40 polskich internautów trafi przed sąd za piractwo

40 polskich internautów trafi przed sąd za piractwo

40 polskich internautów trafi przed sąd za piractwo
Źródło zdjęć: © Policja.pl
03.02.2012 10:21, aktualizacja: 03.02.2012 12:37

Działania przeprowadzone przez policjantów z referatu do walki z przestępczością gospodarczą doprowadziły do zabezpieczenia komputerów i laptopów należących do 40 osób.

Anonimowości w Internecie nie ma, przekonało się dziś o tym 4. mieszkańców powiatu otwockiego. Do drzwi ich mieszkań zapukali policjanci z otwockiego referatu do walki z przestępczością gospodarczą.

Funkcjonariusze w ramach przeprowadzonych na szeroką skalę działań operacyjnych i zgodnie z poleceniem białostockiej prokuratury, niemal równocześnie wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań i zabezpieczyli u wskazanych osób komputery i laptopy. Powodem przeprowadzonej akcji policyjnej było popełnienie przestępstwa przez użytkowników zabezpieczonych komputerów, wynikające z Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Okazało się, że ich użytkownicy w ostatnim czasie korzystali z popularnych wśród internautów programów pozwalających ściągać niemal dowolny utwór muzyczny.

Policjanci ostrzegają wszystkich internautów, że każda osoba, która ściąga tu dany plik od razu pełni również rolę nie tylko klienta, ale i „serwera”. przekazującego dalej ściągnięty z sieci utwór innym nieograniczonym w liczbie odbiorcom.

Pierwszy powstały w 199. roku system służący do pobierania plików multimedialnych umożliwiał każdemu, kto pobrał i zainstalował aplikację, na udostępnianie zasobów swojego komputera innym użytkownikom wirtualnego świata. Niezwykle prosty system i łatwość jego obsługi przyczynił się z pewnością do jego popularyzacji.

Przez wiele lat użytkownicy systemu byli bezkarni, koncerny muzyczne ponosiły z tego tytułu ogromne straty. Funkcjonariusze policji przypominają, że obecnie warunki techniczne pozwalają na szczegółowe wskazanie, kto, kiedy i z którego połączenia korzystał ściągając bądź udostępniając pliki.

Dlatego też przeprowadzona przez otwockich policjantów akcja ma również za zadanie uświadomić i przestrzec wszystkich użytkowników Internetu przed odpowiedzialnością karną wynikająca z artykułu 11. ust.1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Po przesłuchaniu wszystkich wskazanych osób, sprawa ta trafi przed oblicze sądu.

Choć w większości wypadków złamanie prawa odbyło się tu nieświadomie, to odpowiedzialność karna dla osoby łamiącej ten przepis zagrożona jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

js

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (231)