Test 6 uniwersalnych notebooków na każdą kieszeń

 
Źródło: Komputer Świat | 2011-02-01 (14:32) | 0 opinii
Test 6 uniwersalnych notebooków na każdą kieszeń
drukuj a a a

Test w pigułce

W redakcyjnym laboratoriom przetestowaliśmy sześć uniwersalnych notebooków w cenie od 2500 do 3000 złotych. Sprawdziliśmy wydajność komputerów oraz to, jak wypadają w najpopularniejszych zastosowaniach. W jakie podzespoły powinien być wyposażony notebook, by był uniwersalny? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Konfiguracja

Mimo, że testowane komputery są zbliżone pod względem cenowym, ich konfiguracje dosyć znacznie się różnią. Obecnie najpopularniejszymi procesorami montowanymi w notebookach są układy firmy Intel Core i3 oraz nieco wydajniejsze Core i5. Jeden z testowanych modeli (HP Pavilion dv6-3025ew) wyposażono jednak w procesor AMD Phenom II N620.

Coraz więcej laptopów ma dwie karty graficzne - jedną energooszczędną, drugą wydajną. W teście podwójne układy graficzne znajdziemy aż w trzech modelach. Natomiast tylko ASUS K52F-EX610V nie ma niezależnej karty graficznej, model ten wyposażono w zintegrowany z procesorem układ graficzny. Standardem jest już kamera internetowa oraz nagrywarka DVD. W tej kategorii cenowej powinniśmy również wymagać dysku o pojemności 500 GB oraz kompletu urządzeń sieciowych wraz z modułem Bluetooth. Niestety, w Aristo i MSI zamontowano dyski o niezbyt dużej pojemności 320 GB, a HP i Acer nie mają modułu Bluetooth.

HP Pavilion dv6 jako jedyny note­book w teście wyposa­żony jest w czytnik linii papi­larnych (fot. www.komputerswiat.pl)

Jakość wykonania notebooków nie zawsze jest podobna. Najbardziej solidną konstrukcję ma HP Pavilion. Notebook ten ma atrakcyjnie wyglądającą, aluminiową obudowę. Również Samsung zasługuje na pochwałę, tutaj aluminium zastąpiono plastikiem, mimo to laptop prezentuje się bardzo dobrze.

USB 3.0 w notebooku to jak na razie rzadkość. Spośród testowanych urządzeń port ten można znaleźć tylko w Aristo (fot. www.komputerswiat.pl)

Ekran

Bardzo duży wpływ na zastosowanie notebooka ma przekątna ekranu. Im jest ona większa, tym laptop jest cięższy i trudniej go przenosić. Większy ekran zapewnia jednak bardziej komfortową pracę. Przekątna ekranu w uniwersalnym notebooku powinna być zbliżona do 15 cali. Komputer z takim wyświet­laczem jest na tyle mały i lekki, że można go zabrać ze sobą, oferuje przy tym wysoki komfort obsługi. Biorące udział w teście modele wyposażone są właśnie w ekran o przekątnej 15,6 cala pracujący z rozdzielczością 1366x768 pikseli. Najlepszą jakość wyświetlanego obrazu oferuje Samsung - najgorszą MSI.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Jak wybrać laptopa do grania

Polub tech.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

  • Dark Orbit Dark Orbit Poradzisz sobie za sterami kosmicznego myśliwca?

Bądź z nami na bieżąco

Programy do pobrania: