wp

Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Zastanawiałeś się dlaczego Twój internet nagle zwalnia, albo kończą się Twoje limity przesyłu danych? Jedną z przyczyn takiego stanu może być fakt, że z Twojego Internetu korzystają także Twoi sąsiedzi... nawet z bloku, czy domu obok. Ekspert Costin Raiu, opisuje metody konfiguracji domowego routera bezprzewodowego, tak aby sygnał docierał tylko do tych, którzy go mieć powinni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową
(Jupiter Images)

W zeszłym roku, gdy przeprowadziłem się do mojego obecnego domu, zauważyłem niechronioną sieć WiFi o nazwie 'Constantine'. Jest to powszechne zachowanie spotykane niemal wszędzie na świecie. Zabawne w tym wszystkim było to, że kilka dni później nazwa sieci została zmieniona na 'Buy your own net' (Kup swoją własną sieć) - mówi Costin Raiu, ekspert z Kaspersky Lab. - Podejrzewam, że pan Constantine miał już dość tego, że sąsiedzi korzystają z jego łącza internetowego, i chciał wysłać im wiadomość. Tydzień później dodatkowo włączył szyfrowanie. Nazwę jednak zachował.

(fot. Jupiter Images)
Podziel się
wp

W jaki sposób zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi, aby nie mogli podsłuchiwać jej ani Twoi sąsiedzi, ani cyberprzestępcy? Oto kilka wskazówek, co możesz zrobić. 1. Wyłącz rozgłaszanie identyfikatora sieci SSID.

(fot. Kaspersky Lab)
Podziel się

2. Włącz szyfrowanie WPA2 z AES.

(fot. Kaspersky Lab)
Podziel się
wp

3. Wybierz złożone hasło, składające się z wielkich i małych liter, liczb i kilku znaków specjalnych, takich jak #, ! oraz _. Złożone hasło sprawi, że ataki typu bruteforce nie będą skuteczne.

4. Co jakiś czas zmieniaj hasło. Dzięki zmianom, nawet jeżeli Twoje hasło zostanie złamane, ograniczysz czas, w którym osoba atakująca będzie mogła korzystać z Twojej sieci. Postaraj się, aby hasło nie było przewidywalne, na przykład nigdy nie wykorzystuj w swoim haśle bieżącego miesiąca ani roku.

5. Zmniejsz moc sieci do minimum, tak abyś nadal miał dostęp do sieci w dowolnym miejscu w domu.

(fot. Kaspersky Lab)
Podziel się
wp

Wiele starszych routerów posiada złamane implementacje WPA lub podczas korzystania z nich występują problemy z prędkością. Ponadto, nie zawierają wielu funkcji bezpieczeństwa. Zastanów się nad zakupem nowoczesnego, elastycznego i bezpiecznego routera WiFi. Często aktualizuj jego firmware.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, Twoje dane będą znacznie bezpieczniejsze, a Ty nadal będziesz cieszył się wygodą korzystania z bezprzewodowego Internetu.

Źródło: Kaspersky Lab

Polub WP Tech
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp