5 powodów dla których Google Chrome OS poniesie porażkę

 
Źródło: IDG.pl | 2009-07-09 (12:00) | 66 opinii
drukuj a a a

Czy Chrome OS stanie się realną alternatywą dla dominującego na rynku Windows? Mimo współpracy nad rozwojem systemu, podjętej przez Google z takimi firmami jak HP, Acer, Lenovo czy Asustek mamy powody wątpić w powodzenie tego planu.

Najnowszy projekt Google to komputerowy system operacyjny dla internautów. Jego głównymi zaletami mają być prostota, szybkość działania i bezpieczeństwo. Chrome OS oparty będzie na kernelu Linuksa i ma być zgodny z architekturą procesorową x86 i ARM.

Jest jeszcze za wcześnie, aby prognozować sukces lub porażkę Google. Jednak pewne założenia, jakie firma obrała sobie w czasie prac nad systemem oraz ogólna sytuacja na rynku mogą sugerować, że bardziej prawdopodobne jest to drugie.

(fot. IDG)

Kompatybilność, głupcze!

Dlaczego Windows rządzi na komputerach? Bo zachęca mnogością dostępnego oprogramowania (w tym gier!) i zapewnia przynajmniej w teorii bezproblemowe działanie sprzętu. Adwokaci Linuksa coraz częściej dowodzą też, że kompatybilność przestaje być problemem dla użytkowników systemu spod znaku pingwina.

Spójrzmy na Mac OS X - system wychwalany przez jego użytkowników, przyjazny, prosty w obsłudze, atrakcyjny wizualnie, tańszy od Windows i rzekomo bardziej bezpieczny. Znacząca część specjalistycznych aplikacji nie jest dostępna na tę platformę - programiści wychodzą bowiem z założenia, że nie ma sensu tworzyć osobnych wersji, skoro i tak cały świat korzysta z Windows. Przewaga Microsoftu wzięła się jednak z tego, że firma zdołała narzucić branży standardy.

Chrome OS, jako system niewymagający przyzwoitej konfiguracji sprzętowej, może spełnić większość oczekiwań użytkowników, obejmujących podstawowe czynności wykonywane na komputerze. Zawsze pozostaje jednak pewien zakres aktywności, w której bez specjalistycznego oprogramowania i sprzętu ani rusz.

Na netbookach świat się nie kończy

Chrome OS ma stanowić idealne rozwiązanie dla netbooków. Te małe, przenośne komputery cieszą się co prawda pewną popularnością, ale wciąż stanowią jedynie drobną część globalnej sprzedaży sprzętu komputerowego. Google zakłada najwyraźniej, że popyt na netbooki będzie w najbliższym czasie rósł.

Warto przypomnieć sobie, dlaczego Linux (z całym szacunkiem dla deweloperów i użytkowników) wciąż nie jest poważnym konkurentem dla Windows. Po prostu - nie jest Windows. Nawet jeśli Google może sobie pozwolić na rozdawanie swojego systemu np. dodawanie go do przeglądarki (w przeciwieństwie do Microsoftu, który swój produkt sprzedaje), to i tak będzie borykać się z tym samym problemem.

Wszystkie atuty w rękach Microsoftu

Cokolwiek zrobi Google, firma z Redmond może tę ofertę przebić. System Windows 7 w wersji dla netbooków bezpłatny przez określony czas? Dlaczego nie? Microsoft teoretycznie na to stać. Już sam fakt umieszczenia takiej pozycji w ofercie (mimo zarzutów, że Windows 7 to Vista po liftingu) przyciągnąłby wystarczająco liczną rzeszę użytkowników. Okres bezpłatnego korzystania z systemu zawsze można wydłużyć - do czasu, gdy konkurent przestanie się liczyć.

Starcie Microsoft vs. Google to jeden z najbardziej absorbujących pojedynków w branży IT w ostatnich latach (ostatnio toczy się w segmencie internetowych wyszukiwarek). Można oczekiwać, że Redmond i na polu OS-ów łatwo nie odpuści.

Google Docs to za mało

Rzeczą oczywistą jest, że Chrome OS umożliwi korzystanie z aplikacji Google. Problem w tym, że starania Google mające na celu wykorzystanie potencjału "cloud computingu" pozostawiają nieco do życzenia. Strategia firmy odnoście np. Dokumentów Google opiera się na dostarczaniu użytkownikom lekkich, nieskomplikowanych aplikacji, doskonałych do okazjonalnego użycia, ale niezbyt sprawdzających się w roli podstawowych narzędzi pracy. Firma musi dowieść, że oferowany przez nią model SaaS (oprogramowanie jako usługa) jest atrakcyjny w stopniu wystarczającym, by mógł zastąpić aplikacje instalowane na dysku.

System "niepełną gębą"

Chrome OS powstaje na bazie przeglądarki Google. W założeniu twórców ma być lekki i prosty w obsłudze. Można tylko zadać pytanie, ile z funkcjonalności "pełnoprawnego" systemu operacyjnego Google poświęci, by to osiągnąć. Istnieje też możliwość, że im prace nad Chrome OS będą bardziej zaawansowane, tym bardziej będzie on przypominał dystrybucje Linuksa. A czym to grozi, już wspominaliśmy.

Zobacz również:
Google Chrome OS na celowniku,
5 powodów dla których Google Chrome OS odniesie sukces.

więcej w serwisie IDG.pl  »

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Opinie (66)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~yxcvbnm 2009-07-09 (16:49) 7 lat 2 miesiące 22 dni i 38 minut temu

x86?
Czytamy: ''ma być zgodny z architekturą procesorową x86'' 32bit??? Jaki jest sens tworzenia w 2009 roku OS'a 32bitowego? Wszystkie procesory sa w standardzie x64. Nierozumiem tez sensu Win7 x86, raczej jesli ktos ma procesor 32birowy czyli kilkuletni to takze ma pamiec ddr 1 i GPU na AGP x4/x8 wiec i tak Win mu nie bedzie dzialal. Lepej niech producenci dopracowuja x64, i moze kiedys doscigną perfekcje iMac'a

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~rafi 2009-07-09 (14:31) 7 lat 2 miesiące 22 dni 2 godziny i 56 minut temu

znowu nie ma info "tekst sponsorowany" przez wjuka Billa
powinienem przypominać że wszystkie pseudo-nowości w windowsach do bardzo nieświeże odgrzewane kotlety z linuxa lub jabłek? Nie każdy w domu obrabia zdjęcia na spiraconym Photoshopie i bawi się w inżyniera na także spiraconym CADzie.Przypomnieć że większość windowsów w Polsce to ciągle piraty? Powtarzacie mantrę o "specjalistycznych narzędziach" że już się rzygać chce :) Gry? Nie jestem małolatem który chce się rozerwać przy kolejnej strzelance ani zdziecinniałym tatuśkiem z joyem w ręku:) Jestem pewien że GoogleOs to nie będzie hit ale na pewno sporo przyniesie dobrego- rozwój cloud computing.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~lukas 2009-07-22 (02:48) 7 lat 2 miesiące 9 dni 14 godzin i 39 minut temu

co ty wiesz
windows to moloch pożerający olbrzymie zasoby dysku zawalajac je śmieciami które są do niczego nie potrzebne , ja używam dwóch systemów linux mint i win mx , pierwszy do neta, filmów itp, a win do gier dla dzieciaków do tego się tylko nadaje

odpowiedz

1
0
~Bubu 2009-07-09 (13:50) 7 lat 2 miesiące 22 dni 3 godziny i 37 minut temu

Tendencyjny i glupawy artykul. Linux nie jest popularny, bo jest skomplikowany w obsludze,
a nie dlatego, ze nie jest Windowsem.

odpowiedz

pokaż 23 ukryte odpowiedzi

0
0
~Cytrus 2009-07-10 (12:32) 7 lat 2 miesiące 21 dni 4 godziny i 55 minut temu

boże ...
TO POPROŚĆ MICROSOFT O KOD ŹRÓDŁOWY :] POWODZENIA !

odpowiedz

0
0
~piszczyk^3 2009-07-10 (09:43) 7 lat 2 miesiące 21 dni 7 godzin i 44 minuty temu

Po kolei
1. Ogólnoświatowy spadek popytu. 2. Brak zaufania do Google. 3. Brak (w tej chwili) działającego prototypu. Przy tak złożonym projekcie wdrożenie zajmie kilka(naście?) lat. 4. Klęska kampanii marketingowej Google Chrome; mizerny udział przeglądarki w rynku. 5. Rosnąca pozycja MS na rynku rozwiązań webowych i niezachwiana rola lidera w biznesie.

odpowiedz

0
0
~piszczyk^3 2009-07-10 (09:32) 7 lat 2 miesiące 21 dni 7 godzin i 55 minut temu

Po kolei
1. To system przeznaczony dla Biznesu. Jak bezpłatnie przetestować produkt? ZUo konieczne. 2. OS będzie działał na dowolnej platformie. Netbook to bezpłatna platforma testowa. 3. Nie wierzę. Za dużo stracili na Vista. 4. Z punktu widzenia ZU? Szkoda czasu. Biznes już dawno przekonał się do idei. 5. Błędna interpretacja pojęcia `system operacyjny' narzucona przez rozwiązania MS.

