Jakie będą najważniejsze kwestie w branży IT w roku 2009 i dlaczego?

Jakie będą najważniejsze kwestie w branży IT w roku 2009 i dlaczego?

Jakie będą najważniejsze kwestie w branży IT w roku 2009 i dlaczego?
Źródło zdjęć: © WP.PL
29.01.2009 14:22, aktualizacja: 29.01.2009 15:02

Prognozuje Robert Kogut, dyrektor zarządzający regionu Europy Wschodniej, 3Com Poland.

1. Zrobić więcej przy zredukowanym budżecie.
Całkowicie zrozumiałe jest, że najważniejszą kwestią w 200. roku będą rozmiary, prędkość oraz intensywność spadku koniunktury w światowej gospodarce. Niektórzy sprzedawcy z branży technologicznej przetrwają kryzys w lepszej kondycji niż inni.

Analitycy prognozują zmniejszenie wydatków w branży technologicznej w Stanach Zjednoczonych i Europie, jednak w przypadku rynków azjatyckich oczekują niewielkiego trendu wzrostowego. Firmy technologiczne, które koncentrują swoją działalność głównie na rynku amerykańskim i europejskim mają duże powody do obaw. Nagle bardzo pilnym zadaniem dla nich stało się zwiększenie sprzedaży w Azji i na innych wschodzących rynkach, a także ponowne zweryfikowanie własnego łańcucha wartości. 3Com jest aktualnie w dobrym, niejako uprzywilejowanym położeniu, ponieważ ponad połowa przychodów firmy pochodzi obecnie z Chin oraz rejonu Azji i Pacyfiku.

Obraz
© Robert Kogut (fot. LEWIS)

Ponadto, w pełni posiadana przez 3Com, ulokowana w Chinach firma H3. zapewnia klientom 3Com'u rozwiązania sieciowe oferujące zbliżoną, lub nawet lepszą wydajność i funkcjonalność jak rozwiązania konkurencji, ale po mniejszych kosztach. Przedsiębiorstwa zdają sobie dziś sprawę, że nie muszą ponosić dodatkowych kosztów za oczekiwaną wydajność. Rok 2009 będzie rokiem zredukowanych budżetów w branży IT - oraz wyjątkową okazją dla sprzedawców sprzętu komputerowego, ponieważ w obszarze konkurencyjności zaczyna liczyć się przede wszystkim wartość.

2. Zielony - kolor z wyboru
W kategoriach rozlokowania technologii, coraz więcej firm będzie podejmować działania w celu zmniejszaniu poboru energii we własnych centrach przetwarzania danych i sieciach.

Projekt energooszczędnego Ethernetu IEEE P802.3az, będący kluczowym elementem "zielonej technologii", skupia się obecnie na dopracowaniu i wdrożeniu rozwiązania noszącego nazwę "low power idle". Z racji, że energia stanowi moc zużywaną w określonym przedziale czasu, to najbardziej energooszczędnym podejściem jest transfer pakietów danych w Ethernecie z możliwie największą prędkością przesyłu, a tym samym w jak najkrótszym czasie. Kolejnym krokiem jest to, by urządzenia pobierały jak najmniejszą ilość energii w czasie pomiędzy przesyłem kolejnych pakietów, co określane jest mianem "low power idle".

Myślę, że główną zaletą "low power idle" jest zapewnienie sygnału uśpienia i wybudzenia, kiedy połączenie wchodzi w stan "low power idle", lub z niego wychodzi. To umożliwia innym urządzeniom przyłączonym do sieci także wejść w stan niskiego poboru mocy, bądź uśpienia, a przy odebraniu sygnału wybudzenia natychmiast wyjść z trybu energooszczędnego, by kontynuować transfer pakietów. Wierzę, że ta funkcjonalność pozwoli zapewnić znaczące oszczędności energii ponad te oszczędności, które są uzyskiwane zwyczajnie przez zwiększenie energooszczędności fizycznej warstwy Ethernetu.

3. Zarządzanie wirtualizacją sieci.
W okresie 2008 roku w całym regionie duże zainteresowanie budziła technologia wirtualizacyjna . Tematyka ta będzie obecna również w roku 2009 aż do momentu, kiedy firmy wykonają kolejne kroki po uprzednim zwirtualizowaniu swoich serwerów, przestrzeni do przechowywania danych oraz samej sieci.
Przełączniki 3Com wyposażone w technologię XRN (eXpandable Resilient Networking) potrafią zwirtualizować różnorodne przełączniki brzegowe w logiczny przełącznik wirtualny, podczas gdy technologia wirtualizacji rdzeniowej pozwala połączyć wiele przełączników rdzeniowych w jeden mega-switch. To podejście pozwala usprawnić łatwość zarządzania, dostępność oraz skalowalność. Oprócz tego, kluczową kwestię stanowić będzie zdolność zarządzania w zintegrowany sposób zwirtualizowanymi serwerami, sieciami oraz klientelą. Narzędzia potrzebne ku temu pojawiają się obecnie, a w następnym roku zostaną rozwinięte i dopracowane.

4. Usługi sieciowe - infrastruktura sprzętowa vs. oprogramowanie.
W okresie kilku ostatnich miesięcy, gdy gospodarka zauważalnie zwolniła, firmy zaczęły powtórnie rozważać słuszność swoich wyborów w kwestii zakupów infrastruktury sieciowej. Kiedy coraz więcej firm cierpi na brak pieniędzy, 3Com oczekuje, że zaczną one korzystać z platform usługowych do rozwijania usług sieciowych, gdy jest im to potrzebne, zamiast przyłączać do sieci kolejny fizyczny serwer lub inne urządzenie. Poza istotną oszczędnością kosztów, wspomniane podejście daje firmom lepszą kontrolę nad ich przedsięwzięciami i umożliwia im szybsze rozmieszczenie nowych usług.

5. Szybsze dostarczanie usług multimedialnych na życzenie.
Koszty dostarczenia usług multimedialnych do biur i miejsc zamieszkania były wysokie. Kiedy w 2008 roku klienci dopytywali się o usługę wideo na życzenie (video-on-demand, VoD) a firmy pragnęły usług multimedialnych wideokonferencji, to wiele spośród tych usług było niedostępnych lub ich koszty nie były atrakcyjne dla znacznej grupy użytkowników końcowych. Ta sytuacja będzie się teraz zmieniać równocześnie z dojrzewaniem technologii pasywnych sieci optycznych EPON (Ethernet Passive Optical Network). EPON zacznie być atrakcyjną możliwością, by rozwijać sieci WAN nawet dla kampusów i przedsiębiorców budowlanych, co wcześniej zarezerwowane było jedynie dla firm telekomunikacyjnych oraz instytucji rządowych.
3Com zdążył już przetestować swoją technologię EPON m.in we własnym systemie dystrybucji treści multimedialnych MCDS (Multimedia Content Delivery Solutions), zastosowanym w systemie nadzoru i monitoringu ulicznego, jaki został użyty podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

To rozwiązanie zostanie poparte ratyfikacją we wrześniu 200. projektu EEE P802.3av 10Gb/s EPON, który ma zapewnić zwiększoną przepustowość przez infrastrukturę PON. Projekt IEEE P802.3av zapewnia szybkości pobierania danych równe 10Gb/s, a wysyłania 10Gb/s. Podobnie rzecz ma się w przypadku transferu przez infrastrukturę sieci PON (Passive Optical network), stosowaną na pierwszej mili (‘first mile’) pomiędzy dostawcą usług internetowych lub firmą telekomunikacyjną a abonentem i jego biurem. Ta zwiększona przepustowość będzie wspierać większą zdolność do zapewnienia takich usług, jak: IPTV oraz wideo na życzenie (video-on-demand, VoD).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)