Jaki blender kupić?

Jaki blender kupić?

Jaki blender kupić?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
14.09.2012 16:04
Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Blender to urządzenie niezastąpione przy rozdrabnianiu składników do owocowych koktajli, sosów lub kremowych zup. Chociaż wydaje się urządzeniem nieskomplikowanym, przed ewentualnym zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Konstrukcja
Najbardziej charakterystycznym typem rozdrabniacza jest blender ręczny. Niewielkie i lekkie urządzenie nie posiada własnego kielicha i przeznaczone jest do mieszania składników bezpośrednio w zawierających je naczyniach.

Tego typu blender podczas pracy należy cały czas trzymać w ręce, tak więc przed kupnem powinniśmy sprawdzić czy dobrze leży w dłoni oraz czy uchwyt wyposażony został w powierzchnię antypoślizgową Soft Touch. Od wykonania tego elementu w dużej mierze zależeć będzie komfort pracy.

W tańszych modelach końcówka tnąca wykonana jest z plastiku, podczas gdy w modelach droższych ze stali szlachetnej. Plastik jest lżejszy, jednak mniej odporny na uszkodzenia, temperaturę i zabrudzenia, a wraz z czasem użytkowania może się przebarwiać na skutek kontaktu z mieszanymi płynami. Stal szlachetna jest bardziej trwała, a dzięki większej odporności na temperaturę, umożliwi nam rozdrabnianie gotujących się składników bezpośrednio w garnku. Warto także zwrócić uwagę, czy końcówka tnąca posiada odpowiednią osłonę zapobiegającą rozpryskiwaniu się na boki rozdrobnionych fragmentów pożywienia.

Noże w blenderach ręcznych znajdują się na spodzie stopki miksującej. Chociaż najbardziej podstawowym wyposażeniem są ostrza dwuskrzydłowe, tak lepsze efekt rozdrabniania osiągniemy przy ostrzach czteroskrzydłowych. Noże montowane mogą być na stałe, jednak bardziej zaawansowane modele posiadają ostrza wymienne, dzięki czemu możemy dostosowywać urządzenie do innych funkcji. Obudowę z wymiennymi ostrzami znacznie łatwiej się czyści.

Innym typem rozdrabniacza jaki możemy kupić jest blender stacjonarny. Przypominające malakser urządzenie jest większe niż wersja ręczna, posiada także swój pojemnik na składniki w którym odbywa się rozdrabnianie.

Kielich wykonany może być z plastiku, akrylu bądź szkła hartowanego. Plastikowy puchar występuje w tańszych wersjach urządzenia - jest najlżejszy, ale najtrudniejszy w czyszczeniu, może przechodzić zapachem przygotowywanych w nim miksów. Szklany pojemnik jest najcięższy, dzięki czemu urządzenie stoi stabilnie, jest także bardziej odporny na zabrudzenia. W blenderach z mocniejszym silnikiem, zdolnych do rozdrabniania twardszych artykułów, najczęściej montuje się kielichy ze szkła hartowanego, znacznie bardziej odpornego na zarysowania. Warto aby puchar wyposażony był w miarkę, która pomoże nam odpowiednio dobrać ilość składników.

Na spodzie kielicha zamontowane są ostrza, zazwyczaj posiadające sześć skrzydeł. Tak samo jak w przypadku rozdrabniaczy ręcznych, noże mogą być zamontowane na stałe, bądź zdejmowane. Ze względu na podobną konstrukcje, niektóre typy robotów kuchennych posiadają opcjonalnie zakładane ostrza blendera, jednak dalej jest to inny typ urządzeń. Jako że blender z kielichem jest urządzeniem stacjonarnym, powinniśmy sprawdzić czy jego spodnia warstwa zapewnia mu odpowiednią stabilizację – antypoślizgową warstwa lub przyssawki utrzymają rozdrabniacz w miejscu nawet przy intensywnej pracy.

Zaletą rozdrabniacza stacjonarnego jest to, że może pracować samodzielnie, dzięki czemu możemy go włączyć i zająć się innymi kuchennymi obowiązkami. Montowany w każdym modelu kielich z pokrywą chroni przed zachlapaniem kuchni w trakcie pracy. Rozdrabniacz z kielichem nie daje nam jednak takiej mobilności jak wersja ręczna.

Moc silnika
Moc silników montowanych w rozdrabniaczach rozpoczyna się od 100W, stosowanych w urządzeniach do rozdrabniania ziół, aż do 1500W, montowanych w dużych blenderach stacjonarnych. Generalnie im większa moc, tym twardsze rzeczy rozdrobnimy. Z drugiej strony większa moc oznacza także wyższą cenę, tak więc przed zakupem powinniśmy zastanowić się co będziemy najczęściej przygotowywać. Rozdrabniacze ręczne o mocy powyżej 400W sprzedawane są w zestawie z osobnym pojemnikiem, który pomoże nam miksować składniki stałe.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Blendery w większości przypadków mają zasilanie przewodowe, jednak rozdrabniacze ręczne mogą być zasilane przy pomocy akumulatorów. Urządzenia bezprzewodowe są wygodniejsze, jednak należy pamiętać że akumulatory przystosowane są tylko do krótkotrwałej, kilkunastominutowej, pracy.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Sterowanie
Sterowanie manualne jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem wśród blenderów jakie będziemy mogli kupić. W takim przypadku użytkownik ręcznie wybiera jedną z kilku lub kilkunastu dostępnych prędkości działania, jednak w niektórych modelach zamiast dostępnych do wyborów poziomów obrotów zastosowana jest funkcja płynnego przyspieszania i zwalniania szybkości rozdrabniania. Ważne, żeby blender posiadał funkcję turbo, która pozwala na natychmiastowe zwiększenie prędkości. Przydatne okazać się może też działanie pulsacyjne, taka funkcja sprawia że rozdrabniacz naprzemiennie działa na maksymalnych i niskich obrotach, co ułatwia np. kruszenie lodu.

Modele z górnej półki posiadają często sterowanie elektroniczne, które automatycznie reguluje szybkość i czas pracy. Niektóre blendery wyposażone są w cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje aktualne parametry działania. Trzeba jednak pamiętać że tego typu technologie znacznie podnoszą końcową cenę urządzenia.

Dodatkowe wyposażenie
Oprócz standardowych końcówek do rozdrabniania i miksowania, blendery ręczne wyposażyć można także w końcówki o innych funkcjonalnościach. Najczęściej w formie zamkniętego pojemnika ze specjalnym ostrzem występuje nóż do kruszenia lodu, a także końcówka do siekania owoców i warzyw. Specjalna trzepaczka przypominająca tą od miksera przyda się do ubijania jajek. Rozdrabniacze stacjonarne doposażyć możemy w ostrze do mielenia ziaren kawy, lub specjalną przystawkę do wyciskania soków. Przydatny może okazać się pojemnik próżniowy, w którym dopiero co zblendowane produkty dłużej zachowają świeżość. Warto zwrócić uwagę na akcesoria ułatwiające przechowywanie urządzenia. Specjalna rączka przytwierdzana do ściany, na której możemy powiesić blender, pozwoli zaoszczędzić nam miejsce w szufladach. Rozdrabniacze przewodowe powinny mieć miejsce na schowanie kabla, który dzięki temu nie będzie musiał zajmować miejsca na blacie lub w szafce. Jest to ważna kwestia, kiedy zastanawiamy się jaki blender kupić.

Zabezpieczenia
Ze względu na wirujące ostrza, blender powinien wyposażony być w szereg blokad bezpieczeństwa, które uniemożliwią jego przypadkowe włączenie. Rozdrabniacze stacjonarne dodatkowo blokują możliwość włączenie bez założonego kielicha lub przy otwartej pokrywie, co zabezpiecza nas przed zrobieniem bałaganu w kuchni. Musimy jednak pamiętać, że noże w blenderze ręcznym są odsłonięte w czasie pracy, tak więc pomimo wszelkich zabezpieczeń powinniśmy w trakcie używania zachować ostrożność.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)