Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną? Instrukcja krok po kroku

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną? Instrukcja krok po kroku

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną? Instrukcja krok po kroku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
27.06.2017 09:30, aktualizacja: 07.02.2020 14:46

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną? Chcesz kupić nową grę lub oprogramowanie, ale nie masz pewności, czy komponenty Twojego komputera odpowiadają ich wymaganiom? Poniżej podpowiadamy, jak sprawdzić model i parametry karty graficznej.

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna jest jednym z podstawowych podzespołów komputera, który odpowiada za renderowanie grafiki, czyli zamiany danych liczbowych na formę odpowiednią dla danego środowiska, w tym przypadku danych cyfrowych na np. trójwymiarowe kształty czy kolory wyświetlane na monitorze.

Karta graficzna często nazywana jest procesorem graficznym, a to dlatego, że odpowiada za obliczenia związane właśnie z grafiką, tak samo jak procesor odpowiada za obliczenia związane z działaniem wszystkich programów w systemie. Dzięki niej możemy bez problemów wyświetlać obraz z komputera w wysokiej rozdzielczości na telewizorze albo grać w gry z piękną grafiką i wieloma szczegółami.

Karta graficzna - rodzaje

  • Karta graficzna dedykowana - ma własną pamięć, którą można włożyć do odpowiedniego slotu na płycie głównej,
  • Karta graficzna zintegrowana z procesorem albo tzw. mostkiem północnym.

Z reguły zintegrowane karty graficzne nie mają tak dużych możliwości jak karty graficzne będące osobnym komponentem, dlatego często występują w laptopach przeznaczonych jedynie do prac biurowych, a nie do gier. Isteniją jednak zintegrowane karty graficzne, które bez problemu radzą sobie z prostymi, starszymi grami.

Komputer może posiadać zarówno zintegrowaną kartę graficzną, jak i dedykowaną kartę graficzną.

Jak sprawdzić, jaką mam kartę graficzną?

Żeby sprawdzić swoją kartę graficzną, wystarczy ściągnąć odpowiedni program lub wejść w "Menadżer urządzeń” w systemie Windows. W systemie Linux sprawdzimy komponent za pomocą odpowiedniej komendy w Terminalu.

Jak sprawdzić kartę graficzną w "Menadżerze urządzeń”? - Instrukcja krok po kroku

  • Klikamy dwukrotnie "Mój komputer”.
  • W folderze "Mój komputer” w dowolnym miejscu klikamy prawym przyciskiem myszy
  • Wybieramy "Właściwości”.
  • Klikamy "Menadżer urządzeń”.
  • Wybieramy "Karty graficzne”.

Za pomocą tej procedury, sprawdzimy, jaki sprzęt jest zainstalowany w komputerze stacjonarnym oraz jaką mamy kartę graficzną w laptopie. Menadżer urządzeń poda nam podstawowe dane, w tym nazwę i numer sterownika karty.

Jak sprawdzić kartę graficzną w systemie Linux?

Aby sprawdzić kartę graficzną w Linuksie, wystarczy wpisać w Terminalu komendę: "lspci | grep -i vga” albo "sudo lshw -c display". Następnie wyświetlą nam się podstawowe informacje, tzn. producent, model i rodzina, do której należy ta karta graficzna.

Jakie programy wyświetlą informacje o naszej karcie graficznej?

Jednym z najpopularniejszych programów do wyświetlania szczegółowych informacji na temat naszej karty graficznej jest GPU-Z, który bezpłatnie pobierzecie tutaj. Jest to niewielki programik do odczytu wielu parametrów karty graficznej, np. maksymalnej, minimalnej lub średniej temperatury karty graficznej podczas spoczynku lub podczas jej wzmożonej aktywności (np. kiedy gramy w grę).

Innym programem do sprawdzenia parametrów karty graficznej jest HWiNFO32, który wyświetla nie tylko informacje o karcie graficznej, ale także o innych podzespołach komputera, np. dysku twardym czy procesorze. Podobnie działającym programem jest również HWMonitor.

Jak sprawdzić kartę graficzną za pomocą aplikacji?

Za pomocą aplikacji DxDiag, która jest dostępna w systemie Windows poznamy szczegółowe parametry naszej karty graficznej. Poniżej podpowiadamy, jak ją uruchomić:

  • Uruchom narzędzie wyszukiwania
  • Wpisz komendę: dxdiag.
  • W zakładach "Ekran” i "Renderowanie” znajdziesz dokładne dane o karcie, łącznie z informacjami o pamięci RAM.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)