Filmy na kartach SD w samoobsługowych automatach

Filmy na kartach SD w samoobsługowych automatach

Filmy na kartach SD w samoobsługowych automatach
09.01.2009 12:01, aktualizacja: 09.01.2009 12:35

Koncern Toshiba proponuje nowy model dystrybucji materiałów multimedialnych, np. filmów i muzyki. Zakłada on udostępnienie w różnych miejscach publicznych samoobsługowych automatów, które umożliwiałyby nagranie żądanej pozycji na karcie pamięci Secure Digital.

Usługa rozwijana jest przy współpracy firm NCR (producent samoobsługowych dystrybutorów) i MOD Systems (dostawca technologii zarządzającej sprzedażą cyfrowych treści). W ramach usługi użytkownicy będą mogli wybierać filmy spośród liczącego ok. 4 tys. pozycji zasobu, na który złożą się produkcje takich wytwórni jak Warner Brothers czy Paramount Pictures. W ten sam sposób będzie można zaopatrywać się w muzykę - na chwilę obecną udostępniono około 4 miliony utworów. Cennik ma być uzależniony od decyzji placówek, w których staną automaty (a mają to być np. sklepy detaliczne, kafejki, terminale portów lotniczych, itp.). Kiosk multimedialny stanąłby więc np. w salonie prasowym tuż obok automatu z napojami bądź bankomatu.

Filmy nagrane na kartach pamięci będą zabezpieczone przed nieuprawnionym kopiowaniem i dystrybucją. Zdaniem przedstawicieli MOD Systems pobranie pełnego filmu w standardowej jakości z kiosku i zapisanie go na karcie SD ma zająć od dwóch do trzech minut. Toshiba pracuje nad skróceniem czasu pobierania plików. Nie jest tylko jasne, czy klient miałby sam dostarczyć własny nośnik, czy film byłby mu sprzedawany z automatu razem z kartą.

Automaty mają trafić do sklepów jeszcze w 2009 r., chociaż żadna z firm zaangażowanych w przedsięwzięcie nie ujawniła dokładnej daty.

Przyszłość należy do formatu SD?

Toshiba zamierza wdrożyć produkcję telewizorów i urządzeń typu set-top-box wyposażonych w sloty kart pamięci SD - dzięki temu w urządzeniach tych będzie można odtwarzać filmy pobrane z automatów samoobsługowych. Prototypowe modele odbiorników są prezentowane na targach Consumer Electronics Show.

Obecnie Liczba urządzeń cyfrowych kompatybilnych z formatem kart SD - aparatów i kamer cyfrowych, konsol do gier, itp. - sięga 8 tysięcy modeli, sygnowanych ponad 400 markami (dane za SD Association). Maksymalna pojemność kart SD wynosi 32 GB (karty SDHC), a maksymalny transfer danych - 25 Mb/s. SD Association na tegorocznym CES ogłosiła jednak specyfikację SDXC (SD extended capacity), dzięki której pojemność takich nośników może wzrosnąć nawet do 2 terabajtów, a szybkość przesyłania danych wynieść 104 Mb/s.

Toshiba nie rezygnuje z walki o przychylność amatorów kina. Jak pamiętamy, koncern był głównym promotorem formatu HD DVD, alternatywnego wobec Blu-ray systemu zapisu danych, np. filmów, na dyskach optycznych z wykorzystaniem technologii niebieskiego lasera. Tzw. wojna formatów zakończyła się niemal dokładnie rok temu spektakularną porażką Toshiby - tuż przed targami Consumer Electronics Show 2008 z wspierania HD DVD wycofała się wytwórnia filmowa Warner, a po niej - kolejni hollywoodzcy giganci. Los formatu został przesądzony w lutym 2008 r., kiedy Toshiba ogłosiła wycofanie się z rozwoju, produkcji i sprzedaży odtwarzaczy i nagrywarek HD DVD.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)