Co dokładnie dzieje się wokół czarnych dziur? Naukowcy postanowili sprawdzić to za pomocą...gigantycznej wanny. Zobacz nietypowe badanie!

Co dokładnie dzieje się wokół czarnych dziur? Naukowcy postanowili sprawdzić to za pomocą...gigantycznej wanny. Zobacz nietypowe badanie!

Co dokładnie dzieje się wokół czarnych dziur? Naukowcy postanowili sprawdzić to za pomocą...gigantycznej wanny. Zobacz nietypowe badanie!
Źródło zdjęć: © Mat. prasowe
Aleksandra Grzegrzółka
23.08.2017 13:01, aktualizacja: 23.08.2017 17:52

Czarne dziury wciąż fascynują badaczy. Tym razem aby sprawdzić jedną z teorii, przeprowadzili oryginalne badanie w gigantycznej wannie. Okazało się skuteczne!

Badacze z Uniwersytetu w Nottingham chcieli sprawdzić jak zachodzi zjawisko, występujące wokół czarnych dziur, zwane superradiancją. W tym celu postanowili przeprowadzić oryginalny eksperyment, z wykorzystaniem prawie 3 metrowego basenu, generatora fal i wodnego barwnika. Efekty właśnie podbijają internet w postaci ciekawego wideo, które możecie zobaczyć poniżej.

Na czym w zasadzie polegało badanie brytyjczyków? Zachowanie fal na wodzie ma właśnie symulować zjawisko superradiancji. Pojawia się, gdy do fal dodawana jest energia na drodze rozpraszania. Według teoretyków ten sam proces zachodzi w otoczeniu obracających się czarnych dziur z powodu ogromnych sił pływowych, które generują się wtedy wokół nich. Zdaniem naukowców mogą one zwiększać energię fal odchylanych od czarnej dziury. Dlaczego tak się dzieje? Tuż ponad horyzontem zdarzeń wirującej wokół własnej osi czarnej dziury dochodzi do deformacji czasoprzestrzeni, poprzez efekt tzw. wleczenia czasoprzestrzeni. Co ciekawe, efekt "frame-dragging" występuje również min wokół Ziemi. Zgodnie z teorią każde fale, które zbliżą się do czarnej dziury, ulegną tej deformacji - zamiast zostać pochłonięte, będą się od niej odchylać. Dzięki temu nabierają dodatkowej energii i wracają z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Proces uzyskiwania tego typu energii z energii rotacyjnej masywnego obiektu to właśnie superradiancja. Między innymi właśnie on odpowiada za istnienie promieniowania Hawkinga.

Aby jednak zdobyć laboratoryjny dowód na potwierdzenie tej tezy, naukowcy musieli jakoś zaobserwować przebieg zjawiska - co jest bardzo trudne. Dlatego postanowili odtworzyć zachowanie się fal w ziemskich warunkach. Jak podkreślają, zdobycie pierwszego laboratoryjnego dowodu na potwierdzenie teorii nie było proste - za sobą mieli już kilka nieudanych prób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)