Wykrywacz upadków dla osób starszych - Vigi'Fall

Wykrywacz upadków dla osób starszych - Vigi'Fall

Wykrywacz upadków dla osób starszych - Vigi'Fall
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.06.2013 14:46, aktualizacja: 17.06.2013 15:58

Vigi’Fall - wykrywacz upadków - jest rozwiązaniem, któe ma pomóc uniknąć 500 tysięcy hospitalizacji i 40 tysięcy przedwczesnych zgonów spowodowanych corocznie przez upadki osób starszych w Europie.

W niewielkim biosensorze, zwanym Vigi’Fall, zawarto technologię i koncept projektu stworzonego przez konsorcjum FallWatch. Vigi’Fall może być noszony na stałe i nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Interakcja między działającymi w podczerwieni czujnikami ruchu, które są zainstalowane w przestrzeni mieszkalnej, Vigi’Fall noszonym przez użytkownika, oraz skrzynką kontrolną, pozwala wykryć poważny upadek i zapewnić szybką interwencję lekarską minimalizując negatywny wpływ na zdrowie użytkownika, a nierzadko ratując jego życie.

Następna faza projektu, FallWatch DEMO, ma zoptymalizować funkcjonalność i zwiększyć dokładność rozwiązania dodając możliwość monitorowania rytmu serca. Projekty FallWatch/FallWatch DEMO otrzymały blisko 2 miliony euro funduszy od Komisji Europejskiej.

Jak działa Vigi'Fall
Urządzenie wykorzystuje system czujników. Użytkownik nosi na sobie mały biosensor, a na ścianach mieszkania umieszcza się szereg bezprzewodowych czujników, działających na podobnej zasadzie, jak te znane z alarmu antywłamaniowego. Jeśli użytkownik upadnie, poza sygnałem wysłanym przez sam biosensor, czujniki zamontowane na ścianach także wykryją brak ruchu i bezprzewodowo przekażą informację do skrzynki kontrolnej umieszczonej w domu. Połączy się ona z dyżurną pielęgniarką w centrum obsługi telefonicznej.

W celu odróżnienia rzeczywistych upadków od fałszywego alarmu, urządzenie wyposażono w specjalne oprogramowanie, które pozwala na analizę rodzaju upadku (z uderzeniem lub bez), oraz końcowej pozycji poszkodowanego. Jeżeli system zainstalowano w domu opieki –. pielęgniarka może interweniować natychmiast. Druga linia weryfikacji, w przypadku osób mieszkających samotnie, to próba nawiązania kontaktu telefonicznego przez operatora centrum z użytkownikiem urządzenia. Jeżeli nie odbiera telefonu, natychmiast mobilizowana jest rodzina oraz zespół pogotowia ratunkowego.

Vigi'Fall został pomyślnie przetestowany w środowisku laboratoryjnym, szpitalnym, w domu opieki oraz w typowym mieszkaniu. Testy wykazały ponad 90. pomyślnego wykrycia upadku przez biosensor, bez udziału oprogramowania. Próby w rzeczywistych warunkach, w których wykorzystywano oprogramowanie, wykazały jeszcze wyższy poziom wykrywalności, a fałszywe alarmy zostały praktycznie wyeliminowane.

Domowa wersja urządzenia będzie gotowa w ostatnim kwartale 201. roku. Druga generacja rozwiązania, która będzie zgodna ze standardami US RF, wejdzie w etap testów klinicznych w Stanach Zjednoczonych i Europie we wrześniu 2013 roku. Komercyjna wersja ma być gotowa pod koniec 2014 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)