Budowa szerokopasmowego internetu ruszyła z miejsca

Budowa szerokopasmowego internetu ruszyła z miejsca

Budowa szerokopasmowego internetu ruszyła z miejsca
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
04.09.2012 10:56

Proces inwestycyjny w pięciu województwach Polski Wschodniej powinien rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Poważne opóźnienia w realizacji projektu wytknęła wcześniej w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Zdaniem NIK-u, szanse na ukończenie projektu w zakładanym terminie, czyli do 201. roku, są niewielkie, bo prace są w powijakach. Chodzi przede wszystkim o budowę sieci ponadregionalnej, obejmującej obszar Polski Wschodniej. Jak zapewniają przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego, projekt wprawdzie z dużym opóźnieniem, ale w końcu ruszył z miejsca.

– _ Opóźnienie sięgało prawie dwóch lat _ – przyznaje Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. –_ Dziś postęp jest nieprawdopodobny, a dynamika jest jeszcze większa niż postęp. _

Iwona Wendel zapewnia, że udało się m.in. rozwiązać kwestie natury formalnej, bez których prace nie mogłyby ruszyć z miejsca.

– _ Przede wszystkim mamy notyfikację pomocy publicznej _ – mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – _ Od listopada ubiegłego roku województwa mogły rozpocząć przygotowanie zamówień publicznych. _

Dziś procedura została wdrożona we wszystkich, pięciu województwach, co –. zdaniem przedstawicieli resortu – pozwoli na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– _ Chyba że niektóre z tych województw podejmą to ryzyko już w najbliższym sezonie budowlanym, czyli jesienią _ –. zaznacza Iwona Wendel.

Jak podkreśla, trwa analiza wojewódzkich harmonogramów prac i zmian, które już zostały do nich wprowadzone. Ostrożnie wprowadzane są do nich kolejne poprawki.

– _ Nie spodziewam się wielu wniosków o płatność w bieżącym roku _ – mówi wiceminister. – _ Będą to na pewno wnioski związane z obsługą i zarządzaniem projektem, na pewno cale przygotowanie dokumentacji. Natomiast środki, związane z procesem inwestycyjnym, czyli wbiciem łopaty i układaniem kolejnych kilometrów sieci, będą wydatkowane w latach 2013-14 oraz w 2015 roku, ponieważ wydłużyliśmy okres realizacji tych projektów do końca września 2015 roku _ –. zaznacza.

Do dyspozycji marszałków województw, którzy przejęli realizację projektów, związanych z budową szerokopasmowego internetu w Polsce, są blisko 2 mld zł.

– _ Najważniejsze projekty to wybudowanie pięciu sieci regionalnych w województwach Polski Wschodniej, które utworzą nam tę ponadregionalną sieć oraz Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa i Mazowiecka Sieć Szerokopasmowa. Bardzo liczymy, że ich realizacja rozpocznie się w 2013 roku _ – mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – _ Pozostałe sieci lokalne są realizowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. One nieznacznie wpłyną na realizację wszystkich wskaźników. _

Budowa szerokopasmowego internetu w Polsce finansowane jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, programu Rozwoju Polski Wschodniej oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Unia Europejska przyznała na ten cel 1 mld euro na lata 2007-2013. by usunąć bariery w dostępie do usług telekomunikacyjnych. Polska jest pod tym względem na szarym końcu europejskiej stawki. Nadrobienie zaległości pozwoli odsunąć groźbę, że Polska straci unijne dofinansowanie, przed czym w swoim raporcie ostrzegała Najwyższa Izba Kontroli.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Apple trafi w sądzie na godnego rywala - Bruce'a Willisa"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)