Polski superkomputer nuklearny

 
Źródło: CHIP | 2011-03-11 (09:56) | 92 opinii
drukuj a a a

Bezpieczeństwo ma priorytet

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa przetwarzania najbardziej poufnych danych, część klastra zostanie fizycznie odseparowana od otoczenia. Odpowiedni stopień zabezpieczeń zagwarantują procedury limitujące liczbę pracowników obsługujących część zamkniętą oraz uniemożliwiające niekontrolowane zapisywanie danych na nośnikach fizycznych. W praktyce przewiduje się ciągłe monitorowanie fizycznego dostępu do bezpiecznej części klastra.

Pomoc w obliczeniach. Superkomputer będzie m.in przeprowadzał obliczenia niezbędne do symulowania i kontrolowania działania elektrowni jądrowej (fot. via chip.pl)

Ośrodek w Świerku będzie miał też olbrzymie znaczenie dla krajowej energetyki jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu dysponuje pakietem oprogramowania służącym do monitorowania i sterowania pracą reaktorów jądrowych. Oprogramowanie, w tym symulatory analityczne reaktorów, trzeba będzie zaadaptować, uwzględniając specyfikę działającego od lat reaktora badawczego oraz przyszłych polskich siłowni jądrowych. Zanim jednak oprogramowanie z MAEA zacznie kontrolować prawdziwe reaktory, należy przeprowadzić software'owe symulacje - właśnie w CIŚ na emulatorach elektrowni jądrowych. Symulacje przyczynią się do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa pracy rzeczywistych instalacji energetycznych. „Można powiedzieć, że na pierwszym etapie swego istnienia polskie elektrownie jądrowe będą działały wyłącznie software'owo” - podkreśla prof. Wiślicki.

Fizyka stymuluje rozwój IT

W pewnym sensie budowa Centrum Informatycznego Świerk będzie powrotem do źródeł, do początków polskich ośrodków obliczeniowych, których powstanie związane jest z rozwojem fizyki. Pierwsze duże centrum komputerowe w kraju, Cyfronet, powstało w 1973 r. z inicjatywy fizyków krakowskich. Na świecie fizyka od lat stymuluje rozwój informatyki.

Wystarczy przypomnieć rodowód stron WWW, pierwsze projekty publicznych obliczeń rozproszonych, czy wciąż aktualne gigantyczne wyzwania związane z przechwytywaniem, przechowywaniem i przetwarzaniem ogromnych ilości danych generowanych przez detektory eksperymentów funkcjonujące przy akceleratorze LHC w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą.

Ocena zagrożeń

Ośrodek w Świerku zajmie się również monitorowaniem, symulowaniem i przewidywaniem zdarzeń radiacyjnych, zarządzanie kryzysowym oraz optymalizacją dystrybucji energii w krajowej sieci energetycznej. Warto podkreślić, że potrzebne do tego moce obliczeniowe są niezbędne już dzisiaj – do celów niebezpośrednio powiązanych z budową elektrowni jądrowych. Do przykładowych problemów należy monitorowanie potencjalnych skażeń radiologicznych będących skutkiem zdarzeń w krajach sąsiedzkich lub związanych z transportem przez Polskę materiałów radioaktywnych. Krajowa sieć stacji radiologicznych przesyła do Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki dane, które należy przetwarzać na bieżąco.

W przypadku zdarzeń niebezpiecznych należałoby natychmiast przeprowadzić symulacje ich przebiegu, zwłaszcza rozprzestrzeniania się skażenia, uwzględniające m.in. aktualny stan pogody w okolicy punktu zagrożenia. Takie symulacje prowadzi się i obecnie, jednak dzięki nowemu ośrodkowi ich zakres i bezpieczeństwo zostaną znacznie zwiększone. Obliczenia w CIŚ pozwolą dokładniej przewidzieć kierunek i sposób rozprzestrzeniania się ewentualnych zanieczyszczeń radiologicznych. Charakter ośrodka obliczeniowego zagwarantuje przy tym wysoką poufność danych, w praktyce całkowicie uniemożliwiającą osobom nieuprawnionym wszczęcie np. fałszywego alarmu radiologicznego czy chemicznego (w ośrodku będą działały również serwisy sieciowe monitorujące skażenia tego ostatniego rodzaju).

Zysk dla nauki

Część zasobów i usług klastra zostanie udostępniona - do badań naukowych i technologicznych – podmiotom z sektorów publicznego i prywatnego. Dane bez kluczowego znaczenia będą przetwarzane w części infrastruktury obliczeniowej włączonej w grid światowy, działającej w systemie Linux z warstwą narzędziową gLite. Przewiduje się wykorzystanie mocy obliczeniowych w projektach związanych z badaniami plazmowymi, technologiami materiałowymi oraz w celu przetwarzania danych pochodzących z eksperymentów jądrowych i fizyki wysokich energii.

Centrum będzie również funkcjonować jako zaplecze infrastrukturalne i programistyczne Parku Technologicznego Otwock oraz dużego projektu badawczego POLFEL. Projekt ten, na razie w fazie akceptacji, dotyczy budowy dużego lasera na swobodnych elektronach, który miałby różnorakie zastosowania badawcze i komercyjne. Kilkanaście węzłów klastra zostanie przeznaczonych na usługi serwisowe i sieciowe, zarówno te ograniczone do zamkniętej ze względów bezpieczeństwa części ośrodka, jak i usługi zewnętrzne oparte na technologii Web Services. Możliwa będzie również rekonfiguracja serwerów obliczeniowych i dyskowych oraz przesuwanie zasobów z części gridowej do zamkniętej, co pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnego sprzętu.

Prawie 100 milionów Wybudowanie i uruchomienie Centrum Informatycznego Świerk pochłonie niemal 98 mln zł, na warunki krajowe kwotę ogromną. Projekt zostanie więc sfinansowany z funduszy unijnych. Prace przy budowie ośrodka już ruszyły. Na tym etapie polegają przede wszystkim na odpowiednim przystosowaniu budynku na terenie Centrum Atomistyki w Świerku. Jednak pierwsza partia wyposażenia komputerowego będzie instalowana już w przyszłym roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Samsung przyznaje, że ich tablet jest gorszy od iPada 2. Co się stało?"

Polub WP Tech na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (92)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~SomeOnE 2011-03-15 (21:02) 5 lat 6 miesięcy 10 dni 6 godzin i 50 minut temu

A pojdzie na tym Quake?

odpowiedz

0
0
Tom10 2011-03-11 (16:02) 5 lat 6 miesięcy 14 dni 11 godzin i 50 minut temu

Nobel dla Linusa Torvaldsa
Czemu on jeszcze nie dostał nagrody Nobla? Dla rozwoju nauki i gospodarki światowej zrobił więcej, niż połowa noblistów razem wzięta (np. Obama itp).

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

0
0
~sanitariusz 2011-03-14 (13:32) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 14 godzin i 20 minut temu

a co to jest "krajowa sieć szkieletowa" ?
ktoś wie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~szpaq 2011-03-14 (21:50) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 6 godzin i 2 minuty temu

Tylko 5000
Mało te 5000 rdzeni nawet jak na Polskę to tylko 312 procesorów 16 rdzeniowych AMD Interlagos

odpowiedz

0
0
~jackie 2011-03-14 (21:41) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 6 godzin i 11 minut temu

komputer
TO JEST POLSKA ODPOWIEDZ NA WYZWANIE KOMPUTERY ZAMIAST AUTOSTRAD- ZDECYDOWANIE SZYBCIEJ, TANIEJ I BEZPIECZNIEJ TAK TRZYMAC RODACY

odpowiedz

0
0
~am 2011-03-14 (21:00) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 6 godzin i 52 minuty temu

...a pojdzie na nim Windows 8...?
...i co bedzie powodem, jesli pokaze sie BSOD...?..

odpowiedz

0
0
~sraluch 2011-03-14 (20:55) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 6 godzin i 57 minut temu

Baju, baju
a informacje nadal będą przewozone wozami drabiniastymi, z tym że teraz na ogumionych kołach.

odpowiedz

0
0
~gg 2011-03-14 (20:32) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 7 godzin i 20 minut temu

Nie pitolcie, w Polsce nie ma nauki ani przemysłu
to po co to wsystko

odpowiedz

0
0
~nickt 2011-03-14 (19:42) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 8 godzin i 10 minut temu

Po co nam...
... glupie pytania albo sie ignoruje albo lepiej jeszcze Glupiej odpowiedziec. Dla rozwoju, zeby przyszle püokolenia mialy na czym sie uczyc zebysmy mogli w koncu normalnie to robic na lub z wlasnym sprzetem i przez to Konkurowac ze swiatem jako Narod, ktory dzis jest Dyskredytowany üprzez wszystkie kraje ktore winne sa polsce i narodowi polskiemu Wielkie Dzieki. Bo i choc to byl wspolny Wrog to polska Walczyla/Bila sie za inne Narody, ktore w ostatecznosci zostawily Naszych przodkow na pastwe Wroga. Bo nie Warto za Gdansk Umiereac! nie France. od ameryki (Kosciuszko, miasto w ameryce) przez Dywizjon303, montecasino i wszystkie inne Gdzioe sa Groby Przodkow NASZYCH. co w zamian?``zlodzieje, polaki, tepaki ... odwrocic uwage, kota ogonem, wiec??? Moje Zdanie jest proste. Zazdrosc i Zawisc zrzera ich wszystkich. jakie powody sa tego ze jest zabronione np. Flage wywiesic poza dniami SwiatPanstwowych, pod rygorem kary... bleble. w domu jest Wrog. Odwroc Mape(granice)polski a zobaczysz ``Dom´´ z ktorego wyjechal w 29VII2002 roku w podroz i po dzis dzien jest w Drodze ``RAC-inicjaly´´ Czlowieka ktory pogodzil to co bylo nie do Pogodzenia. Swiat patrzy z Zachwytem i za razem Przerazeniem dla niektorych. w Polsce przemilcza sie pewne zjawiska, ktore Dotycza Ciebie, polske w Dobrym Swietle a podkresla sie Te za ktore mogli bysmy sie Obruszyc. Stala praktyka polskiego polityka. BialoCzerwony Tydzien lub ... Pod haslem BialoCzerwonyTydzien na YouTube mozecie zamieszczac wasze filmy jak to Glupi Polacy dla Przykladu calemu swiatu, taka mala Rewolucje wystrugali bez ofiar a jak juz to jedna ``RAC´´, twarz przedsiewziecia jak we wikileaks, tego nie da sie juz zatrzymac. Pokazcie jak sie po polsku robi dzisiaj Rewolucje. wladza w rekach ludzi nie musi byc chaotychna czy niebezpieczna, tylko dla Niektorych. Ja sie nie Wstydze ze jestem Polakiem przeciwnie to inni sie krepuja i w gruncie zeczy boja was. nie daj sie sprowokowac zebys Wyrzekl Sie Sam Siebie. w imieniu twoich Przodkow i potomkow, teraz Mamy Po Naszej Stronie Kogos kto Jest Wart dla Calego SWIATA kazda Cene. Taka jest polityka w stosunku do Ciebie i Polski. RAC´´ reprezentuje Wszystkie Symbole ktore zdarzyli juz Nam Obrzydzic i wykreslic z listy Tego co KOCHAMY- lismy.``RAC´´ reprezentuje tych co nie ale tez sa reprezentowani przez PO; PiS, PSL, SLD, i kazda inna opcja ktora jak kolwiek zajm,uje Polityczne Stanowisko w Polsce, ziemia tez sie zalicza. Zamknij Oczy i wyobrazkuj Sobie Cos Milego i tak zaczyna Sie Twoje teraz Aktualne Zycie. z rogalem na Przyszlosc :D sie bedzie dzialo :D Ooo

odpowiedz

0
0
~MichaŁ Kupiec 2011-03-14 (12:00) 5 lat 6 miesięcy 11 dni 15 godzin i 52 minuty temu

a po co nam taki komputer przepraszam ?
PO co Polsce taki super komputer bo nie bardzo wiem ? WYjasnijcie mi to ... ja rozumiem ze Polacy uwielbiaja gadgety ... ale niech sobie je kupuja za wlasne pieniazki ... Prosze mi wyjasnic po grzyb w POLSCE SUPER KOMPUTER jak faktycznie nie mamy co liczyc ? Mamy tępą kadre profesorską ktora nic nie wymyslila nigdy, nie mamy broni atomowej, nie mamy przemyslu wiekszosc nalezy do obcych koncernow ktore swoje parki rozwojowe i badawcze maja poza polską. WIEC PO CO Z MOICH PIENIEDZY KTOS KUPUJE ZABAWKI KTOREJ I TAK POLSCY PROFESUUURZY NIE BEDA W STANIE NAWET OBSLUGIWAC ???

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Programy do pobrania: