Dziś zmienia się Google - sprawdź jak i dlaczego

Dziś zmienia się Google - sprawdź jak i dlaczego

Dziś zmienia się Google - sprawdź jak i dlaczego
21.05.2010 17:00

Google świętuje 30 rocznicę powstania, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie - PAC-MAN’A. Od godziny 17:00, na stronach wyszukiwarki Google pojawi się nowe logo wyszukiwarki (tzw. doodle), będące jednocześnie w pełni funkcjonalną wersją gry Pac-Man. Co więcej, autorem "doodle" jest Polak, Marcin Wichary.

Zgodnie ze swoją tradycją Google świętuje ważne wydarzenia i rocznice, które odzwierciedlają zamiłowanie firmy do techniki i innowacji. Właśnie z tego powodu zdecydowano o uhonorowaniu gry Pac-Man w trzydziestą rocznicę jej powstania. Niemal każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z komputerem, zagrał choć raz w tą kultową grę. Przypomnijmy, że po raz pierwszy Pac Man ukazał się 2. maja 1980 roku w Japonii.

Polski programista Marcin Wichary we współpracy z Ryan’em Germick stworzył pierwsze interaktywne logo Google, będące jednocześnie w pełni grywalną wersją gry Pac-Man. Gra umieszczona na stronach wyszukiwarki, podobnie jak wersja oryginalna, będzie posiadala 25. poziomów – 255 grywalnych, oraz poziom 256, który jest zniekształcony i teoretycznie, niemożliwy do przejścia.

Obraz
© Marcin Wichary (fot. Google)

W rozmowie z WP Marcin Wichary przybliżył nam nieco jak powstawał Pac-Man dla Google:

Wirtualna Polska:. Ile pracy i czasu kosztowało Cię przygotowanie tej wersji Pac-Man’a?

Marcin Wichary: Kiedy ilustrator Ryan Germick podrzucił mi ten pomysł na początku marca, pierwszy prototyp powstał tego samego wieczoru. Dopieszczanie i testowanie go to jednak zupłenie inna sprawa. Tak naprawdę nikt nie odliczał godzin –. dla mnie był to projekt „20% czasu” i okazja, aby przypomnieć sobie własne dzieciństwo i pierwsze spotkania z komputerami.

WP: Czy nie sądzisz, że w dobie gier o oszałamiającej grafice i efektach specjalnych, stary Pac-Man nikogo już nie zainteresuje?

Marcin Wichary: W kanonie filmowym jest miejsce i na Casablankę, i na Ojca chrzestnego, i na drugą część Iron Mana. Wydaje mi się, że podobnie jest z grami. Do tego łatwe reguły i prosty interfejs Pac-Mana mogą być dobrym antidotum na bardziej skomplikowane gry.

WP: Jesteś fanem Pac-Mana i znasz go od podszewki - czy da się stworzyć coś nowego, interesującego w grze o tylu poziomach?

Marcin Wichary: Nie zależało nam na stworzeniu czegoś nowego –. głównym celem było oddanie hołdu oryginałowi. Pac-Man wydaje się grą dość prostą, ale pod podszewką są dziesiątki dopieszczonych niuansów. Starałem się odtworzyć je wszystkie, lecz z wykorzystaniem nowszych, internetowych technologii. Mam nadzieję, że część z graczy rozpozna niektóre z tych szczegółów i przypomni sobie, jak to było grając w oryginał 30 lat temu.
Dwie rzeczy, które odróżniają nasz doodle od oryginalnej gry, to nieco z oczywistych względów przekształcona plansza (ta zmiana ma pewien wpływ na przebieg gry) i tryb dla dwóch graczy. Nie powinno być trudno odgadnąć, jak ten tryb uaktywnić.

WP: Czy udało Ci się przejść Pac-Man'a bez "straty życia"? ;-)

Marcin Wichary: Nie jestem zbyt dobry w Pac-Mana! Dopiero niedawno udało mi się dojść do drugiego filmiku. :)

WP: Nie będzie Ci trochę żal, kiedy po uczczeniu 30 lecia gry Twoja wersja zniknie ze strony głównej google?

Marcin Wichary: To pierwszy doodle, który ukazujemy światu przez 4. godzin (wszystkie poprzednie pojawiały się na naszej stronie tylko na jedną dobę), tak więc nie powinienem narzekać. Po weekendzie zachowamy Pac-Mana na naszej stronie z galerią doodle; Namco Bandai ma podobne plany.

WP: Na koniec, czy zdradzisz naszym czytelnikom jak kończy się gra, jeśli komuś uda się przejść ostatni poziom?

Marcin Wichary: Mamy zakończenie, które oddaje w pewien sposób hołd oryginałowi. Nie sądzę, aby ktokolwiek – i w przypadku oryginału, i naszej wersji – zdecydował się spędzić nad Pac-Manem wiele godzin nonstop tylko po to, aby zobaczyć zakończenie, ale tak czy inaczej zachęcamy do spróbowania!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)