Cybershot H3, nocne zabawy i fimy

Cybershot H3, nocne zabawy i fimy

Cybershot H3, nocne zabawy i fimy
Źródło zdjęć: © WP.PL | [k-o]
25.10.2007 15:39, aktualizacja: 03.03.2008 15:59

Cybershot H3 to aparat, na który czekaliśmy z dużą
niecierpliwością. Pierwszy kompaktowy megazoom Sony w cenie
akceptowalnej przez przeciętnego Kowalskiego. Parametry podawane przez
producenta są dość atrakcyjne – Zoom optyczny x10, przetwornik
8.1megapiksela. Jednak gdzieś musi czaić się haczyk

Cybershot H3 to aparat, na który czekaliśmy z dużą niecierpliwością. Pierwszy kompaktowy mega-zoom Sony w cenie akceptowalnej przez przeciętnego Kowalskiego. Parametry podawane przez producenta są dość atrakcyjne – Zoom optyczny x10, przetwornik 8.1megapiksela. Jednak gdzieś musi czaić się haczyk.

Obraz
© Zobacz galerię

Aparat to typowy kompakt mieszczący się bez trudu w każdym plecaku czy większej torebce. Dzięki niewielkiej masie (ok. 260gram) można go mieć zawsze przy sobie, nie ciąży zbytnio w bagażu. Gdy aparat jest włączony, wykonany z tworzyw sztucznych korpus kryje obiektyw Carl Zeiss® Vario-Tessar®. Niestety, obiektyw w stanie wyłączonym nie jest automatycznie zamykany za ochronną przesłoną. Trzeba użyć dekielka.

Po włączeniu aparatu obiektyw wysuwa się na cała swą długość. Jeśli zapomnimy zdjąć ochronny aparat poinformuje nas stosownym komunikatem. Niestety w tej sytuacji, by zrobić zdjęcie musimy aparat wyłączyć, zdjąć ochronę i włączyć ponownie. Może się zdarzyć się, że umknie nam jakieś ciekawe wydarzenie. Z aparatem dostarczana jest osłona przeciwsłoneczna. Składa się z dwóch części. Długiego tubusu oraz właściwej osłony. Osłona mocowana jest za pomocą szybkozłączki. Tubus posiada dodatkowo gwint, dzięki temu możemy zamocować na nim filtry fotograficzne.

Obsługa aparatu jest banalnie prosta. Wbudowane programy tematyczne sprawdzają się bardzo dobrze. Jedynie w programie sportowym, kolega robiący zdjęcia na meczu rugby miał pewne problemy z funkcją „przewidywania”. pozycji obiektów w momencie naciśnięcia spustu migawki. Najwyraźniej zawodnicy byli odrobinę za szybcy.

System redukcji drgań Double Anti-Blur sprawdza się znakomicie. Jeśli fotografowane obiekty się nie poruszają, bez większego trudu można wykonać ostre, nie poruszone zdjęcie przy czasach otwarcia migawki rzędu 1/8 sekundy, bez uciekania się do pomocy statywów lub opierania aparatu. Sprawnie działa także system wykrywania twarzy w kadrze. Aparat w mniej niż pół sekundy potrafi wykryć twarz i ustawić parametry ekspozycji by tym fragmencie obrazu.

Obraz
© ISO3200, 30s

Ciekawą opcją są zdjęcia nocne. Aparat wykonując zdjęcie z długim czasem otwarcia migawki, po jej zamknięciu rozpoczyna obróbkę zdjęcia. Trwa to dłuższą chwile, jednak bardzo skutecznie usuwa szumy z obrazu. Przykładem skuteczności tego systemu mogą być nocne zdjęcia nieba.

[

Obraz

]( http://zakupy.wp.pl/recid,163910,title,Sony-Cybershot-H3-,produkt.html )

Obraz
© ISO800, 30s

Problemem, przy zdjęciach nocnych jest brak celownika przeziernikowego. Jedynie na 2.5 calowym monitorku LCD mamy podgląd tego co „widzi” obiektyw. A w ciemności widać niewiele i trzeba zdać się na intuicję. Co nie zawsze się udaje. Przez co nie udało się zdjęcie nocnego lądowania samolotu.

Inna ciekawą opcją jest też technologia optymalizacji dynamiki (DRO), która dostraja ekspozycję i kontrast z podświetlanymi od tyłu obiektami, jak na przykład postaciami na plaży, na które od tyłu świeci słońce. Prócz gotowych programów tematycznym, mamy możliwość ręcznego ustawienia wszystkich parametrów ekspozycji. Zaawansowani fotoamatorzy mają dzięki temu duże pole do popisu.

Pewnym problemem jest umieszczenie klawiszy sterujących blisko krawędzi uchwytu. Parę razy zdarzało się nam, że podczas fotografowania, trzymając aparat jedną ręka, przypadkowo zmienialiśmy jego ustawienia. Bywa to odrobinę irytujące, gdy nagle włącza się funkcja makro.

Aparat jest wyposażony w 31MB pamięci wewnętrznej, wystarcza to na wykonanie około 10 zdjęć w najwyższej rozdzielczości. Może się przydać w sytuacji, gdy skończy się nam miejsce na karcie pamięci, a dzieje się coś ciekawego.

Sony Cybershot H3 pozwala na prostą edycję wykonanych zdjęć w aparacie. Jeśli mimo użycia lampy błyskowej w trybie redukcji czerwonych oczu, a mimo to na zdjęciu fotografowane osoby mają oczy czerwone jak królik albinos, możemy to skorygować przed ściągnięciem zdjęcia do komputera. Prócz tego możemy na zdjęciach umieszczać ramki, symulować efekt obiektywu typu "rybie oko"

Optyczny zoom x10 w H3 wspierany jest przez zoom cyfrowy. W zależności od ustawień jego parametrów możemy uzyskać łączne wydłużenie ogniskowej x20, a nawet x51. Po przełączeniu w tryb makro możemy robić zdjęcia z odległości 2 centymetrów.

Aparat posiada wbudowaną w korpus lampę błyskową. W przypadku konieczności jej użycia otwiera się do pozycji roboczej. Przy czułości ISO3200 zasięg lamy błyskowej to 14 metrów.

Aparat umożliwia również rejestrację filmów wideo z dźwiękiem. Długość filmu jest limitowana jedynie pojemnością karty pamięci. Ja w większości tego typu aparatów, po rozpoczęciu rejestracji nie mamy możliwości zmiany ogniskowej obiektywu. Przed nagraniem warto więc ją ustawić tak by nasza scenka wypełniała cały kadr.

W H3 Sony zastosowało zintegrowane złącze akcesorii. Dzięki czemu mamy tylko jedno gniazdo. Minusem jest konieczność stosowania dedykowanych kabli. Nawet by podłączyć aparat do komputera za pomocą USB. W gnieździe tym dostępny jest również sygnał wideo. Stosowny kabel znajduje się w zestawie. A dodatkowo możemy dokupić inny, pozwalający na podłączenie aparatu do telewizora w standardzie HD 1080i. Najlepsze rezultaty ponoć otrzymuje się z telewizorami z serii Bravia. Z braku takowego nie byliśmy w stanie tego sprawdzić.

Sugerowana cena sprzedaży Cybershot H3 to 899zł

niewielkie rozmiary
dobra optyka
doskonała redukcja drgań
proste i czytelne menu

możliwość przypadkowej zmiany parametrów
brak standardowego gniazda USB

[k-o]

[

Obraz

]( http://zakupy.wp.pl/recid,163910,title,Sony-Cybershot-H3-,produkt.html )

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)