słuchają. Biją tam gdzie im każe. Biorę butelczynę w nią wkładam rakietkę sylwestrową z przywiązanym cieniutkim drucikiem jakieś 200 metrów, tyle żeby sięgnęła chmury burzowej. Odpalam z bezpiecznej odległości i za moment jest srrrrru!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~Piotr 2013-07-14 (09:14) 3 lata 2 miesiące 16 dni 7 godzin i 54 minuty temu

Czy jesteśmy bezpieczni w samochodzie podczas burzy?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
1
~Maria z Torunia 2013-07-14 (08:37) 3 lata 2 miesiące 16 dni 8 godzin i 31 minut temu

Przed uderzeniem pioruna najlepiej chroni zmówienie modlitwy to Św. Floriana, patrona strażaków.

odpowiedz

6
1
~elektryk 2013-07-14 (08:34) 3 lata 2 miesiące 16 dni 8 godzin i 34 minuty temu

Tacy fachowcy, a nie napisali że gdy jesteśmy w czasie burzy na dworze, to należy wyłączyć telefon komórkowy.

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: