Co sprawia, że wszystko we Wszechświecie się kręci?

Co sprawia, że wszystko we Wszechświecie się kręci?

Co sprawia, że wszystko we Wszechświecie się kręci?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
27.06.2017 16:25, aktualizacja: 27.06.2017 16:50

Ziemia się kręci, planety się kręcą, Słońce się kręci, nawet cały Układ Słoneczny się kręci. Całe to kręcenie nie może być po prostu przypadkiem, prawda? Czemu więc wszystko we Wszechświecie się kręci?

Cofnijmy się o 4,5 mld lat - nasz Układ Słoneczny zaczął się wówczas formować. Gdy gazy o różnych gęstościach poruszały się przez kosmos, czynnik początkowy (prawdopodobnie supernowa) sprawił, że gazy uległy połączeniu.

Wraz ze wzrostem grawitacji tych nowo powstałych ciał, zaczęły one przyciągać do siebie wszystko w pobliżu. To przyciąganie spowodowało ruch obrotowy.

Ciekawym fenomenem jest fakt, że kiedykolwiek ciała zaczynają się obracać, dzieje się to zawsze w tym samym kierunku - przeciwnym do wskazówek zegara.

Obrót ma efekt podobny do "podrzucanego ciasta na pizzę", gdzie główna masa znajduje się na środku, a wszystko inne zdaje się rozszerzać na zewnątrz, tworząc kształt dysku. Ten właśnie kształt jest często obserwowany we Wszechświecie.

W końcu wszystkie te elementy zderzają się ze sobą i formują coraz większe i większe ciała, które stają się planetami, księżycami itd.. Zachowują one przy tym oryginalny moment pędu, spowodowany obrotem w ich wnętrzach. To właśnie powoduje kręcenie oraz tłumaczy, czemu wszystko wydaje się kręcić w ten sam sposób. Owszem, obrót zwalnia, lecz przebiega to znacznie wolniej niż ludzie są w stanie świadomie odczuć.

Wyjątki od reguły

Oczywiście nie wszystko kręci się w ten sam sposób. Wyjątkiem od reguły jest znajdującą się w naszym Układzie Słonecznym planeta Wenus. Jej obrót przebiega zgodnie ze wskazówkami zegara, czego naukowcy nie w stanie do końca wyjaśnić. Na myśl przychodzą dwa wyjaśnienia: planeta w jakiś sposób obróciła się do góry nogami lub powoli przestawała kręcić się przeciwnie do wskazówek zegara. W końcu stanęła i zaczęła kręcić się w odwrotnym kierunku.

Kolejnym wyjątkiem w naszym systemie jest Uran. Planeta w którymś momencie została przewrócona na swój bok i kręci się teraz inaczej niż reszta planet.

Niezależnie od tego, czy zgodnie ze wskazówkami zegara, czy też przeciwnie - wszystko we wszechświecie się kręci i porusza. Od najmniejszych asteroid po całe galaktyki. Grawitacja, pęd oraz obracające się wnętrza ciał zapewniają, że duże oraz małe ciała oddziaływają na siebie, wprawiając wszystko w ruch i obrót.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (228)