Intel wprowadził dzisiaj oficjalnie na rynek nowy procesor dedykowany platformie Pine Trail - model Atom N470.
Procesory Atom przeznaczone są dla netbooków, czyli niewielkich komputerów przenośnych przeznaczonych do wykonywania podstawowych zadań takich jak surfowanie po Internecie.
![]() |
| (fot. Intel) |
Procesor N470 dysponuje zintegrowanym kontrolerem pamięci oraz procesorem grafiki GMA 3150, który, wedle zapewnień Intela, powinien sobie bez problemu poradzić z płynnym odtwarzaniem materiałów wideo w jakości HD. Układ, który wyposażony został ponadto w 512 kB pamięci L2 cache, obsługuje pamięci DDR2 667 MHz oraz cechuje się współczynnikiem TDP na poziomie 6,5 W (o 1 W więcej od układu N450).
W porównaniu do poprzedniczki, platforma Pine Trail składa się z dwóch układów, co wpływa pozytywnie na wydajność całego systemu oraz czas pracy na baterii. Ponadto wspomniana wcześniej integracja pozwalać ma producentom na konstruowanie mniejszych i lżejszych netbooków.
Pierwszym netbookiem korzystającym z nowego procesora będzie Lenovo IdeaPad S10-3t.