odpowiedz

0
0
~Leoś 2009-07-10 (04:49) 7 lat 2 miesiące 21 dni 12 godzin i 38 minut temu

Jest tylko jeden powód, dla którego może ponieść porażkę.
Jeśli nasza zaśliniona esbecja, jak i esbecje innych krajów, nie będą mogły znaleźć w systemie dziury - poniesie porażkę.

odpowiedz

0
0
~scorpiusx 2009-07-10 (01:17) 7 lat 2 miesiące 21 dni 16 godzin i 10 minut temu

skąd wy czerpiecie te swoje mądrości??
Moi drodzy, no nie często mam okazję się wypowiadać, ale jakoś mnie zmuszacie. Po pierwsze, to żyjecie w świecie gdzie istnieją różne wersje Linuxa/Unixa i kilka Windows'ów?? Ciekawe kto z was pamięta system Amix (Amiga Unix). Na rynku istnieje masę różnych OS różnych firm, np: Apollo Computer, Apple Inc. (tu chyba Mac OS wszyscy gdzieś widzieli/słyszeli), czy interesujący z założeń NonStop Kernel, a także ogromna lista OS wydanych przez dawnego lidera rynku IBM, do tego Mikrosoft z całą gamą produktów, w tym nawet licencjonowaną wersją Unixa zwaną Xenix (dawno dawno temu... 88,87 rok??). Systemów jest masa, Microsoft po prostu jest wszędzie i to jest jego ogromny atut. Człowiek, który nie korzysta z komputera często, chce szybko i sprawnie coś zrobić, a nie grzebać w systemie. Zatem mamy kolejny plus wingrozy. Dodajmy do tego fakt, że teoretaśnie na większości systemów win UI jest bardzo podobne, więc mój ojciec po 60 włączając XP czy Vistę czy Win95 wie, jak w nim się poruszać w poszukiwaniu podstawowych funkcji. Win będzie zawsze na czele, ze względu na prostotę, nie ma sensu nawet tego podważać. Autor artykułu ma sporo racji i nie ma co tu oskarżać o promowanie windowsa czy inne bzdury. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że od przyszłego roku informatyka pojawia się już w 1 klasach szkoły podstawowej, ja komputer zobaczyłem na oczy dopiero w liceum. Można zatem rzec, że społeczeństwo - kolejne pokolenie, będzie na tyle obcykane w komputerach, że i Linux będzie równie prosty dla nich w obsłudze. Faktem jest, że połowa użytkowników komputerów korzysta z nich w pracy w określonych środowiskach. 75% wszystkich userów korzysta z neta w celach rozrywkowych, wchodząc na portale typu nasza-klasa facebook i podobne. Tworząc nowy system myślałbym raczej o stworzeniu produktu ukierunkowanego na e-rozrywkę, bo do tego większość z nas używa kompa. Firmy potrzebują albo dobrych serwerów albo byle jakiego prostego systemu, nawet win95 z z pakietem worda i excela w zupełności wystarcza ;) długo by się rozpisywać :)

odpowiedz

0
0
~jarecki. 2009-07-09 (18:59) 7 lat 2 miesiące 21 dni 22 godziny i 28 minut temu

Nie zgadzam sie...
Argumentacja autora artykulu do mnie jakos nie przemawia...Np. odnośie Mac OS X...Autor nie odpowiedział konkretnie na pytanie dlaczego jest tak malo aplikacji na tą platformę? Czym to jest spowodowane....System appla jest bardzo dobry...Problemem jest cena samych maszyn. Sa nienormalnie drogie w porównaniu do sprzętu chodzącego pod windowsem. I to jest problem. Gdyby obniżyć cene sprzetu albo np. zrobic że Mac OS móglby być instalowany tak samo na innym sprzęcie (teoretycznie oczywiscie) to napewno stałby się bardziej popularny. Jesli chodzi o linuksa...jest jeszcze problematyczny jeśli chodzi o zwykłego , przeciętnego użytkownika. Sprawdza się w rękach człowieka który sporo czasu poświęcil na zgłebienie go...który ma pojęcie w temacie...Jest zbyt dużo problemów z nim. Wystarczy wejść na jakiekolwiek forum linuksowe żeby zobaczyć jak to wygląda! A odnośnie gier...Ja myslę że powoli nadchodzi epoka kiedy gracze w Polsce będa grali glównie na konsolach...czyli na tym co do gier zostało stworzone. Na zachodzie w zasadzie każdy gracz ma konsolę...na komputerze grają jednostki...w Polsce ludzi jednak nie stać był na zakup jednego i drugiego...Ale to się zmienia już!

odpowiedz

Galerie

Programy do pobrania: