Denon Cara S-5BD - Udane połączenie jakości i stylu

Denon Cara S‑5BD - Udane połączenie jakości i stylu

Denon Cara S-5BD - Udane połączenie jakości i stylu
19.07.2011 13:35, aktualizacja: 19.07.2011 13:52

Bogato wyposażony odtwarzacz Blu-ray Profile 2.0 połączony z pięciokanałowym wzmacniaczem cyfrowym? Sprawdzamy, jak taki zestaw sprawdza się w praktyce.

Obraz

Wielu miłośników domowej rozrywki szuka dobrej klasy systemu kina domowego łączącego wygodę obsługi ze stylem. Najwyraźniej inżynierowie Denona pracując nad kolejnym produktem zadali sobie pytanie, dlaczego by nie upchnąć opracowanych przez siebie technologii kina domowego w jednej zgrabnej obudowie. I tak narodził się produkt, który możemy podziwiać w postaci systemu Cara S-5BD oferujący wysoką jakość Denona, wygląd B&O i prostotę Bose. Czas odkorkować Dom Pé, gdyż zapachniało tu luksusem.

Cara to najwyższy model w serii S Denona, łączący w pełni funkcjonalny odtwarzacz Blu-ray Profile 2.0 z nowym pięciokanałowym wzmacniaczem cyfrowym. Dzięki wykorzystaniu bardzo sprytnych rozwiązań technologicznych system działający w trybie stereo lub 2.1 potrafi podwoić moc lewego i prawego kanału, co zapewnia większy zapas mocy przy słuchaniu muzyki stereo lub przy korzystaniu z trybu Dolby Virtual Speaker. Oczywiście nie zabrakło dekoderów Dolby TrueHD i DTS-HD MA, jak również zestawu opcji Audyssey EQ, włączając w to Dynamic Volume, która to funkcja zmniejsza poziom głośności w czasie uciążliwych reklam.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

W przeciwieństwie do konkurencyjnych produktów B&O system Cara nie ma na wyposażeniu głośników. Na szczęście Denon to marka globalna, co zapewnia większą elastyczność w doborze kolumn, szczególnie uwzględniając fakt, że system ten potrafi napędzić głośniki o impedancji 4Ω. Denon zawsze może też zarekomendować głośniki firmy Boston Acoustics, która należy do imperium D&M.

Ciekawy wygląd

Obudowa Cary jest bardzo zgrabna, przyjemnie zaokrąglona i wykończona w czarnym błyszczącym kolorze. Przy górnej krawędzi znajdziemy sześć przycisków sterujących. Wyposażenie przedniego panelu uzupełnia gałka regulatora głośności oraz dyskretny niebieski wyświetlacz. Występ z tyłu obudowy umożliwia zamaskowanie kabli. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tu do czynienia z produktem prezentującym się w ponętny, a zarazem stonowany sposób. W praktyce nie wszystko jednak wygląda tak dobrze. Informacji na wyświetlaczu praktycznie nie da się odczytać z odległości większej niż półtora metra, a obsługa otwieranego bocznego panelu kryjącego dodatkowe złącza wymaga posiadania palców 10-letniego wirtuoza fortepianu.

Nasze grube paluchy niestety zakleszczały się pomiędzy krawędzią panelu i półką regału, ale nie dla wszystkich będzie to stanowiło taki problem. Jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, to Denon zapożyczył szereg z nich ze swoich niezależnych komponentów, co miało na celu uzyskanie jak najwyższej jakości. Mechanizm czytnika jest dobrze tłumiony i wyposażony w metalowe przekładnie. Umieszczono go pośrodku, w dolnej części obudowy, aby zapewnić jak największą odporność na wibracje i obniżyć środek ciężkości. Obwody wewnętrzne są podzielone na ekranowane sekcje, aby uniknąć przenikania sygnałów pomiędzy transportem, układami DSP, wzmacniaczem cyfrowym i stopniami analogowymi. Płytki z obwodami drukowanymi zaprojektowano tak, aby maksymalnie skrócić ścieżki sygnałowe. Oprócz tego otrzymujemy opracowany przez Denona system przetwarzania dźwięku AL24. zaawansowane 32-bitowe układy DSP oraz najnowszą wersję interfejsu ekranowego. Co ciekawe, mamy tu do czynienia z niemal bezpośrednim importem rozwiązań z topowych
odtwarzaczy Blu-ray i amplitunerów Denona, wręcz do tego stopnia, że menu obsługi płyt i wzmacniacza są od siebie całkowicie oddzielone. I tak oto żegnamy prostotę i wygodę – chcąc zmienić jakiekolwiek parametry, musimy przełączać się pomiędzy dwoma systemami menu.

Tylny panel jest imponująco udekorowany pozłacanymi złączami, włączając w to wyjście HDMI v1.4 (chociaż wejścia są zgodne ze standardem v1.3a), 12-woltowe triggery, port RS23. oraz kolekcję analogowych i cyfrowych wejść.

Opracowany przez Denona dock iPoda został zmodernizowany na potrzeby Cary i w tej wersji automatycznie przełącza się na właściwe wejście, odpala ostatni odtwarzany utwór i przepuszcza muzykę przez znakomity system poprawy skompresowanego dźwięku. Sporo problemów nastręcza za to przełączanie się pomiędzy trybem 2.1. i 5.1-kanałowym. Instrukcja użytkownika informuje, że odbywa się to automatycznie, ale jakimś cudem udało nam się to tak skonfigurować, że możliwe było tylko przełączanie ręczne. Przypuszczamy, że ma to związek z dodatkowymi przekaźnikami, które muszą przesłać większy prąd do kanałów frontowych.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Za konfigurację urządzenia odpowiada system Audyssey wykorzystujący dołączony do zestawu mikrofon. System od razu wykrył źle podłączony głośnik centralny. Pilot to typowy dla Denona model dwustronny z mniej używanymi funkcjami ukrytymi pod klapką na spodzie. Interfejsy użytkownika wyglądają bardzo atrakcyjnie, chociaż menu Blu-ray działa nieco wolniej niż menu wzmacniacza. Złącze Ethernet konfiguruje się automatycznie, szkoda jednak, że Cary nie ma wbudowanego modułu Wi-Fi.

Z pewnymi obawami wkładaliśmy pierwszą płytę, gdyż deklarowana moc wzmacniacza 40W (75W przy obciążeniu 4Ω) nie napawała nas optymizmem. Na szczęście imponujący czystością obraz HD kazał nam zapomnieć o specyfikacji technicznej. Jakość wideo była porównywalna z tym, co potrafią zaoferować najlepsze odtwarzacze Blu-ray. Dynamiczne sekwencje akcji w „Avatarze” (Blu-ray) płynnie przebiegały przez ekran, urzekając pięknie wyważonymi kolorami. Nie ma tu może feerii barw czy bezdennej czerni, do jakiej zdolny jest nasz referencyjny Denon DVD-A1UD, ale różnica nie jest duża. Próba z „Władcą Pierścieni: Drużyną Pierścienia”. na DVD przyniosła miłą niespodziankę – skalowanie do rozdzielczości 1080p działa znakomicie. Obraz jest tak ostry, dynamiczny i szczegółowy, że sprawia wrażenie prawdziwego HD, szczególnie w zbliżeniach twarzy bohaterów. Znakomicie oddane są tekstury, a ogólny balans obrazu jest bardzo wyrównany. Perspektywa co prawda wydaje się nieco spłaszczona, ale jest to tylko drobna niedogodność.

