WP.PL | 2012-11-26 (13:16) | 1 opinia
Promienie X

Promienie X

W Polsce bardziej popularny jest termin "promieniowanie Roentgena" od nazwiska wynalazcy, któremu przypisuje się odkrycie nietypowych właściwości promieni X. Gdy w 1898 Wilhelm Roentgen pracował z lampami próżniowymi, spostrzegł, że leżący obok papier fluorescencyjny zaczął delikatnie świecić. Naukowiec myślał, że owo świecenie powodowane jest przez odbijanie promieniowania lampy, zasłonił ją więc czarnym arkuszem papieru. Fluorescencyjny arkusz nie przestał jednak emitować światła.

Roentgen zaczął więc eksperymentować umieszczając między lampą, a fluorescencyjnym arkuszem różne przedmioty, w tym swoją dłoń. Gdy zobaczył na kartce obraz kości swojej dłoni, początkowo był przerażony. Dzisiaj jednak promienie Roentgena są powszechnie stosowane w wykrywaniu złamań i innych deformacji kości.

Najciekawsze odkrycia i wynalazki


oceń
tak 8 100%
nie 0 0%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~eh 2012-11-27 (21:22) 3 lata 9 miesięcy 28 dni 13 godzin i 25 minut temu

Maria Salomea Skłodowska-Curie[a] (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – pochodząca z Polski (z Królestwa Polskiego części Imperium Rosyjskiego) uczona polsko-francuska, fizyczka, chemiczka, dwukrotna noblistka[2]. Większość życia spędziła we Francji, tam też studiowała (w Polsce w XIX w. kobiety nie mogły studiować, a i we Francji było to rzadkością[3]), a następnie rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Jest jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych[b]. Jest ona też jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

odpowiedz

Programy do pobrania: