7 tabletów, które już dziś kupisz w Polsce

7 tabletów, które już dziś kupisz w Polsce

7 tabletów, które już dziś kupisz w Polsce
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
30.03.2011 12:16, aktualizacja: 22.09.2011 16:22

Rok 2011 będzie rokiem tabletów - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A jak wypadają urządzenia już dostępne na polskim rynku?

Obraz

Tablety są zdecydowanie bardziej mobilne niż notebooki i mają sporo większą funkcjonalność niż smartfony. Dobrze wypełniają lukę, w której do tej pory widziano netbooki. Producenci zwietrzyli więc rynek i każda szanująca się firma wprowadziła lub zamierza wprowadzić do swojej oferty tablet, niestety, często zaprojektowany w pośpiechu.

Czy dostępne dziś na rynku tablety to już w pełni funkcjonalne urządzenia? Test siedmiu obecnych na polskim rynku modeli pomoże nam odpowiedzieć na to pytanie.

Lista przetestowanych przez nas urządzeń obejmuje: - Acer Iconia A500 - Apple iPad 3G 64GB - Archos A7 Home Tablet 8GB V2 - Creative ZiiO 7" 8GB - HANNspree HANNSpad SN10T1 - Samsung GALAXY TAB GT-P1000 - TRAK tPAD-780

Wstęp

Porównywane w teście urządzenia różnią się dosyć znacznie, zarówno pod względem konfiguracji, jak i wyposażenia. Aż pięć spośród testowanych tabletów pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 2.1/2.2, ale praktycznie w każdym przypadku wygląda on inaczej. W większości modeli producenci realizują własne pomysły i stosują własne nakładki systemowe, modyfikujące Androida pod kątem interfejsu, oraz pakietu startowych aplikacji. Najlepiej wypada w tym zestawieniu Samsung GALAXY TAB - producent stosuje co prawda własną nakładkę TouchWiz, ale jednocześnie wykorzystuje system na bazie licencji Google. W efekcie użytkując GALAXY TAB, mamy dostęp do sklepu z aplikacjami Android Market, oraz nie napotkamy żadnych problemów przy korzystaniu z licencjonowanych przez Google aplikacji (choćby klienta Gmail, czy Map Google). W przyszłości możemy się także spodziewać aktualizacji Androida do wersji 2.3.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Nieco gorzej wypada tPAD, głównie z tego powodu, że na tablecie zainstalowana jest starsza wersja Androida (2.1). Natomiast polski tablet oferuje dostęp do aplikacji serwowanych przez Google, co w świetle większości konkurentów stawia go na piedestale - nie licząc GALAXY TAB'a. W tym przypadku sprawa aktualizacji systemu operacyjnego jest niestety niejasna i szczerze mówiąc, bardzo, ale to bardzo mało prawdopodobna. Warto dodać, że Android w wersji 2.1 nie obsługuje Adobe Flash.

Pozostałe trzy urządzenia (Creative, Archos, Hannspree) wyposażono w Androida 2.1 lub 2.2 (Hannspree) z nakładkami producentów, ale OS nie jest licencjonowany przez Google. Android jest darmowym systemem operacyjnym, ale jeśli producent nie ma podpisanej umowy z Google, nie może oferować kilku kluczowych usług - wspomnianych już oficjalnych klientów Gmail i Map, oraz dostepu do Android Market. W efekcie kupując te tablety, trzeba się przygotować na ograniczoną dostępnośc aplikacji. W praktyce gry i programy dostaniemy tylko poprzez dedykowane serwisy producenta, gdzie nie ma mowy o "10. tysiącach" aplikacji.

W teście oprócz urządzeń z systemem Google znalazł się także Apple iPad działający pod kontrolą systemu iOS 4.2 oraz tablet firmy Acer Iconia A500 z Windows 7.

Obraz
© Swoją drogą... Idea tabletu nie jest wcale nowa i jej narodziny możemy zawdzięczać kulturze Sci-Fi. Twórcy Star Treka w odcinku z 1992 roku włożyli w ręce kapitana Picarda urządzenie podobne do iPada. Ciekawe czy oglądał to Steve Jobs? (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Naga prawda o Larze CroftNaga prawda o Larze Croft

Obraz
Obraz

Do czego mogą służyć tablety?

KSIĄŻKI

Większość tabletów ma rozmiar... książki. Urządzenia więc doskonale sprawdzają się jako alternatywa dla czytnika e-booków. W wielu modelach znajdziemy nawet specjalną aplikację do czytania i kupowania elektronicznych książek. Warto dodać, że najtańsze biorące udział w naszym teście urządzenia kosztują mniej niż większość czytników e-booków. Pod tym względem mogą być ciekawą alternatywą.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Wbudowany odtwarzacz muzyczny i standardowe gniazdo słuchawek sprawiają, że tablet poradzi sobie doskonale w roli "empetrójki". Do modeli wyposażonych w moduł Bluetooth można podłączyć słuchawki bezprzewodowe.

STRONY WWW

Co głównie robimy przy komputerze? Surfujemy w internecie. Do tego zadania z powodzeniem wykorzystamy tablet - szybciej startuje i zawsze możemy mieć go pod ręką. W modelach 10-calowych z multitouchem przeglądanie stron jest wyjątkowo wygodne. Wbudowane przeglądarki bez problemu radzą sobie z obsługą wszystkich standardów stron internetowych (poza przeglądarką iPada, która nie obsługuje technologii flash).

NAWIGACJA

Niektóre modele tabletów wyposażono w cyfrowy kompas, odbiornik GPS oraz program do nawigacji. Jednym dotknięciem palca możemy więc tablet zamienić w wygodny przewodnik, który pomoże nam dotrzeć do celu podróży.

Obraz
© Tablety z modułem GPS, pozwalają na nawigację - z racji rozmiaru, głównie samochodową (fot. www.komputerswiat.pl)

ZDJĘCIA

Wygodne przeglądanie fotografii, a nawet ich edycja to podstawowa funkcjonalność tabletu. Testowany przez nas GALAXY TAB ma wbudowany aparat cyfrowy, który może również kręcić filmy.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Naga prawda o Larze CroftNaga prawda o Larze Croft

Obraz
Obraz

POCZTA I KOMUNIKATORY

Wystarczy połączyć tablet z domową siecią bezprzewodową, aby być zawsze w kontakcie z rodziną i znajomymi. Jednak poczta e-mail czy komunikatory, to tylko niektóre z możliwości komunikacyjnych tabletów. GALAXY TAB wyposażony jest w kamerę, którą można wykorzystać do wideorozmów. iPad i GALAXY TAB oferują dostęp do sieci za pomocą modułu 3G, a więc także poza zasięgiem internetu z Wi-Fi.

Obraz
© Tablety z kamerą frontową np: GALAXY TAB oferują wideorozmowy (fot. www.komputerswiat.pl)

GRY

Choć siedmio- czy nawet dziesięciocalowy ekran wydaje się zbyt mały do gier, to tablety doskonale sprawdzają się w roli przenośnej konsoli. W zależności od tytułu i wyposażenia tabletu do sterowania w grach możemy wykorzystać wbudowany akcelerometr (wtedy po prostu odpowiednio przechylamy urządzenie) lub dotykowy wyświetlacz. W niektóre dostępne na tablety gry można bez znudzenia grać nawet całymi tygodniami.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

FILMY Tablety bez większych problemów radzą sobie z odtwarzaniem filmów nawet o dużej rozdzielczości. Nieważne więc, gdzie jesteśmy - w łóżku czy podróży, kolekcję swoich ulubionych tytułów mamy zawsze pod ręką. Tablety wyświetlają też wideo z internetu, na przykład z YouTube. Za pomocą kabla HDMI można je również podłączyć do telewizora i zamienić w przenośny odtwarzacz multimediów.

DOKUMENTY

Tablet w wielu wypadkach może z powodzeniem zastąpić komputer. Dzięki biurowym aplikacjom i wygodnej klawiaturze ekranowej (do niektórych modeli można też podłączyć zwykłą klawiaturę) bez kłopotu będziemy mogli pracować z dokumentami - tak tekstowymi, jak i arkuszami kalkulacyjnymi czy prezentacjami.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Naga prawda o Larze CroftNaga prawda o Larze Croft

Obraz
Obraz

Technikalia

Wszystkie tablety mają wbudowaną pamięć flash do przechowywania danych. Najwięcej, bo aż 64 GB ma iPad - niestety nie da się jej rozszerzyć, ponieważ tablet nie ma złącza kart pamięci. Najmniejszą pamięcią (jedynie 4 GB) dysponuje TRAK. Wszystkie tablety poza iPadem, oferują jednak rozszerzenie pamięci za pomocą popularnych kart microSD. Warto dodać, że w przypadku modeli z Androidem 2.2, na kartach pamięci można instalować aplikacje.

Wszystkie urządzenia wyposażono też w kartę Wi-Fi, za pomocą której podłączymy je do internetu. Dodatkowo iPad i Samsung mają również wbudowany modem 3G. Warto dodać, że moduł 3. w GALAXY TAB działa identycznie jak moduł w telefonie komórkowym. Oznacza to, że wyposażony w kartę SIM tablet może pełnić rolę telefonu. iPad nie ma takiej funkcji.

Obraz
© Samsung GALAXY TAB ma aż dwie kamery, tej z tyłu możemy użyć do robienia zdjęć. Jakość wykonanych fotek jest jednak niezbyt dobra (fot. www.komputerswiat.pl)

iPad, Samsung oraz Creative wyposażono też w moduł Bluetooth, standard ten możemy wykorzystać do podłączenia bezprzewodowych słuchawek lub przesyłania plików. Niezbędny do nawigacji moduł GPS posiadają tylko iPad i GALAXY TAB. Przydatnym dodatkiem jest gniazdo HDMI, pozwlające na bezpośrednie podłączenia tabletu do telewizora/monitora/projektora i wykorzystanie go w charakterze dodatkowego wyświetlacza. Znajdziemy je jedynie w urządzeniach Acer, Hannspree, Creative i TRAK (trzy ostatnie mają gniazdo miniHDMI, wymagają więc dość trudno dostępnej przejściówki).

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Wyświetlacz

Obok systemu operacyjnego kluczową rolę w tabletach odgrywa wyświetlacz. Jego wielkość wpływa na komfort pracy i wygodę obsługi. Cztery urządzenia z testu wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 7 cali - w tablecie Archos, Creative i TRAK ma on jednak niską rozdzielczość (800x480 pikseli), co sprawia, że tablet nie za bardzo nadaje się do surfowania w internecie. Co gorsza, panele tych urządzeń wykonano w technologii rezystancyjnej. Sprawia to, że nie są one zbyt czułe i nie obsługują funkcji multitouch, co uniemożliwia na przykład zabawę z niektórymi grami.

Dużo lepsze wrażenie użytkowe pozostawia 7-calowy ekran zamontowany w tablecie Samsung GALAXY TAB. Dzięki większej rozdzielczości (1024x60. pikseli) przeglądanie stron WWW jest wygodniejsze, a wykorzystanie pojemnościowej technologii rozpoznawania dotyku sprawia, że urządzenie obsługuje się przyjemnie. Ekran reaguje nawet na lekkie muśnięcie palcami i obsługuje funkcję multitouch. Prawdziwą przyjemność surfowania i oglądania filmów zapewnia dopiero 10-calowy tablet. W teście znalazły się trzy urządzenia o takiej przekątnej wyświetlacza - iPad, Acer i Hannspree.

Obraz
© Wyświetlane na 10-calowym ekranie strony WWW są znacznie czytelniejsze niż na urządzeniach z 7-calowym wyświetlaczem. Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Generalnie w tabletach stosuje się dwie technologie wykrywania dotyku: pojemnościową lub rezystancyjną. Ekrany pojemnościowe ustalają pozycję dotknięcia na podstawie zmiany pola elektrycznego - elektrody w narożnikach ekranu wytwarzają słabe pole elektryczne, dotknięcie palcem powoduje odprowadzenie części ładunku tego pola, co można zmierzyć i określić pozycję palca na ekranie. Ekrany rezystancyjne rozpoznają natomiast dotknięcie na podstawie pomiaru prądu elektrycznego, który zaczyna płynąć w specjalnej folii po zetknięciu się jej z drugą, podłączoną do prądu folią i oddzieloną od pierwszej mikroskopijnym dystansem.

