Coraz więcej firm docenia rozwiązania chmurowe

Coraz więcej firm docenia rozwiązania chmurowe

Coraz więcej firm docenia rozwiązania chmurowe
Źródło zdjęć: © Fotolia | georgejmclittle
15.02.2016 08:55, aktualizacja: 15.02.2016 10:16

Paleta rozwiązań informatycznych dostępnych w modelu zdalnym jest coraz szersza. Firmy nie boją się już korzystać z takich systemów. Ponadto, dostrzegają szereg korzyści, które wynikają z wdrożenia systemów funkcjonujących właśnie w ramach usługi w chmurze.

Rozwiązania chmurowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak prognozuje IDC, w ubiegłym roku firmy na całym świecie mogły wydać na ten cel ponad 3. mld dol., o jedną czwartą więcej niż w 2014 roku. Do 2020 roku wydatki będą rosły w tempie średnio 15 proc. rocznie i stanowiły połowę nakładów firm na IT. Nieprzyjęcie rozwiązań chmurowych będzie w najbliższych latach porównywalne z brakiem obecności w internecie.
- _ Rynek rozwiązań chmurowych w Polsce zgodnie z ostatnim raportem IDC wygląda obiecująco. Według ostatnich szacunków w 2014 roku wynosił 130 mln dol., co oznacza wzrost o 35 proc. w porównaniu do 2013 roku. Prognozy na 2015 rok mówią o 160 mln dol., zaś na 2019 rok - już o 450 mln dolarów _ - mówi agencji Newseria Biznes Patrick Opas, który odpowiada za dywizję chmurową w IBM Polska.

Jak wynika z raportu "IDC Worldwide Quarterly Cloud IT Infrastructure Tracker", w 201. roku na chmurową infrastrukturę firmy na świecie mogły wydać ok. 32,6 mld dol., czyli o 24 proc. więcej niż rok wcześniej.
W Polsce wydatki na usługi chmurowe rosną kilkukrotnie szybciej niż na tradycyjne usługi IT. IDC ocenia, że dziś cloud odpowiada za ok. 4 proc. rynku usług IT, a w 201. będzie to 11 proc.
Jak wskazuje ekspert IBM Polska, rynek cloudowy jest obecnie zdominowany przez chmurę publiczną.

- _ Odpowiada ona za 3/4, zaś chmura prywatna - za 1/4 wszystkich wydatków. Chmurę prywatną dzielimy na SaaS, czyli Software as a Service, które odpowiada za 62 proc. przychodów, następnie PaaS, czyli Platform as a Service (10 proc.) i na IaaS, Infrastructure as a Service. Widać więc, że zostało to zdominowane przez rozwiązania software’owe _ - wyjaśnia Opas.

IDC podaje, że na infrastrukturę dla prywatnych chmur przedsiębiorstwa przeznaczą ok. 1. mld dol. (wzrost o 15,8 proc. rdr.), a na zakup technologii związanych z chmurą publiczną - 20,5 mld dol. (wzrost o blisko 30 proc. rdr.).
Trudno jednoznacznie określić, ilu obecnie klientów korzysta z rozwiązań chmurowych, jednak ich liczba rośnie. Pomaga to w usprawnieniu pracy, poprawia również bezpieczeństwo. - _ Klientów można podzielić na tych, którzy już zainwestowali w IT, oraz tych, którzy kupują taką usługę, żeby móc rozpocząć działalność gospodarczą _ - wskazuje Patrick Opas. - _ Według raportu Gartnera wszystkie firmy, które do 2020 roku nie nie będą korzystać z chmury w swojej organizacji, będą porównywalne do firm, które w ogóle nie mają internetu. To trend, który można zaobserwować _ - przekonuje.

Przyszłością usług cloudowych jest chmura hybrydowa, łącząca chmurę prywatną i publiczną. W ten sposób można wydzielać te elementy, które pozostaną we własnych zasobach (np. dane wrażliwe), i te, które trafią do centrum danych zarządcy chmury.

- _ Możemy się spodziewać bardziej przyjaznego podejścia do korzystania z usług. Więcej będzie rozwiązań hybrydowych, w których już klient korzysta i amortyzuje sprzęt, który kupił, i do tego dołoży chmurę publiczną _ - analizuje ekspert.

Źródło artykułu:Newseria
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)