7 wynalazków z przypadku

7 wynalazków z przypadku

7 wynalazków z przypadku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.11.2012 13:16, aktualizacja: 29.12.2016 08:20

Jeśli potrzeba jest matką wynalazku, to jego ojcem jest często przypadek

Kuchenka mikrofalowa

Historia wynalezienia kuchenki mikrofalowej ma swój początek pod koniec II Wojny Światowej. Jednym z urządzeń, które dawało Brytyjczykom sporą przewagę nad wojskami Rzeszy był radar, którego sercem był z kolei magnetron. Aby ochronić swoją technologię przed Niemcami i jednocześnie zapewnić sprawną i bezpieczną produkcję magnetronu, alianci powierzyli nową technologię amerykańskiej spółce Raytheon.

Jednym z pracowników tej amerykańskiej firmy był inżynier-samouk Percy Spencer, który podczas jednego z testów radaru zauważył, że batonik, który miał w kieszeni zaczął się topić. Spencer słusznie wyciągnął wniosek, że mikrofale używane do wykrywania wrogich samolotów, potrafią jednocześnie podgrzewać obiekty, przez które przepływają. Szybko przystąpiono do pierwszych testów z podgrzewaniem żywności.

Na "pierwszy ogień" poszedł popcorn i jajko, które zresztą wybuchło jednemu z inżynierów prosto w twarz. Wynalazek szybko usprawniono, zamykając mikrofale wewnątrz obudowy, a całość firma Raytheon opatentowała. Pierwsze publiczne użycie kuchenki mikrofalowej miało miejsce w 1947 roku na stacji Grand Central w Nowym Jorku, gdzie stanęła maszyna oferująca gorące hot-dogi.

GB/SW/GB

1 / 6

Patelnia teflonowa

Obraz
© SXC.hu

Patelnia teflonowa została wynaleziona w 1954 roku przez francuskiego inżyniera Marca Gregoire na wyraźne życzenie jego żony. Małżonka zobaczyła jak mąż pokrywa żyłkę swojej wędki teflonem , aby się ona nie sklejała. Kobieta szybko wpadła na inne wykorzystanie teflonu i poprosiła męża, aby pokrył nim patelnię, co miało spowodować, że potrawy nie będą do niej przywierać.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i już dwa lata później Gregoire założył firmę Tefal, która do dziś jest chyba najsłynniejszym producentem patelni pokrytych teflonem. Swoją drogą, sam teflon również został wynaleziony przez przypadek - podczas prac nad ulepszeniem chłodziwa w lodówkach.

2 / 6

Promienie X

Obraz
© SXC.hu

W Polsce bardziej popularny jest termin "promieniowanie Roentgena" od nazwiska wynalazcy, któremu przypisuje się odkrycie nietypowych właściwości promieni X. Gdy w 1898 Wilhelm Roentgen pracował z lampami próżniowymi, spostrzegł, że leżący obok papier fluorescencyjny zaczął delikatnie świecić. Naukowiec myślał, że owo świecenie powodowane jest przez odbijanie promieniowania lampy, zasłonił ją więc czarnym arkuszem papieru. Fluorescencyjny arkusz nie przestał jednak emitować światła.

Roentgen zaczął więc eksperymentować umieszczając między lampą, a fluorescencyjnym arkuszem różne przedmioty, w tym swoją dłoń. Gdy zobaczył na kartce obraz kości swojej dłoni, początkowo był przerażony. Dzisiaj jednak promienie Roentgena są powszechnie stosowane w wykrywaniu złamań i innych deformacji kości.

3 / 6

Superglue

Obraz

Pierwszy klej Superglue został wyprodukowany przez firmę Kodak i trafił na rynek w 1958 roku, jednak substancja, która go tworzy - cyjanoakrylan - został wynaleziony już w 1942 roku przez Harry'ego Coovera. Inżynier pracujący dla Kodaka próbował wynaleźć przezroczysty materiał, który mógłby być stosowany w celownikach do broni. W efekcie eksperymentów Coover stworzył kleistą substancję - wspomniany cyjanoakrylan. Okazało się jednak, że jest on kompletnie bezużyteczny w tworzeniu celowników do broni, wyniki zostały więc zamknięte w szafie i zapomniane na 9 lat.

Po upływie niemal dekady Coover brał udział w innym projekcie - tworzenia owiewek w samolotach odrzutowych. Również w tej roli cyjanoakrylan się nie sprawdził. Jednak do trzech razy sztuka, Coover w końcu zdał sobie sprawę, że jego substancja to właściwie idealny klej, który wiąże bez stosowania wysokiej temperatury czy mocnego ściskania. W 2004 roku Harry Coover został uznany jednym z najważniejszych wynalazców Stanów Zjednoczonych. Twórca Superglue zmarł w zeszłym roku.

4 / 6

Fajerwerki

Obraz
© SXC.hu

Legenda głosi, że jakieś 2000 lat temu, chiński kucharz zmieszał ze sobą węgiel drzewny, siarkę i saletrę, których połączenie zaowocowało pięknym efektem spalania. Niestety legenda nie wyjaśnia jak kucharz wpadł na to, że po włożeniu tych popularnych wówczas składników do bambusowej tuby powstanie eksplozja, która dała początek bohaterom nocy sylwestrowej - fajerwerkom.

5 / 6

Żółte karteczki post-it

Obraz
© SXC.hu

Żółte karteczki Post-It, z krótkimi notatkami, przyklejane są do monitorów czy lodówek na całym świecie. Jednak ich powstanie to dzieło przypadku. Pracujący w amerykańskiej firmie chemicznej 3M dr Spencer Silver pracował w 1968 roku nad super mocnym klejem. Jego badania nie przyniosły jednak rezultatu i udało mu się stworzyć jedynie słaby klej, łączący po przyłożeniu niewielkiej siły.

Przez 5 kolejnych lat Silver promował swój wynalazek wewnątrz firmy, ale nikt nie miał pomysłu na jego praktyczne zastosowanie. Dopiero w 1974 roku Art. Fry - kolega Silvera - użył kleju do przyczepiania zakładki w swoim śpiewniku. Wykorzystując program promowania pomysłów pracowników firmy 3M, Fry stworzył niewielkie, samoprzylepne karteczki. W 1977 roku produkt trafił do sprzedaży w 4 amerykańskich miastach, ale nie odniósł większego sukcesu. Rok później, 3M podjęło jeszcze jedną próbę sprawdzenia popularności wynalazku.

Mieszkańcom miasta Boise w stanie Idaho rozdano darmowe próbki karteczek samoprzylepnych i zapytano czy kupiliby taki produkt - 94 proc. odpowiedziało twierdząco. W 1980 roku karteczki Post-It zadebiutowały w USA, a rok później również w Europie i Kanadzie, szybko stając się sprzedażowym hitem. Pozostała jeszcze kwestia żółtego koloru - czemu akurat ta barwa została wybrana dla samoprzylepnych karteczek? To również dzieło przypadku. W pokoju obok warsztatu, gdzie prowadzono prace nad tym praktycznym wynalazkiem znajdowało się laboratorium, które miało sporo ścinek żółtego papieru - inżynierowie postanowili go nie marnować i wykorzystali w projekcie Post-It.

6 / 6

Sprężyna-zabawka

Obraz
© SXC.hu

Tę zabawkę kojarzy chyba każdy. Kilka lat temu plastikowe sprężyny, które same "schodziły" ze schodów były prawdziwym hitem wśród polskich dzieci. Powstanie tej popularnej zabawki wiąże się z bardzo prozaiczną historią.

W 1943 roku, inżynier okrętowy Richard James pracował nad stabilizacją delikatnego sprzętu na statku. Aby uchronić wrażliwe urządzenia przed wpływem drgań i kołysania statku, postanowił zastosować sprężyny. Gdy jedna z nich spadła z półki na ziemię i zaczęła samoczynnie się przemieszczać, James od razu zobaczył w niej pomysł na zabawkę. Pierwszą partię, liczącą 400 sztuk, inżynier sprzedał w półtorej godziny. Do dzisiaj na świecie sprzedano ponad 250 milionów sprężyn-zabawek. Miałeś jedną z nich?

GB/SW/GB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)