Obraz
© Ekran rezystencyjny - tego typu wyświetlacze są zwykle mniej czułe, wymagają więc większej siły nacisku. Ich dużą wadą jest też brak obsługi technologii multitouch. Zaletą - możliwość obsługi zarówno palcem, jak i rysikiem. (fot. www.komputerswiat.pl)
Obraz
© Ekran pojemnościowy - w tym wypadku wystarczy lekkie muśnięcie palcem ekranu, aby dotyk został wykryty. Korzystanie z takiego wyświetlacza to sama przyjemność. Ekran pojemnościowy może być też wyposażony w technologię multitouch, czyli wykrywanie miejsca dotknięcia kilku palców naraz. Taki ekran można jednak obsługiwać wyłącznie nieosłoniętym niczym palcem. Próby z rękawiczką lub rysikiem są skazane na porażkę (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Naga prawda o Larze CroftNaga prawda o Larze Croft

Obraz
Obraz

Wygoda obsługi systemu operacyjnego

Dominacja Androida w tabletach wcale nie oznacza, że system ten najlepiej nadaje się do tego typu urządzeń. W testowanych tabletach zainstalowano OS w wersji dedykowanej dla smartfonów. Google dopiero w lutym wprowadziło na rynek Androida 3.0 Honeycomb przeznaczonego dla tabletów. Niestety, w trakcie naszego testu nie było w Polsce jeszcze urządzeń z Androidem 3.0 - zadebiutują one prawdopodobnie już w kwietniu. W USA można już nabyć za 79. dolarów Motorolę XOOM.

Obraz
© Android 2.2 średnio sprawdza się w przypadku tabletu (grafika przedstawia pulpit GALAXY TAB'a) (fot. www.komputerswiat.pl)
Obraz
© Google przygotowało specjalnego "tabletowego" Androida 3.0, ale w Polsce jeszcze nie ma urządzeń z tym OS-em (fot. www.komputerswiat.pl)

Mało tego - tablety z Androidem 2.x, raczej nie będa aktualizowane do systemu w wersji 3.0. Co oznacza, że korzystanie z nich tak naprawdę jesli chodzi o doświadczenia, przypomina użytkowanie ogromnego smartfonu, ale bez funkcji telefonicznych (za wyjątkiem Galaxy Tab). Problem nieco niwelują stosowane przez producentów nakładki, ale nie są one 100. remedium na wszystkie wady Androida 2.x jako systemu operacyjnego dla tabletów.

Obraz
© Od góry... najwygodniejszą dotykową klawiaturę ma iPad, również mniejsza w Samsung GALAXY sprawdza się dobrze. Typowy układ z systemu Android 2.1 nie jest zbyt wygodny (fot. www.komputerswiat.pl)

Pod względem wygody obsługi najlepiej wypada iOS zainstalowany w iPadzie. System ten wygląda atrakcyjnie, poza tym działa szybko i sprawnie. Wszystkie funkcje są dobrze dopracowane i zoptymalizowane pod katem tabletu. W internetowym sklepie z aplikacjami - App Store, jest ponad 60 tysięcy aplikacji dedykowanych dla iPada. Oznacza to, że pozwalają sie one cieszyć znacznie wyższą rozdzielczością tabletu, oraz oferują interfejs dostosowany do urządzenia tej wielkości.

Obraz
© Tablety tPAD i iPad są podobne nie tylko z nazwy, również ich interfejsy mają zbliżony wygląd. Niestety, pod względem obsługi tPAD (grafika obok) nie może się w żadnej mierze równać z iPadem (grafika poniżej)... (fot. www.komputerswiat.pl)
Obraz
© ...Pulpit iPada to iOS, w przypadku tPADa mamy nakładkę na Androida naśladującą iOS-a. NIestety to nie wszystko. Polski tablet ma także niższą rozdzielczość i ekran rezystancyjny, wyraźnie mniej czuły i mniej dokładny (fot. www.komputerswiat.pl)

Największym mankamentem iPada jest sposób wymiany plików z komputerem. Służy do tego kłopotliwe w obsłudze, mocno obciążające komputer oprogramowanie iTunes, które niektórych typów danych nie pozwoli nam wcale wgrać do pamięci iPada. Tablet wymaga synchronizacji przez USB, co oznacza konieczność podłączania go za kązdym razem do komputera. Funkcja Home Sharing, pozwalająca częsciowo ominąć ten problem zadebiutowała dopiero 11 marca, razem z iOS 4.3. Nie mieliśmy wiec okazji sprawdzić jej działania. iOS ma też inne, poważne ograniczenie - brak obsługi elementów flash na stronach WWW.

Najgorzej pod względem wygody obsługi wypada Windows 7. Niewielkie menu oraz niedostosowane do obsługi dotykowej aplikacje uniemożliwiają komfortową pracę. Producent zapewne zdaje sobie z tego sprawę, dlatego tablet sprzedaje w komplecie ze stacją dokującą wyposażoną w klawiaturę.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Naga prawda o Larze CroftNaga prawda o Larze Croft

Obraz
Obraz

Granie na tabletach

Tablet możemy wykorzystać również do gier. Dobrą rozrywkę dostarczy nam jedynie iPad i GALAXY TAB. Wysoką wydajność animacji zapewnia jeszcze Hannspad, jednak liczba dostępnych dla niego gier na razie nie jest zbyt duża (z racji braku dostępu do Android Market). Pozostałe urządzenia nadają się jedynie do prostych, na przykład logicznych gier z niezbyt rozbudowaną grafiką 3D.

Perspektywy rynku tabletów

Zapowiedzi producentów wskazują, że kolejne miesiące przyniosą wiele ciekawych rozwiązań i modeli tabletów. Na produkcję tego typu urządzeń zdecydowały się nie tylko duże, znane z branży IT firmy (Samsung, ASUS, LG, Dell), ale producenci nieobecni na rynku komputerów, na przykład Panasonic. Tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że kolejne urządzenia będą coraz lepsze.

11 marca Apple wprowadziło do sprzedaży w USA iPada 2 - następcę testowanego iPada. Został on wyposażony w dwurdzeniowy procesor, oraz dwie kamerki.

Obraz
© iPad 2. Apple mocno zmodernizowało swój tablet. Druga generacja jest cieńsza, ma dwie kamerki i dwurdzeniowy procesor. Przekątna ekranu została taka sama i wynosi 9,7 cala (fot. www.komputerswiat.pl)

Rozpoczynający się w kwietniu drugi kwartał 2011, upłynie pod znakiem kilku tabletów z Androidem 3.0. Na rynku pojawią się także BlackBerry PlayBook z systemem QNX, oraz HP TouchPad z webOS 3.0. Oba urządzenia mogą być równorzędnym rywalem zarówno dla tabletów z Androidem, jak i iOS. Niektórzy producenci planują także tablety z Windows 7, choć nie należy się spodziewać wielu urządzeń z okienkami. Zapowiadane są również tablety z własnymi systemami producentów - na przykład Lenovo U1.

Obraz
© Pierwszy tablet z Androidem 3.0 - Motorola XOOM. Zadebiutował w połowie lutego w USA, ale w Europie pojawi się dopiero w drugim kwartale roku. Prawdopodobnie w kwietniu (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Naga prawda o Larze CroftNaga prawda o Larze Croft

Obraz
Obraz

Podsumowanie i tabela z wynikami testu

Ci, którzy szukają idealnego tabletu, muszą jeszcze poczekać - na szczęście nie długo, bo już tylko do kwietnia. Wkrótce w Polsce zadebiutuje nowy iPad 2 (2. marca 2011), a w przyszłym miesiącu urządzenia z systemem Android 3.0. Z dostępnych obecnie tabletów najbardziej przekonuje iPad, tym bardziej, iż po premierze kolejnej wersji tabletu - pierwsza generacja wyraźnie potaniała.

iPad jest wygodny w obsłudze, działa sprawnie i oferuje bardzo zbalansowany system operacyjny (pod tym względem nie różni się od swojego następcy). Niestety, nie brak mu wad - nie ma kamery, nie obsługuje Adobe Flash, a użytkownicy są w praktyce uzależnieni od środowiska Apple.

Zwycięzcą testu w kategorii Cena/Jakość zostało najtańsze urządzenie - Archos A7 Home Tablet. Dobrze sprawdzi się w roli odtwarzacza multimedialnego, przyda się również do przeglądania sieci i czytania książek.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

-/GB/GB

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Naga prawda o Larze CroftNaga prawda o Larze Croft

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)