WP Tech

Polecane
Tematy

Android, iOS, Windows Phone - który mobilny system operacyjny wybrać?

Każdy z nas, czy tego chcemy czy nie, codziennie przebija się przez setki informacji marketingowych na temat nowych smartfonów. Szczególnie, jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania odpowiedniego modelu – mamy wrażenie, że producenci wręcz bombardują nas kolejnymi nowościami. Jednak wybierając smartfona powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności systemem operacyjnym, a dopiero później konkretnym producentem czy modelem. Kiedy już zrozumiemy tę oczywistą prawdę, powinniśmy zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: czego wymagamy od telefonu. Ponieważ każdy system operacyjny zaoferuje nam coś innego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(WP.PL)

Postanowiłem napisać ten artykuł, ponieważ grupy radykalnych „wyznawców”. różnych systemów, które rządzą teraz internetowymi serwisami i forami, nie pomagają w wybraniu odpowiedniego OS-a. Próbując zasięgnąć fachowej opinii, nadziejemy się najczęściej na wojujących ze sobą bojówkarzy, którzy skupieni są raczej na wykrzykiwaniu utartych sloganów, a nie przedstawianiu racjonalnych argumentów. Pokusiłem się więc o podsumowanie, które być może ułatwi niektórym z was wybór odpowiedniego systemu.

Android –. Najbardziej zadowoli tzw. hard userów, którzy sami zadbają o to, żeby smartfon działał bez zastrzeżeń i zawsze miał aktualne oprogramowanie. Odwzajemni się nam tak, że będziemy mieli prawie nieograniczone możliwości modyfikacji i wykorzystania dużych mocy obliczeniowych telefonów. Jeśli więc chcemy przede wszystkim mieć wolność wyboru w każdej kwestii i chcemy poświęcać naszemu systemowi czas, to Android jest stworzony dla nas.

iOS –. System kompletny, dla użytkowników, którzy chcą włączyć telefon, załadować go swoim contentem i po prostu używać – na co dzień, bez fajerwerków, dogrywając sobie od czasu do czasu jakąś użytkową aplikację, nie zastanawiając się przy tym, jak to działa i nie ingerując zbytnio w system. Apple zadba, aby sprzęt działał jak trzeba.

Windows Phone –. System dla tych, którzy szukają alternatywy dla Androida i iOS-a. Także dla tych, którzy lubią nowości. Być może jest to twór, który zadowoli zarówno tych, którzy nie oczekują od smartfona nic ponad standardowe funkcje, jak i tych, którzy chcieliby mieć nad nim pełną kontrolę (w końcu aplikacje na Windows Phone’a można pisać w wielu językach programowania – każdy więc będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę).

Jacek Górski

Dodatkowa praca dla informatyków! Kliknij i sprawdź oferty!

Polub WP Tech
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku