Airbus inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce. Kolejne wielkie przedsięwzięcie giganta

Airbus inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce. Kolejne wielkie przedsięwzięcie giganta

Airbus inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce. Kolejne wielkie przedsięwzięcie giganta
Źródło zdjęć: © Airbus Defence And Space
22.06.2016 14:40, aktualizacja: 23.06.2016 11:33

Airbus, najbardziej znany - obok boeinga - producent samolotów pasażerskich na świecie znowu inwestuje w Polskę. Portfolio spółki Airbus Group jest jednak znacznie szersze i wykracza daleko poza granice lotnictwa cywilnego. To druga największa na świecie spółka w zakresie technologii kosmicznych. Oprócz tego, za sprawą firmy, na warszawskim Okęciu od lat działa np. centrum serwisowe samolotów eksploatowanych przez polskie wojsko. Oprócz tego polskie firmy należące do grupy są odpowiedzialne za dostarczanie części do wielu samolotów. Teraz Airbus znacząco rozszerza swoją działalność nad Wisłą.

Airbus, najbardziej znany, obok Boeinga, producent samolotów pasażerskich na świecie znowu inwestuje w Polsce. Portfolio spółki Airbus Group jest jednak znacznie szersze i wykracza daleko poza granice lotnictwa cywilnego. To druga największa na świecie spółka w zakresie technologii kosmicznych. Oprócz tego za sprawą firmy na warszawskim Okęciu od lat działa np. centrum serwisowe samolotów eksploatowanych przez polskie wojsko. Polskie firmy należące do grupy są odpowiedzialne za dostarczanie części do wielu samolotów. Teraz Airbus znacząco rozszerza swoją działalność nad Wisłą.

Airbus zbuduje kompleks pomieszczeń typu clean room w Warszawie, rozbudowując w ten sposób polską infrastrukturę do produkcji satelitów. Zakłady będą wykorzystywane przez Państwowe Zakłady Lotnicze Warszawa-Okęcie, spółkę należącą do Airbus Defence and Space oraz Polską Grupę Zbrojeniową. Pomieszczenia będą początkowo używane do produkcji wiązek elektrycznych, kluczowego elementu, który łączy różne elektroniczne komponenty satelity. W przyszłości będzie można w nich montować jeszcze bardziej zaawansowane podzespoły do satelitów i rakiet nośnych, a nawet małe satelity.

Oprócz biur nowy budynek o powierzchni 500 metrów kwadratowych będzie zawierał pomieszczenia czyste klasy ISO 7. W pomieszczeniach tych temperatura, wilgotność oraz maksymalna liczba cząsteczek w powietrzu będą ściśle monitorowane (około 2500 cząsteczek o średnicy mniejszej bądź równej 5 µm na metr sześcienny; dla porównania, powietrze, którym zwykle oddychamy, zawiera ich kilka miliardów!).

Airbus Defence and Space inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce od 1. lat. Firma prowadzi nad Wisłą działalność poprzez dwie ważne spółki zależne, PZL Warszawa-Okęcie i Astri Polska (współpraca z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), które produkują zaawansowane urządzenia mające już swój wkład w sukcesach europejskich satelitów i sond, takich jak MetOp-SG (meteorologia), Biomass (środowisko) i JUICE (badania księżyców Jowisza).

Obraz
© Wizualizacja MetOp-SG (fot. NASA)

Sam Airbus Defence and Space jest z kolei oddziałem Grupy Airbus. To druga największa na świecie firma w zakresie technologii kosmicznych. Plasuje się również w pierwszej dziesiątce firm przemysłu obronnego na świecie. Natomiast PZL Warszawa-Okęcie rozpoczęły działalność po przejęciu najstarszego producenta samolotów w Polsce w 2001 r. przez EADS CASA (obecnie Airbus Defence and Space). W szczególności produkuje skrzydła zewnętrzne do modelu C295, a także drzwi do ładowni, rampę, drzwi do kabiny załogi, do zrzutu spadochroniarzy i dla pasażerów w obu modelach CN235 i C295.

Obraz
© Samolot CASA C-295 (fot. Flickr / Alan Wilson / CC)

Od niedawna zakłady stały się także dostawcą przedniej i tylnej części kadłuba do tych modeli samolotów i tym samym zyskały rangę największego dostawcy Airbus Defence and Space dla programów C295 i CN235. Ponadto zakłady produkują dolną ramę do drzwi załadunkowych oraz keson statecznika poziomego dla samolotów Airbus A330. Wszystkie programy zarządzane są kompleksowo i obejmują pełną kontrolę nad łańcuchem dostaw, dzięki czemu Airbus Defence and Space jest w Polsce czołowym dostawcą dla Airbusa.

Obraz
© Samolot CASA CN-235 (fot. Wikimedia Commons)

Produkcja wiązek elektrycznych z wykorzystaniem najnowszych technologii to jedna z najważniejszych gałęzi działalności firmy –. produkuje 70 proc. wiązek elektrycznych dla programów C295 i CN235, a także do stateczników poziomych samolotów Airbus A330. W ostatnim czasie w Polsce rozpoczęta została produkcja wiązek elektrycznych do samolotów A400M i A320-NEO.

Obraz
© Samolot Airbus A320-NEO (fot. airbus.com - master films - P. Masclet)

Od listopada 201. r. w Warszawie zlokalizowane jest centrum serwisowe samolotów C295 eksploatowanych przez polskie wojsko oraz innych potencjalnych klientów. Działalność firmy obejmuje też konstruowanie i produkcję lekkiego wojskowego samolotu szkoleniowego Orlik. Oddział w Mielcu prowadzi działalność w zakresie usług lotniczych (usługi agrolotnicze, ochrona lasów, walka z pożarami itp.).

Obraz
© Sonda kosmiczna GAIA (fot. ESA)

Airbus Defence and Space, czołowy światowy eksporter satelitów do obserwacji Ziemi, jest głównym wykonawcą 43 satelitów do obserwacji Ziemi, które łącznie działały na orbicie przez ponad 275 lat oraz zrealizował 18 misji naukowych, w tym satelity Gaia wystrzelonego pod koniec 2013 roku, którego zadaniem jest sporządzenie trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej. Jego gigantyczna płaszczyzna ogniskowa licząca miliard pikseli mogłaby zlokalizować włos z odległości 700 km.
słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)