Dlaczego przekręt nigeryjski wciąż działa mimo tego, że jest tak źle napisany?

Dlaczego przekręt nigeryjski wciąż działa mimo tego, że jest tak źle napisany?

Dlaczego przekręt nigeryjski wciąż działa mimo tego, że jest tak źle napisany?
Źródło zdjęć: © Tomasz Zajda - Fotolia.com
28.08.2016 10:02, aktualizacja: 28.08.2016 11:48

Otóż działa właśnie dlatego, że jest źle napisany. Nad mailowym przekrętem nigeryjskim pochylili się nawet naukowcy z Microsoft Research.

Chyba każdy z nas dostał kiedyś maila napisanego łamaną polszczyzną, informującego, że właśnie otrzymaliśmy gigantyczny spadek lub nagrodę albo wygraliśmy na loterii. Nadawca często twierdzi, że jest z Nigerii albo innego afrykańskiego kraju - stąd nazwa "przekręt nigeryjski".

"Wpłaciłam 4. tys. euro i do tej pory nie dostałam kredytu". "Jesteśmy w rozpaczy - zapłaciliśmy już 110 tys. zł i nie otrzymaliśmy pieniędzy". "Jestem bankrutem - 55 tys. zł wpakowałam w opłaty manipulacyjne". "Takiej treści e-maile otrzymują od pokrzywdzonych policjanci w całym kraju. Te osoby padły ofiarą oszustwa nigeryjskiego, które przyjmuje coraz bardziej wyrafinowane formy" - czytamy na stronie Policji.

Dlaczego maile napisane z masą literówek i błędów gramatycznych są w stanie przekonać ludzi do odpowiedzi i wysyłania pieniędzy?

Cormac Herley z Microsoft Research podszedł do zagadnienia naukowo. Postanowił przyjrzeć się przekrętowi nigeryjskiemu z punktu widzenia przestępcy. I doszedł do wniosku, że literówki i błędy to sposób eliminacji tych osób, które i tak na oszustwo by się nie nabrały. Świetnie ilustruje to grafika przygotowana przez serwis UXWatch.

Obraz
© (fot. UXWatch)

Oszuści specjalnie robią błędy, żeby na pierwszym etapie "odsiać" te osoby, które i tak na maila by nie odpisały. Takie działanie nie wymaga dużych kosztów i - jak widać - daje efekty. Gdyby przekręt nigeryjski od samego początku napisany był poprawnie, wymagałoby to dużego nakładu pracy, a zwrot kosztów byłby i tak niewielki.

Jeśli jesteście ciekawi, jakich sposobów próbują na nas mailowi wyłudzacze, kliknijcie w obrazek poniżej.

Obraz
© (fot. Brian Jackson - Fotolia.com)
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)