Intel wciąż stawia na MeeGo i obiecuje 32-nanometrowy procesor Atom

Intel wciąż stawia na MeeGo i obiecuje 32‑nanometrowy procesor Atom

Intel wciąż stawia na MeeGo i obiecuje 32-nanometrowy procesor Atom
15.02.2011 13:56, aktualizacja: 15.02.2011 14:41

Tegoroczne targi Mobile World Congress raczej nie będą owocne dla Intela. Wciąż nie ma tabletów z Windows 7 lub MeeGo oraz obiecywanymi od dawna układami Atom z rodziny Oak Trail. Nawet zapowiadane od lat produkty z Atomem Z600 z serii Moorestown do tej pory wciąż nie trafiły w znaczących ilościach na rynek. Tymczasem na krótko przed inauguracją MWC partner Intela w zakresie prac nad MeeGo, koncern Nokia, ogłosił decyzję o wyborze systemu operacyjnego Windows Phone 7, co zmniejsza szanse na sukces MeeGo.

Mimo to procesorowy gigant wciąż wierzy w tę platformę. Wprawdzie, jak przyznała Renée J. James z Intela, jej firma jest "oczywiście rozczarowana decyzją Nokii", jednak nadal stawia na MeeGo (z Qt) w roli systemu operacyjnego dla tabletów i smartfonów. Także sklep AppUp będzie wciąż działał, a w ręce programistów przekazano narzędzia takie jak MeeGo SDK 1.2 dla Linuksa i Windows. Ponadto Intel chce przyciągnąć programistów konkursami i nagrodami pieniężnymi. Firma Fujitsu Asia Pacific zapowiedziała przed kilkoma dniami, że netbook Lifebook MH330 z Atomem N45. będzie miał również zainstalowany system MeeGo.

Poza MeeGo Atomy będą działały z systemami Windows i Android –. Intel wymienia przy tym wersję Gingerbread dla smartfonów i Honeycomb dla tabletów, które pojawią się na rynku jeszcze w tym roku.

Koncern z Santa Clara informuje też, że są już pierwsze prototypy układów dla platformy Medfield, której sercem jest jednostka typu SoC (System on Chip) z rdzeniem Atom wykonana w technologii 3. nanometrów. Dla układów produkowanych w tym procesie zastosowana ma być także mikroarchitektura Saltwell, która zastąpi dotychczasową Bonell. W przypadku platformy Medfield nie jest już potrzebny osobny chipset; aktualna platforma Moorestown składa się z dwóch komponentów: 45-nanometrowego Atoma Z600 (Lincroft) oraz układu PCH (Platform Controller Hub) MP20 (Langwell). Intel ocenia, że układy bazujące na platformie Medfield pojawią się w większych ilościach dopiero za rok – choć podczas ubiegłorocznych targów Computex mówiło się, że jeszcze w 2011 roku zostanie uruchomiona ich masowa produkcja.

W celu umocnienia pozycji w obszarze układów SoC Intel, korzystając z pośrednictwa funduszu Intel Capital, przejął firmę Silicon Hive, której pracownicy i zasoby wnoszą do koncernu dodatkową wiedzę i umiejętności w obszarze programowania równoległego i przetwarzania danych wideo. Firma ta ma oddziały między innymi w Holandii, w Dolinie Krzemowej oraz w indyjskim Bangalore.

Z kolei z przejęcia działu technologii komórkowych spółki Infineon pochodzą układy SMARTi obsługujące także sieci WiMAX i LTE. Intel Mobile Communications (IMC) zamierza, począwszy od drugiej połowy 2012 roku, dostarczać układy komunikacyjne realizujące transmisje w sieciach 2G, 3G i LTE. W kwestii technologii stosowanych w sieciach LTE Intel kooperuje ponadto z Samsungiem i Korea Telecomem, opracowując wspólnie z nimi technologię sieciową o nazwie Cloud Communication Center (CCC). W jej wypadku jednostka cyfrowa (Digital Unit, DU) – w istocie wirtualizowany serwer Intela – oraz właściwa jednostka nadawcza (Radio Unit, RU) mogą znajdować się w różnych lokalizacjach.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)