Płyta Blu-ray „Legends of Jazz”. okazała się trudniejszym testem dla Cary, chociażby z powodu dość ślamazarnego menu, co utrudniało wybór utworów. Kiedy jednak dotarliśmy do „The Panther” Marcusa Millera, dźwięk nabrał solidności. Brzmienie było bogate, z pełnym basem i neutralną górą. Po podłączeniu pary dużych podłogowych kolumn bas nabrał wręcz przytłaczającego ciężaru, ale przypuszczamy, że większość potencjalnych nabywców Cary skorzysta z innych głośników. Tego rodzaju system aż prosi się o nowoczesny, kompaktowy zestaw 5.1 sub/sat i takie zestawienie z pewnością wyeliminuje zagęszczenie basu.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Wracając do „Avatara”, posłuchaliśmy dialogów, które są bardzo wyraźne i dobrze pozycjonowane. Nie ma tu śladu niepożądanego syczenia, chociaż musieliśmy ręcznie przestawić kanał centralny na pozycję „small”. (przekazując cały dźwięk poniżej 100Hz do suba), co miało na celu wyeliminowanie pogrubienia głosów. Eksplozje podczas ataku na wielkie drzewo były przekonujące i bardzo przejmujące, chociaż przy tym systemie nie ma potrzeby obawiania się o szyby i fundamenty domu. Moc jest ograniczona, a dźwięk szybko staje się twardy, kiedy zbyt entuzjastycznie podkręcimy gałkę głośności.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Bardzo podoba nam się Cara, pozycjonowanie tego systemu, a nawet to, że ma on prawdziwą nazwę, a nie tylko numer. Jest zgrabny, prosty w obsłudze i stylowy, a pod względem jakości zdecydowanie przewyższa ostatni system DVD B&O, z jakim mieliśmy do czynienia. Tak więc Cara zasługuje na najwyższe uznanie. B&O prawdopodobnie zrobiłoby to w lepszym stylu, wykorzystując np. zmotoryzowane gadżety i bardziej innowacyjne wzornictwo. Jednak z punktu widzenia typowego czytelnika HFC&HC lepiej wydać te pieniądze na amplituner AVR-431. i odtwarzacz Blu-ray DBP-2010 Denona, otrzymując obraz oraz dźwięk pozostawiający Carę w tyle. To Wasze pieniądze i Wasza decyzja, ale my zdecydowanie wolimy systemy złożone z osobnych komponentów.

WERDYKT

PLUSY Stylowy, prosty w obsłudze i oferujący najwyższą jakość w swojej klasie
MINUSY Ustępuje jakością systemom złożonym z osobnych komponentów Denona

OCENA OGÓLNA HI-FI CHOICE & HOME CINEMA (w skali od 1 do 5)
4

Cena 7.995 zł

Dane techniczne

Dekodery Dolby TrueHD/DTS HD: TAK/TAK Strumień danych Dolby TrueHD/DTS HD: TAK/TAK
3. BD: NIE
Multiregion: NIE Region 2 DVD, TAK BD/R SACD/DVD-A: NIE/NIE
THX: NIE
Wielokanałowy dźwięk: 5 x 75W
Wielokanałowe wyjście: NIE Tylko stereo RCA dla tylnych głośników lub DPL IIz Height plus sub
Multiroom: 1 dodatkowa strefa audio i wideo
Wejścia AV: 2 Composite i S-Video (2 optyczne/1 koaksjalne)
Wejście/wyjście HDMI: TAK/TAK 3 wejścia v1.3a, 1 wyjście v1.4
Wejście/wyjście Component: NIE
Skalowanie wideo: TAK do 1080p
Profile 2.0: TAK
Wymiary: 434(s)x117(w)x365(g)mm
Waga: 7,8kg
Dodatkowe funkcje: Deep Colour/x.v.Colour; złącze iPoda, automatyczny setup Audyssey; Dynamic EQ i dynamiczny dźwięk; port Ethernet; port USB; Dolby Virtual Speaker; dekoder Dolby ProLogic IIz; przełączanie mocy na przednie kanały 2.1; dwustronny pilot z funkcją uczenia; odtwarzanie jednym przyciskiem przez HDMI CEC; 12-woltowy trigger; wejście/wyjście pilota; tuner FM/AM

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)