Dwa tysiące laptopów z internetem dla niepełnosprawnych warszawiaków

Dwa tysiące laptopów z internetem dla niepełnosprawnych warszawiaków

Dwa tysiące laptopów z internetem dla niepełnosprawnych warszawiaków
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
27.03.2013 10:30, aktualizacja: 27.03.2013 10:49

Dwa tysiące laptopów z dostępem do internetu trafi do niepełnosprawnych
warszawiaków w ramach sfinansowanego z funduszy unijnych projektu przeciwdziałania cyfrowemu
wykluczeniu. Uczestnicy projektu mogą nauczyć się korzystania m.in. z elektronicznej bankowości.

We wtorek, po dwudniowym szkoleniu, pierwsze osoby zakwalifikowane do projektu odebrały sprzęt na warszawskich Bielanach. Część z nich otrzymała go z rąk prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Jak powiedziała PAP wicedyrektorka biura pomocy i projektów społecznych w stołecznym ratuszu Irena Chmiel, warunkiem zakwalifikowania do projektu jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Trzeba być też mieszkańcem Warszawy.

- _ Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Ma on poprawić jakość ich życia, włączyć do sieci, umożliwić ich aktywizację zawodową, społeczną, przerwać izolację _ - podkreśliła.

Zaznaczyła, że najistotniejsze jest to, że uczestnicy programu przez pięć lat mają zapewniony bezpłatny dostęp do internetu.

W ramach pilotażu komputery trafiły do 12. osób. Szkolenie kolejnych 880 ma rozpocząć się w czerwcu i potrwa do września. Sprzęt pozostaje własnością miasta, przekazywany jest na zasadzie użyczenia, po wcześniejszym podpisaniu stosownej umowy.

Niepełnosprawni mieszkańcy miasta otrzymują też platformę do nauki online. - _ To są szkolenia dotyczące zarówno samego komputera, jak i korzystania z sieci. Pozwalają też nauczyć się korzystania z usług elektronicznych, takich jak elektroniczna rezerwacja biletów, elektroniczna bankowość czy zakupy przez internet. Dzięki tym funkcjonalnościom osoby niepełnosprawne są skomunikowane przez sieć i mogą jak wszyscy korzystać z dobrodziejstw XXI wieku _ - powiedziała Chmiel.

Każdy uczestnik ma też zapewniony stały dostęp do wsparcia serwisowego, łącznie z odwiedzinami w domu i naprawą sprzętu.

Chmiel dodała, że jeszcze przed wakacjami rozpocznie się realizacja kolejnego, podobnego projektu. - _ Dodatkowo będzie też sprzęt specjalistyczny, dla osób z dysfunkcją wzroku - niewidomych lub niedowidzących _ - powiedziała.

Zaznaczyła, że istnieje szansa, by na początku przyszłego roku kolejna partia komputerów trafiła do młodych, dobrze uczących się uczniów, których sytuacja materialna uprawnia do korzystania ze stypendium socjalnego. Wniosek o dofinansowanie tego projektu już został złożony.

Całkowita wartość projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych w Warszawie" to 25,7 mln zł. Został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)